Tunca Yeniden Aday Oldu

18-19 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Bolu Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası seçimlerinde ikinci aday mevcut başkan Necmi Tunca oldu.

Tunca Yeniden Aday Oldu
 Haber; Duygu Kaya

 

Bolu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler odasında başkanlık yarışı iyiden iyiye kızışmaya başladı. Geçtiğimiz hafta adaylığını açıklayan Nihat Başer’in ardından bu kez mevcut başkan Necmi Tunca’da aday olduğunu açıkladı. Tunca’nın Köroğlu Otelde düzenlediği adaylık toplantısına CHP Bolu belediye başkan aday adayı Yüksel Ceylan’ın katılarak destek vermesi dikkat çekti. Bolu Serbest Muhasebeciler, Mali Müşavirler Odası başkanı Necmi Tunca odanın 18–19 Mayıs tarihinde yapılacak 21.Seçimli Genel Kurulu nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Yeniden başkan adayı olduğunu açıklayan Tunca ‘’Değerli meslektaşlarım, mesleki geleceğimize şekil verecek olan, faaliyetlerimizi ve sorunlarımızı tartışacağımız ve çözüm önerilerinin üretilebileceği 21. Seçimli Genel Kurulumuz,18-19 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılacaktır. Halen yürütmekte olduğum görevime devam kararı aldığım ve yeniden aday olduğumuzu sizlerle paylaşmak istiyorum. Örgütsel yapı, örgütte bulunan bireyler, gruplar ve birimler arasında gerçekleştirilen iletişim yoluyla kurulabilir ve geliştirilebilir. Bugünlere gelmemizde, mesleğe gönül veren ve özverili çalışmalarıyla katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bizler muhasebe, denetim, finansman raporlama ve danışmanlık gibi çok geniş bir alanda hizmet sunmaya devam etmekteyiz. Üstlendiğimiz bu görevler nedeniyle mesleğimiz, çağımızın en önemli mesleklerinden birisi haline gelmiş ve günümüzde mesleğimizin fonksiyonları artmıştır. Geldiğimiz noktayı sorgulamamız ve sorunlarımızı açıklıkla ortaya koymamız, ileriye dönük olarak sağlıklı adımlar atabilmemiz için önem taşımaktadır. Büyük ve güçlü bir camianın temsilcileri olarak, devletin tüm kurumlarının işleyişine yardımcı olmak kayıt dışılığın önlenmesi, ülke ekonomisine katkı, düzenli bir muhasebe ve denetim sistemin oluşması adına yüklendiğimiz tüm işlevlerin yanında sorumluluklarımız sürekli çoğalmakta ve doğal olarak da iş yükümüz gün geçtikçe artmaktadır. Bu zorunlu koşullara rağmen, gerek iş dünyasına ve gerekse ülke ekonomisine katkıda bulunacak faaliyetlerimizi sürdürmeye, vergi yükünün adaletli ve dengeli bir şekilde dağılımı için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi ‘’Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile mümkündür.’’ Şeklinde konuştu.

 

“Beraberce arzuladığımız hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum”

 

Tunca açıklamasını şu şekilde tamamladı; “Mesleğimizin Yönetim Muhasebesi, Denetim ve Vergi Danışmanlığı haline getirilmesinin kaçınılmaz olduğunu her fırsatta söyledik. Türk Ticaret Kanunu’nda gerekli düzenlemeler de yapıldı. Ancak denetim ile ilgili sıkıntılarımız halen devam etmektedir. Bir yandan haksız rekabetle boğuşan, öte yandan kurumsal yapılarını kurma çabası içindeki meslektaşlarımız şimdi yeni sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Bilindiği gibi Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 400.maddesine göre Bağımsız Denetim yetkisi, meslektaşlarımıza verilmiştir. Bu nedenle Kamu Gözetim Kurumu ile Türmob ilişkisini kuran, uyum ve işbirliği içinde çalışmalarını sağlayacak şekilde yönetmeliğin düzeltilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan, meslektaşlarımızla işbirliği sağlayamayacak bir yaklaşım, Yeni TTK’ dan beklenen hedeflerden sapma yaratırken, yıllarını bu mesleğe adamış, yetkin, fedakar meslektaşlarımız ile bu mesleği yapacak binlerce genç meslektaşın güvenini zedelemek ve küstürmekten başka bir sonuç yaratmayacaktır. Hep birlikte mesleğimizin çıtasını yükseltmek ve meslektaşlarımızın haklarına sahip çıkmak için mücadelemiz devam edecektir. Değerli meslektaşlarım, hepimiz çok iyi bilmeliyiz ki, tek başına başarıyı yakalamak mümkün değildir. Bu nedenle her zaman, hep birlikte diyorum ve beraberce arzuladığımız hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum. Bizler ilkeli, deneyimli, katılımcı, tarafsız, üretken ve paylaşımcı bir anlayışla mesleki eğitim programımızla, haksız rekabetle mücadele çalışmalarımızla ve yasal düzenlenmelerden kaynaklanan sorunları takipçiliğimizle, sizlere hizmet için yolumuza devam etmek istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2013, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128