Turan; “Gelin birlik olalım, bir olalım”

Bolu İl Müftülüğü tarafından, "Hz Peygamber, Tevhit, Vahdet, Gelin Birlik Olalım" temalı "İnsanlığı Yüceltmek İçin Gelin Birlik Olalım" konulu Kutlu Doğum Haftası programı düzenlendi. Düzenlenen programda Bolu İl Müftüsü İzani Turan; “ Gelin birlik olalım, bir olalım. Hep beraber yürürken birbirimizin hakkına, kutsal bildiğimiz değerlere el ele kol kola yürüyelim” dedi.

Turan; “Gelin birlik olalım, bir olalım”

Haber: Semih BAYKAL

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Valilik önünden Belediye Meydanı'na kadar "İnsanlığı Yüceltmek İçin Gelin Birlik Olalım" kortej yürüyüşü ile başlayan programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Milletvekili Ali Ercoşkun, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Müftüsü İzani Turan, daire müdürleri, Diyanet Eğitim Merkezi'nde eğitim gören öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bolu Belediye Meydanı'nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından proğram Avdan Köyü Camisi İmam Hatibi Eyüp Kır'ın kuran tilaveti ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Müftüsü İzani Turan, "1989 yılından bu yana değişik tema ve başlıklarla Hz. Peygamberimizin hayatından bir örnek seçerek milletimizin anlaması için bir hafta boyunca işlenerek kutlanıyor. Bu yılki temamız "Hz Peygamber, Tevhit, Vahdet, Gelin Birlik Olalım" insanlığı yüceltelim, yaşatalım ve ayağa kaldıralım. Özellikle kadın ve kızlarımıza yönelik onların huzurunu, şerefini ve izzetini baş tacı yapalım. Gelin birlik olalım, bir olalım. Hep beraber yürürken birbirimizin hakkına, kutsal bildiğimiz değerlere el ele kol kola yürüyelim" dedi.

 

“İNSANLIĞI İNSAN OLMA VASFINA ERDİRECEK BİR DİNİN MENSUPLARIYIZ”

 

Bolu Belediye Başkanı Aladdin Yılmaz ise yaptığı konuşmasında, "Öyle bir dinin mensubuyuz ki karıncayı bile incitmeyecek, insanlığı insan olma vasfına erdirecek bir dinin mensuplarıyız. Bizler yöneticiler olarak şehrimizi bina olarak, yol olarak, su olarak, kanalizasyon olarak imar edebiliriz. Ancak bu şehirde yaşayanların münevver şehri olacak şekilde münevver halde yetişmesi konusunda bizim yapabileceğimiz çok şey yok. Bu konuda Diyanet İşleri teşkilatımızın Türkiye'de bil hassa Müftümüz sayesinde Bolu'da yaptığı çalışmaları gördükçe de huzur ve mutluluk içerisinde geleceğe umutla bakabiliyoruz. Ben Bolu'daki Müftülüğün yaptığı bu çalışmalardan Bolu insanının nasiplendiğini ve Türkiye'de örnek olduğunu görmenin mutluluğu içerisinde şehirde yaşayan insanlarımızın münevver insanlar olması konusundaki gayretlerini kutluyor, her zaman emirlerinde olduğumu ifade ediyorum. Eğer bütün şehirlerimiz bu anlamda kendilerinin inançları doğrultusunda sağlıklı bir yapıya kavuşacak şekilde şehirlerinde münevver insan yetiştirme konusunda gayretlerini sürdürürse önce ülkemiz, sonra islam alemi, sonra insanlık aleminin huzura kavuşacağı günlerin müjdesi olmasını bekliyorum, diliyorum. Allah günümüzü kutlu etsin" ifadelerine yer verdi.

 

“MÜSLÜMAN DÜNYASINDA ÜZERİMİZE DÜŞEN VAZİFENİN FARKINDAYIZ”

 

Dünya üzerinde bir çok yarda savaşların olduğunu ve kanların aktığını belirten Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, "Müslüman alemi ve Müslümanlar olarak Diyanet İşleri'nin bu yıl seçtiği tevhit ve vahdet konusu aslında kendi iç muhasebemizi yapma anlamında tevhit nedir diye baktığımızda barış, güven ve birlik kelimelerini görüyorsunuz. Eğer Müslüman dünyası olarak birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü tesis edemezsek o zaman farklı yönlendirilen, farklı konularda, farkı noktalara yönlendirilmeye çalışılan birçok faaliyetin hedefinde olabiliriz. Ama bizler başta Türkiye olmak üzere, bu Müslüman coğrafyasında, bu Müslüman dünyasında bir ümit haline gelen Türkiye olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'yla birlikte Müslüman dünyasında üzerimize düşen vazifenin farkındayız ve cenabı hakkın izniyle de hep birlikte bu anlamda bu meyanda gayret göstereceğiz. Bu organizasyonlar belki bir haftaya, on güne veya on beş güne sığan faaliyetler içeriyor. Ama yılın tamamında başta Diyanet Teşkilatımız, Müftülüğümüz olmaz üzere bu organizasyonlar aslında bir istikamet belirleme ve çizme anlamında çok önemli rehber vazifeler görüyor. Tabi bunları düzenlemek te kolay değil. Başta Belediye Başkanlığımız olmak üzere her türlü imkanını seferber ederek Bolu halkının hak ettiği böylesine güzel organizasyonlar için Sayın Belediye Başkanımıza, değerli Müftümüze, Sayın Valimize ben Bolu halkı adına şükranlarımı arz ediyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

 

“PEYGAMBERİMİZ TÜM DÜNYA İNSANLIĞINA EVRENSEL DEĞERLER BIRAKMIŞTIR”

 

Anlamlı bir haftanın başlangıcını yapmak üzere bir araya gelindiğinin altını çizen Bolu Valisi Aydın Baruş, "Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığımızın önderliğinde ülkemiz çapında hatta Avrupa ülkelerinde Müslümanların yaşadığı her yerde sevgili Peygamberimiz'in doğumu münasebetiyle Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri düzenleniyor. Bu etkinlikler sayesinde Peygamberimizi daha iyi anlamak, onun dünyaya verdiği mesajı daha iyi anlatmak için bizler de vesile bulmuş oluyoruz. Sözlerin en güzelini söyleyen ve tüm insanlığa hayat boyu yaşacakları mesajlar bırakan, rehberlik edecek mesajlar bırakan Peygamber efendimizin bizlere tavsiye ettiği ve bizler için rehber niteliğinde olabilecek birkaç hususu hatırlatmak istiyorum. Peygamberimiz sadece belli bir topluma değil tüm dünya insanlığına seslenen evrensel mesajlar, evrensel değerler bırakmıştır. Bugün dünyanın yaşadığı sıkıntıları göz önüne aldığımızda bu evrensel mesajların kulak ardı edildiğini, özellikle Müslümanlar tarafından kulak ardı edildiğini görüyoruz. Yoksa bugün Ortadoğu'da, Afrika'da, dünyanın bir çok ülkesinde  tek Allah'a inandığını söyleyin, aynı Allah'a iman ettiğini söyleyen insanların birbirleri ile savaşması, birbirlerinin kanını dökmesi başka türlü izah edilemez.Peygamber efendimizin en önemli öğretilerinden birisi insan sevgisidir. O yaratılanı, yaratandan ötürü sevmeyi bizlere tavsiye etmiştir. İnsanlar arasında asla ırk, din, dil ve diğer hususlarda ayrımcılık yapmamayı öğütlemiştir. Nitekim ömrünün sonuna yaklaştığı sırada, Mekke'nin fethi esnasında veda konuşmasında tüm insanlığa hitap ederek şunları söylemiştir. " Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır." Bu insan sevgisi yanında bizlere hayatımız boyunca rehberlik edecek hususları da onun bizlere bıraktığı sözlerinden ve bugüne kadar intikal eden hadislerinden öğrendiğimiz kadarıyla kısaca başlıklar halinde aktarmak istiyorum. O bize tevazuyu, alçak gönüllülüğü, insanlara hürmet etmeyi, saygılı davranmayı, yaşlılara saygı duymayı, küçüklere şefkat göstermeyi, kadınlara karşı son derece nazik davranmayı, misafire hürmet etmeyi, hastayı, yoksulu ihmal etmemeyi ve onları daima ziyaret etmeyi, başkalarına hiç bir zaman yük olmamayı, kimseyi azarlamamayı, kırıcı olmamayı, başkalarına karşı daima güler yüzlü olmayı, tatlı dil kullanmayı, dinlemeyi bilmeyi, sözü kesmemeyi, başkalarının kusurlarını yüzüne vurmamayı, sade ve temiz bir yaşam sürmeyi, doğru sözlü olmayı, asla yalan söylememeyi, tembelliği ve boş durmayı, intikam duygusu beslememeyi ve bağışlamayı, cömert olmayı, yoksullara yardım etmeyi ve kötülüğü iyilikle mukabele edip kendine yapılan iyiliği unutmamayı tavsiye etmiştir" ifadelerine yer verdi.

 

“BU MİLLET PEYGAMBERİMİZ İÇİN NAATLAR, ÖVGÜLER YAZDI”

 

Bolu Valisi Aydın Baruş konuşmasına şöyle devam etti; "Bu millet islamla şereflendiğinden beri onun kalplerimize verdiği kardeşlik duygusu içerisinde tarih boyunca birlik ve beraberlik içerisinde kendisine karşı desise kuran, hile ve oyun kuran diğer  kötü niyetlilere karşı daima birlik ve beraberliğini muhafaza etmiştir. Biz Anadolu'daki bin yıllık egemenliğimizi ve burada tüm dış tehditlere rağmen beraber olmayı işte bu kardeşlik hukukuna borçluyuz. Biz bu kardeşlik hukukunu kalplerimizde Sevgili Peygamberimizin sevgisini büyüterek daima güçlendirdik, kuvvetlendirdik. Bu millet Peygamber sevgisini doğumundan ölümüne kadar hayatının her anında müşahede etti. Bu millet Peygamberimiz için naatlar, övgüler yazdı. O'nu hep rahmetle andı. Bilirsiniz ki Süleyman Çelebi'nin yazdığı Mevlid-i Şerif çocuklarımızın doğumundan, gençlerimizin evlenmesinden ve hayatın sonunda rahmete kavuşanlarımızın mevlitlerinde hep kulaklarımızda daima hoş bir seda bıraktı. Yine Peygamberimiz için yazılmış son derece güzel ve gönüllerimize hoşluk bırakan şiirleri ve şairleri de unutamayız. Hatırlarsınız ki Fuzili'nin Su Kasidesi, Peygamberimize karşı olan aşkın, sevginin gerçekten bir şaheseridir. Yine Şeh Galib'in Natı Şerifi bu güzel eserlerden birisidir. Günümüzde de Peygamber efendimize olan sevgiyi anlatmak üzere bir çok şairimiz güzel ifadeler içeren şiirler yazmıştır. Kutlu Doğum Haftası'nın tüm milletimize, insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Hepinize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum" dedi.  Bolu Müftülüğü Türk Tasavvuf Musiki Korosu konserinin ardından Diyanet eğitim Merkezi Müdürü Zeki Yavuz Yılmaz tarafından dua edildi.  Katılımcılara Kitap ve Gül dağıtımının da  yapıldığı ‘Kutlu Doğum Haftası’ kutlama etkinlikleri Bolu Belediyesi tarafından yapılan yemek ikramı ile sona erdi. Başta Bolu Valisi Aydın Baruş olmak üzere tüm protokol üyeleri vatandaşlara yemek ikramında bulundular. 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124