Turizm gelirinde ciddi düşüş var

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizin turizm sektörüne etkilerinin incelenip, sektörün gelişmesi için ileriye dönük politikaların oluşturulması adına Anayasa’nın 98 inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 üncü ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Turizm gelirinde ciddi düşüş var
HABER: FARUK ÇİDEM

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, son yıllarda ülkemizin içinde bulunduğu krizden dolayı nasıl etkilendiğimizi ve bu etkinin ileriki süreçte nasıl ilerleyeceğine ilişkin mecliste bir araştırma yapılmasını istedi.

Ülkemiz tarih, kültür ve doğa güzelliklerini iç içe barındırdığı dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Turizmin ülke ekonomisine katkısı, döviz girdisinden, istihdama, işsizliğin azalmasından gelir seviyesine kadar birçok argümana etkisi olması bu sektörün önemini kat kat artırmaktadır diyen Özcan açıklamasında şunları söyledi; “Ülkemiz içinde bulunduğu başta terör olmak üzere, sınır komşularımız ile yaşadığı sorunlar turizm sektörünü olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sektörde % 40’a varan rezervasyon iptalleri bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm sektöründe milyarlarca dolar zarara neden olmaktadır.

Turizm gelirlerimiz değerlendirildiğinde, yıllar itibariyle ülkemize gelen ziyaretçi sayısında artış yaşanırken gelen ziyaretçi sayısında ki artış ile harcama arasında aynı paralellik görülmemektedir. Turizm gelirlerimiz 2015 yılında bir önceki yıla göre % 8 oranında azalma göstermiştir. Türkiye dünya turizm gelirlerinden sadece % 2.8 oranında pay alabilmektedir.

24 Kasım 2015 tarihinde Rus uçağının düşürülmesine müteakip iki ülke arasında yaşanan diplomatik sorunlar ülkemize gelen turist sayısı bakımından en önemli ülkelerden olan Rusya’dan gelen turist sayısında ki azalmanın hangi boyutlara ulaşacağı belirsizliğini korumaktadır. Araştırma bulguları ülkemizin 2016 yılında 5,2 milyon turist ile 6.1 milyar dolar turizm gelirini kaybedeceği yönündedir.

Hükümet turizm sektöründe yaşanan olumsuzlukları görmezden gelmekte, sektörün potansiyelin sürdürülebilir olması yönünde adımlar atmak yerine günü kurtaracak şekilde bir yaklaşım sergilemektedir.”

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128