Turizm haftası kutlu olsun

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası İl Kütür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan etkinliklerle ilimiz genelinde kutlanmaya başlandı. Etkinliklere Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fazıl Karaduman, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Kunuk ve çok sayıda otel temsilcisi ile doğa sporları ile ilgilenen kulüplerin temsilcileri katıldı.

 Turizm haftası kutlu olsun

Haber: Semih BAYKAL

Etkinlikler ilk olarak Belediye Meydanından Atanın huzuruna kadar Belediye Bandosu eşliğinde yürüyüşle başladı. Daha sonra Atanın huzurunda saygı duruşu, İstiklal Marşının okuması ve çelenk bırakılması devam etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Fazıl Karaduman’da 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm haftası ile ilgili bir konuşma yaptı. Karaduman konuşmasında şunları söyledi; İnsanların gezmek, görmek, dinlenmek, eğlenmek, sağlık, eğitim, din, spor gibi bir çok nedenlerle bulundukları yerden başka bir yere gitmeleri olarak tanımlanan TURİZM, ülkelerin kendi ülkelerini dünyaya daha iyi tanıtma fırsatı bulması ve aynı zamanda farklı kültürleri kaynaştırarak, toplumsal barışa katkıda bulunması yönüyle geniş kitleleri ilgilendiren sosyal, kültürel ve ekonomik bir faaliyettir. "Bacasız Sanayi" olarak ta tanımlanan turizm, çalışma hayatına olan katkısı ve çeşitli sektörlere kazandırdığı ekonomik fayda ile ülkelerin gelişme ve kalkınmasına önemli katkıda bulunmaktadır. Turizm, aynı zamanda geçmişten günümüze gelen tarihi ve turistik zenginlikler ile kültürel değerlerin tanıtımı ve yaşatılmasını sağlar” diye söyledi.

“TABİATIN KALBİ OLAN BOLUMUZ ENDER YÖRELERDEN BİRİDİR”

Açıklamasının devamında Karaduman; “ Tabiatın Kalbi olan Bolumuz, kıyı turizmi dışında tüm turizm çeşitlerinin yapılabildiği ender yörelerden biridir. Başta doğa turizmi olmak üzere kış turizmi, termal turizm, kültür, inanç, gençlik, spor, av, kongre, toplantı, gastronomi ve alternatif turizm gibi birçok turizm türleri İlimizde yapılmaktadır. İlimizde her kesime hitap eden 1 yıldızdan 5 yıldıza, pansiyondan butik otele kadar çeşitli sınıflarda kaliteli konaklama tesislerimiz faaliyet göstermektedir. İlimizde halen turizm belgeli 21 tesiste 3519, yerel belgeli 78 tesiste 4158 olmak üzere toplam 7677 yatak ile 19 adet belgeli seyahat acentesi faaliyet göstermektedir. Yatırım faaliyetleri devam eden tesislerimizle birlikte toplam yatak sayımızın önümüzdeki yıllarda 10 binin üzerine çıkması beklenmektedir” dedi.

2015 YILINDA 437 BİN TURİST İLİMİZDE KONAKLADI

Karaduman açıklamasında ayrıca 2015 yılında ilimizde konaklayan Turist sayısı hakkında da bilgiler vererek şunları ifade etti; “ 2015 yılında turizm belgeli tesislerimizde 380 bin yerli, 57 bin yabancı olmak üzere toplam 437 bin turist konaklayarak bir önceki yıla göre 30 bin kişilik artış yaşanmıştır. Başta doğal güzellikler olmak üzere zengin tarihî ve kültürel değerleri bulunan İlimizin, turizmde hak ettiği yere ulaşabilmesi amacıyla ilgili kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri ve sektör işbirliğiyle çalışmalara devam edilmektedir. 51.450 hektarlık alanıyla Bakanlar kurulunca "Bolu Köroğlu Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" 2015 yılında ilan edilmiş olup, geniş kapsamlı koruma ve gelişim planlama çalışmalarına yıl içinde Bakanlığımızca başlanacaktır. Valiliğimiz, Belediye Başkanlığı, Müdürlüğümüz, Elginkan Vakfı ve Batı Karadeniz Otelciler Derneği arasında Mart ayında imzalanan EĞİTİM HİZMETLERİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ ile Turizm sektörü personelinin kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlamak amacıyla başlanan seminerlere Aralık ayına kadar devam edilecektir” diye ifade etti.

“ORTA DOĞU'DAN 30 TUR OPERATÖRÜ İLİMİZE GELİYOR”

Son olarak 22 nisan tarihine kadar sürecek etkilikler hakkında bilgiler veren Karaduman; “ Yine turizm sektörü işbirliği ile çeşitli ülkelerden tur operatörü ve seyahat acente yetkilileri İlimize davet edilerek İlimiz tanıtılmaktadır. Ülkemizde hızla gelişen turizm konusunda, toplumda turizm bilincini artırmak, doğal, tarihi kültürel değerlerimizi turizmde değerlendirmek ve iç turizmi canlandırmak amacıyla, 1977 yılından itibaren her yıl 15-22 Nisan tarihlerinde TURİZM HAFTASI kutlanmaktadır. Bu yıl 40. kez kutlayacağımız "Turizm Haftası" etkinlikleri çerçevesinde İlimizde: -17 Nisan Pazar günü doğa yürüyüşü,  -19 ve 20 Nisanda Elginkan Vakfında turizm personeline seminer,   Yine -19 ve 20 Nisan'da TURSAB Gastronomi Komitesine Bolu’da Afiyet Turizmi ve Bolu" tanıtımı, 20 ve 21 Nisan günlerinde Orta Doğu'dan İlimize davet edilen 30 tur operatörüne İlimizin tanıtımı gerçekleştirilecektir. Başta Valiliğimiz olmak üzere, etkinliklerimize destek veren Belediye Başkanlığımıza, Kurum ve Kuruluşlara, kısa adı BAKTOD olan Batı Karadeniz Otelciler Derneğimize, İlimizde faaliyet gösteren tüm Turizm ve Doğa Dernekleri ile turizm işletmelerimize teşekkür eder, 2016 yılı turizm sezonunun ülkemize ve turizm sektöründe yer alan tüm işletme ve çalışanlarına hayırlı olmasını dileyerek, saygılar sunarım” diye bilgiler verdi.

“ÜLKEMİZ TURİZMİ, YAŞANAN SORUNLARI TELAFİ ETME GÜCÜNE DE SAHİPTİR”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fazıl Karaduman’ın konuşmalarının ardından Zekiye Aydın, Kültür Ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın Turizm haftası dolayısıyla yayınladığı mesajı okudu. İşte Bakan Mahir Ünal’ın mesajı; "Ülke ekonomisinin ana kaynaklarından turizm, bireysel, toplumsal ve kültürler arası sağlıklı iletişim için de en doğal zemini oluşturur. Böylesi çok yönlü bir etkiye sahip olan sektörün gelişmesi, bu alanda bilincin artırılması, iç turizmin canlandırılması ve vatandaşlarımızın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla kutladığımız Turizm Haftası'na girmiş bulunuyoruz. Dört mevsim turizm faaliyeti yapılan bir destinasyon olan medeniyetler beşiği ülkemiz, turizm açısından yüksek bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli verimli bir şekilde kullanarak devler ligine çıkardığımız ülkemiz turizmi, yaşanan sorunları telafi etme gücüne de sahiptir. Bakanlık olarak yaşanan sorunların çözümü için "önleyici tedbirler" ile "telafi edici tedbirler" üzerinde de tüm gücümüzle çalışıyoruz. Ürün ve pazar çeşitliliğini artırma ile tanıtma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Turizm sektörümüzün önümüzdeki süreçte 2023 hedefleri açısından yapısal dönüşümü nasıl gerçekleştirmesi gerektiği üzerinde de titizlikle duruyoruz. Sektör için küresel bir hal alan sıkıntıları uluslararası toplumun elbirliğiyle aşacağına inancım tamdır. Bu konuda insanların seyahat etme özgürlüğünün önünü açıp, üzerimize düşeni yaparak yolumuza devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Türk turizminin gelişimine önemli katkılar sağlayan tüm sektör temsilcilerinin, gönüllü turizm elçilerimizin, sektörün tüm paydaşlarının ve vatandaşlarımızın Turizm Haftası'nı kutluyorum." Bakan Mahir Ünal’ın mesajından sonra Ata’nın huzurunda düzenlenen tören son buldu ve İl Kütür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan resim ve el sanatları sergisinin, Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde açılış gerçekleşti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128