Turizm toplumsal refahı yükseltir

Bolu Kültür Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Raif Yavuz turizm sektörünün iktisadi ve sosyal kalkınma sürecini hızlandıran, bölgelerarası dengesizlikleri gideren, özellikle kadınların ve gençlerin...

Turizm toplumsal refahı yükseltir

Bolu Kültür Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Raif Yavuz turizm sektörünün iktisadi ve sosyal kalkınma sürecini hızlandıran, bölgelerarası dengesizlikleri gideren, özellikle kadınların ve gençlerin katılımlarını sağlamak suretiyle geniş istihdam alanları yaratan toplumsal refahı yükselten bir sektör olduğunu söyledi.

 

Haber; Duygu Kaya

 

Bolu Kültür Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Raif Yavuz derneğin çalışmalarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Derneğin yeni üye kayıtları yaptığını, kanuni süre içerisinde ilk olağan Genel Kurul toplantıları için hazırlıklarının sürdüğünü ifade eden Yavuz, Bolu ilinin turizmini tüm boyutlarıyla ele alıp, turizm bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Yavuz ‘’  Turizm insanların yaşadıkları ve çalıştıkları yerler dışındaki alanlara geçici olarak hareketleri, bu alanlarda konaklamalar için yaratılan imkânlar olarak tanımlanmaktadır. Ölçeği ve türü ne olura olsun, turizm günümüzün yadsınamaz bir gerçeğidir. Ve ekonomik kalkınmanın önemli bir unsurudur. Başka bir ifadeyle; Turizm sürekli yaşanan yer dışında, ticari kazanç amacına dayanmayan nedenlerle yapılan ve yirmi dört saati aşan veya en az bir gecelemeden oluşan geçici seyahat ve konaklamaların ortaya çıkardığı ekonomik ve sosyal nitelikli olay ve ilişkiler bütünüdür. Yine bir başka ifadeyle; Turizm toplumlar arasında ekonomik, sosyal ve siyasi işbirliğimim en önemli araçlarından biridir. Turizm ekonomik bir olay olduğu kadar sosyal ve kültürel değerlerle toplumların birbirlerini daha iyi tanıyıp yakınlaşmalarına imkân sağlayan, doğanın ekolojik dengesini korumayı da amaçlayarak çevrenin değerini arttıran, insan ilişkilerini barış ve mutluluğa götüren uluslar arası nitelikli ve etkili bir sektördür.’’ Şeklinde konuştu. Yavuz turizm sektörünün iktisadi ve sosyal kalkınma sürecini hızlandıran, bölgelerarası dengesizlikleri gideren, özellikle kadınların ve gençlerin katılımlarını sağlamak suretiyle geniş istihdam alanları yaratan toplumsal refahı yükselten bir sektör olduğunu söyledi. Açıklamasının sonunda turizm çalışanlarının başarılı olması, öncelikle basının ve sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle mümkün olacağını söyleyen Yavuz, toplumun her kesiminde olduğu gibi basın organları ve sivil toplum kuruluşlarının desteklerini beklediğini de söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER