Türk Cumhuriyetlerinin ünlü heykeltıraşları Köroğlu Parkı için Bolu’da

Bolu Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Köroğlu Parkı ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Türk Cumhuriyetleri ile ortak yapılması planlanan ve onların Köroğlularının da yer alacağı park için Türk Cumhuriyetlerinden ünlü heykeltıraşlar ve mimarlar Bolu’ya gelerek alanda incelemelerde bulundu.

 Türk Cumhuriyetlerinin ünlü heykeltıraşları Köroğlu Parkı için Bolu’da

Heyet incelemelerin ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı da ziyaret etti. Makamda gerçekleştirilen ziyarette konuşan Başkan Yılmaz; “Bizim amacımız Bolu’ya ait bir Köroğlu Parkı değil, Türk Dünyasındaki bütün Türk kardeşlerimizin bizim parkımız Bolu’da diyebilecekleri bir park oluşturmak istiyoruz” dedi.

Bolu Belediyesi’nin hayata geçirmeyi planladığı dev Köroğlu Parkı için Türk Cumhuriyetlerinden ünlü heykeltıraşlar ve mimarlar Bolu’ya gelerek incelemelerde bulundu. Türk Cumhuriyetleri ile ortaklaşa yapılması planlanan parkın yapılacağı alanda incelemelerde bulunan heyet daha sonra Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz öncelikle bütün Türki Cumhuriyetlerden binlerce kilometre yol kat ederek gelen kardeşlerimize teşekkür ederek; “Köroğlu Festivaliyle beraber bir Köroğlu Parkı yapmak fikri ortaya çıkmıştır bunun için ve biz bir planlama yapmıştık. Bizim amacımız Bolu’ya ait bir Köroğlu Parkı değil, Türk Dünyasındaki bütün Türk kardeşlerimizin bizim parkımız Bolu’da diyebilecekleri bir park oluşturmak. Bunun için ne yapabiliriz diye Türk Dünyasındaki gezilerimizde görüştüğümüz yetkililer ve Kültür Bakanlarıyla yaptığımız görüşmelerde her ülkeden mimar ve heykeltıraşların Bolu’ya gelmesini sağlamak istemiştik. Şuan önemli bir bölümü geldi, Türkmen ve Kırgız kardeşlerimiz uçakla ilgili sıkıntılardan dolayı gelemediler inşallah onları da bekliyoruz. Onun dışındaki ülkelerden gelen dostlarımızla beraber ilk buluşmayı yapıyoruz. Bu buluşmayı yapabilmek için bir yılı aşkın bir süredir çalıştığımızı ifade edersek bunun önemini görmüş oluruz. Köroğlu Parkının yerini gördüler. Orası ile ilgili bizim fikirlerimizi dinlediler. Kendi aralarında ora ile ilgili olarak son şekli verecekler. Allah nasip ederse Köroğlu Festivalinin öncesinde eksik çalışmalarda toparlanmış olur diye düşünüyoruz. Ondan sonrada gelecek seneye kadar şekil, proje hallolmuş, artık yapım aşamasına geçmiş oluruz diye düşünüyoruz” dedi.

“Bolu artık sizlerin evidir”

Başkan Yılmaz konuşmasının devamında Türki Cumhuriyetlerden gelen kardeşlerimize Bolu’nun artık onların evi olduğunu söyleyerek; “Kısa zaman içerisinde Köroğlu Parkını bitirerek Türk Dünyasının bizim Köroğlu Parkımız Bolu’da diyebilecekleri Bolu ve Türk Dünyasıyla kucaklaşan bir park olmasını inşallah hep beraber sağlamış oluruz diye düşünüyoruz. Bu projenin başından beri fikir babalığını ve öncülüğünü yapan Mehmet Çetin Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Bu işte gayret gösteren başkan yardımcımıza ve Kültür Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Türk Dünyasının Bolu ile irtibatını bir park sayesinde birleştirmeyi sağlaması açısından bugünkü buluşmamız önemli bir başlangıçtır. Ülkeleri için çok önemli olan misafirlerimizin işlerini güçlerini bırakıp Köroğlu parkı ile ilgili olarak davetimize icabet etmeleri bizim için çok önemli, burası onlarında ili, kendi illeri ne ise Bolu’da o. Burada misafir değiller ev sahibiler. Geldikleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Yılmaz konuşmaların ardından, park ile ilgili karşılıklı istişarelerde bulunmak ve incelemelere devam etmek için ayrılan heyete üzerlerinde Köroğlu figürlerini içeren plaketler hediye etti. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124