“Türk Dünyası’nın Nevruz bayramı kutlu olsun”

13 Mart Ankara’da ve geçtiğimiz hafta İstanbul’da meydana gelen terör saldırılarının ardından Nevruz kutlaması yapmayacaklarını açıklayan Türk Ocakları Bolu Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hamdi Zenginbal, Türk Dünyası’nın Nevruz bayramını yazılı basın açıklaması yaparak kutladı.

“Türk Dünyası’nın Nevruz bayramı kutlu olsun”
Haber: Semih BAYKAL
Yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında Zenginbal ilk olarak şunları söyledi; “ Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığına ve birliğine yönelik hain saldırıların eksik olmadığı tehlikeli bir süreci yaşamaktayız. Tarih boyunca benzer badireleri defalarca atlatan Türk milleti, elbette bu hain saldırıları püskürtebilecek kudrettedir. Bu saldırılardan birini önceki günlerde İstanbul’da yaşadık. Menfur saldırıyı nefretle kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bunun yanında bu sabah Mardin’in Nusaybin ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada biri polis, dördü asker olmak üzere beş güvenlik görevlimiz şehit olmuştur. Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman askerlerimize acil şifalar diliyorum. Saldırıların tek amacı vardır. Milli bütünlüğümüzü bozarak Türkiye’mizi istikrarsız bir ülke haline getirmektir. Bu senaryoları tarih boyunca yaşadık ve Allah’ın izniyle her defasında başarılı bir şekilde püskürmesini bildik. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Millet olarak en büyük silahımız birlik ve beraberliğimizdir. Bu silahla her şeyin üstesinden gelebiliriz. Allah birliğimizi daim etsin” diye söyledi.
“NEVRUZ YENİ YIL BAYRAMI OLARAK DA ADLANDIRILMAKTADIR”
Açıklamalarının devamında Zenginbal, Nevruz bayramının tarihinden bahsederek şunları ifade etti; “ Bu gün 21 Mart. Türk Dünyasının Milli Bayramı. Türk Ocağı Bolu Şubesi olarak ülkemizde yaşanan gerginlik ortamı ve hain saldırılar nedeniyle kutlama yapmayacağız. Nevruz bayramı, her yılın 21 Mart günü, Türk Dünyasının ortak olarak kutladığı milli bir bayramdır. Bu bayram, Göktürklerin Ergenekon vadisinden demirden bir dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, yeniden dirilişi, yok olmaktan kurtularak yeniden cihana hâkim oluşu, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan'dan Balkanlara kadar bütün Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, M.Ö. 3. yüzyıldan günümüze kadar bu bayram kutlanmaya devam edilmektedir. Nevruz yeni yıl bayramı olarak da adlandırılmakta ve Türk topluluklarında Nevruz, Noruz, Navrız, Newroz, Naurus, Ergenekon ve Bozkurt gibi adlarla anılmakta ve bütün Türk boylarında kutlanmaktadır. Nevruz, kadim bir gelenek iken Türkiye Cumhuriyeti tarafından 1995 yılından itibaren ayrıca bir Bayram olarak kabul edilen bir gün haline de gelmiştir. Oniki Hayvanlı Takvim ve Melikşah'ın Celali Takvimi'nde yılbaşı olarak belirlenen 21 Mart, Divânu Lügati't-Türk'te de ilkbaharın gelişi olarak belirtilir. Selçuklu ve Osmanlı’da millî bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Özel olarak hazırlanan Nevruziye adlı macun Osmanlı döneminden kalan bir kültür olarak bu gün hâlâ Manisa'da 21 Mart'ta Mesir macunu şenlikleri yapılmaktadır” diye ifade etti.
 “KENDİ İHANETLERİNİN ALTINDA KALACAKLARDIR”
Son olarak Zenginbal; “ Türkiye’de, Türkistan’da, Balkanlarda, İran’da bir Nevruz daha idrak ediliyor. Türk Dünyası’nın her tarafında Nevruz ateşleri yakılıyor, Nevruz aşı yapılıyor. Koyun Yılı bitiyor, Maymun yılı başlıyor. Yüreklerimiz yeni bir baharın, tomurcuklanan çiçeklerin, doğan kuzuların, yeni bir başlangıcın, canlanışın neşesiyle doluyor. Baharın gelişini simgelemesinin yanı sıra Türk tarihinde kullanılan pek çok takvimin başlangıcını oluşturan Nevruz aynı zamanda Türklerin Ergenekon’dan çıkışının da yıldönümü olarak pek çok Türk coğrafyasında kutlanmaktadır. Bu güzelliği kanla kirletenler, kin ve öfke kusanlar, neşemizi kedere boğmak isteyenler hüsrana uğrayacaklar, kendi ihanetlerinin altında kalacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti düşmanları bilsinler ki Türkler tarih boyunca ya örs olmuş ya da çekiç. Arada dövülen demir asla olmamıştır. Nevruz’u bir neşe ve sevinç kaynağı olarak görenlerin bayramıdır Nevruz... Bütün Türk Dünyası’nın Nevruz bayramı kutlu olsun” dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128