Türk-Eğitim Sen’den suç duyurusu

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı ve Sendika üyeleri başta Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu olmak üzere yöneticiler hakkında “Görevi Kötüye Kullanmak” suçundan Bolu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundular. Yaman ayrıca 2 Eylül tarihinde de Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakma kararı aldıklarını, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde döktükleri kınanın yetmemesi halinde ilave olarak kına da vereceklerini açıkladı.

 Türk-Eğitim Sen’den suç duyurusu

Haber: Kasım ŞAHİN

Dün öğle saatlerinde Bolu Adliyesine gelen ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda buluna Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman ile sendika üyeleri adliye çıkışında açıklamada bulundular. Yaman, yaptığı açıklamada, “Yönetici değerlendirme süreciyle ilgili olarak haksız ve adaletsiz uygulamaları cumhuriyet savcılığına şikayet ettik. Yani Suç duyurusunda bulunduk. Hepimizin gözleri önünde çok ahlaksız, hayasız, utanmaz bir süreç devam ediyor. İnsanların gözlerinin içine baka baka yalan söyleniyor. İnsanların haklı bir gecede kapalı kapılar ardında gasp ediliyor. Türk-Eğitim Sen olarak haksızlığı yapan kim yapıyor olursa olsun bugüne kadar hep adaletin yanında olduk ve bundan sonra da devam edeceğiz. Bu süreçle ilgili eylemlerimiz bu kanunun çıktığı 6 ay öncesine dayanmaktadır. 6 aydan beri eylemlilik sürecimiz devam etmektedir. Bundan sonra da artarak bu eylemlilik süreci devam edecektir” dedi.

 

Yaman açıklamasını şöyle sürdürdü: “Görev verilmeyen yani tekrar görevlendirilmeyen idare arkadaşlarımızın izleyeceği yol, sendikamızın Bolu şubesi internet sitesi ile genel merkez sisteminde yer almaktadır. Hangi sendikaya üye olursa olsun; haksızlığa, adaletsizliğe uğrayan eğitimci arkadaşlarımızın yanında bugüne kadar yer aldık bundan sonra da yer almaya devam edeceğiz. Suç duyusunda bulunduk. Biz bu ülkede adaletin hala var olduğuna ve adaletin yerine geleceğine olan inancımızı hep koruduk. 2 gün önce il milli eğitim müdürünün açıklaması oldu. çok talihsiz, üzüntüyle izlediğimiz bir basın açıklamasıydı. Maalesef tek taraflı ve yanlı yapılmış bir basın açıklamasıydı. Diyor ki; bu süreci geçemeyen arkadaşlarımız içerisinde her sendikadan arkadaşlarımız var. Doğru her sendikadan arkadaşımız var ama ya geçenlerin içinde kaç Türk-Eğitim Sen’li var? Ya da başka sendikaya mensup bu süreci geçen kaç kişi var. Biz İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bunun açıklamasını bekliyoruz”.

 

Yaman açıklamasını şu sözleriyle tamamladı: “Bundan sonra bu süreç 2 ve 3’üncü tur olarak Eylül, Ekim ve Kasım aylarında devam edecektir. Bu sürecin sıkı takipçisi oldu ve buna devam edeceğiz. Bizler kim olursa olsun yapılan işin ne olursa olsun hakkaniyet ölçüsünde olmasını, adalet içinde olmasını hep talep ettik. Bundan sonra da bu ısrarımız sürecektir. Türk Eğitim Sen olarak eylemlilik sürecimiz şu şekilde devam edecek. 2 Eylül Salı günü Milli Eğitim Müdürlüğü önüne devam eden süreçle ilgili olarak siyah çelenk bırakmayı düşünüyoruz. Daha sonraki süreçte eğer bu adaletsiz uygulamalar devam ederse, sürecimiz şiddetini ve dozunu arttırarak devam edecek. Eğitimci arkadaşlarımıza 2 yıldır uyarılarda bulunduk. Çok tehlikeli bir süreç başladı diye herkese anlatmaya çalıştık. İş güvenceniz elinizden alınıyor diye söyledik. Daha sonraki süreçte okul idarecilerin görevlerine son verilmesi ve daha sonra yandaş ve taraflı görevlendirmelerin yapılacağını söyledik. Bu sadece okul idarecileriyle kalmayacak. Mecliste görüşmelere devam edilen bir torba yasa var. Bu yasada öğretmenlerin şeklini ve dizaynını daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı yapmak üzere rotasyon söz konusu. Sizin iş güvenceniz elinizden gitmiş. Rotasyona uğramışsınız. Devlet memurluğu garantiniz yok. Yani artık lütfen bana dokunmayan bin yaşasın düşüncesinden çıkalım. O yılan gelip bir gün size de dokunacak. Bizlere dokunduğu gibi ilerde çocuklarımıza da dokunacak. Böyle bir mantık olamaz”

 

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

                          BOLU

 

 

ŞİKAYETÇİ                           : TÜRK EĞİTİM-SEN BOLU ŞUBESİ

                                       Hüsnü YAMAN- Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı

ŞÜPHELİLER       : 1.İbrahim ÇAVUŞOĞLU- Bolu Milli Eğitim Müdürü

                                      ADRES: Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

                                                 2.Şehabettin YAVUZ- İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürü                                 

                                      ADRES: Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

                                     3.Mustafa YILMAZ- Bolu İl Milli Eğitim Şube Müdürü                                 

                                      ADRES: Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

                                     4.Mikail AYYILDIZ- Bolu İl Milli Eğitim Şube Müdürü                                 

                                      ADRES: Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

                                     5.Selami ALBAYRAK- Bolu İl Milli Eğitim Şube Müdürü                                 

                                      ADRES: Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

                                    6.Fevzi KAYA- Bolu İl Milli Eğitim Şube Müdürü                                 

                                      ADRES: Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

                                   7. Muvafık KILIÇ- Bolu İl Milli Eğitim Şube Müdürü                                  

                                      ADRES: Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 

 

 

SUÇ                                       : Görevi Kötüye Kullanmak TCK 257

                                      İrtikap TCK 250

                                      ve  soruşturma esnasında tespit  edilecek suçlar.

 

SUÇ TARİHİ        : 14.07.2014  _  15.08.2014

 

T.KONUSU                         :Şüpheliler tarafından oluşturulan irtikap ve görevi kötüye kullanma suçunun tespit edilmesi ile şüpheliler hakkında soruşturma yapılmasını ve neticede kamu davası açılmasına karar verilmesi talebidir.

 

OLAYLAR                            :

                        

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışan şüpheliler aşağıda izah edeceğimiz üzere kanun, yönetmelik ve mevzuata göre üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediği gibi görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, görev süresi uzatılacak eğitim kurumu yöneticilerinin mağduriyetine ve kamu zararına neden olmuştur.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER