Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 80.inci yıldönümü kutlu olsun

5 Aralık Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının 80. yıl dönümü nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Türk Kadınlar Birliği Bolu Şube Başkanı Aynur Bandakçıoğlu;" 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 80.inci yıldönümü nedeniyle , bizlere bu hakkı tanıyan yüce Atatürk'e minnet ve saygılarımızı sunuyoruz" dedi.

 Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 80.inci yıldönümü kutlu olsun

Haber: Semih BAYKAL

5 Aralık Genç Türkiye Cumhuriyetinin en büyük ve en manalı devrimlerinden biridir. Bu devrim Atatürk'ün Türk kadınına verdiği değerin tarihsel göstergesidir diye konuşmasına başlayan Bandakçıoğlu; " 5 Aralık Genç Türkiye Cumhuriyetinin en büyük ve en manalı devrimlerinden biridir. Bu devrim Atatürk'ün Türk kadınına verdiği değerin tarihsel göstergesidir. Tarihsel diyorum... Çünkü Türk kadını bu hakka birçok büyük ve medeni milletlerden önce kavuşmuştur. Bu hakkın Fransa da 1944 de , İtalya da 1945 , Belçika da 1948 de , Japonya da 1950 de , Yunanistan da 1952 de , isviçre de 1971 de , Portekiz de 1976 da tanınmış olduğunu söylersek tarihsel tanımında yanılmamış olduğumuzu görürüz. Atatürk bizim bu önceliğimizi şu sözleriyle ifade etmektedir. | Medeni memleketlerin bir çoğunda kadından esirgenen bu hak bugün Türk kadınının elindedir. Ve onu selahıyet ve liyakatla kullanacaktır" diye konuştu.

 

"İLK SİYASAL HAKLARI 1930 YILINDA ÇIKARILAN BELEDİYELER KANUNU İLE VERİLDİ"

Genç Türkiye Cumhuriyetinin her toplumsal kademesinde öncülük eden kadınlara ilk siyasal hakları 1930 yılında çıkarılan Belediyeler Kanunu ile verildiğini söyleyen Bandakçıoğlu;" Genç Türkiye Cumhuriyetinin her toplumsal kademesinde öncülük eden kadınlara ilk siyasal hakları 1930 yılında çıkarılan Belediyeler Kanunu ile verildi. Ardından 1934 yılında Malatya Milletvekili İsmet İnönü ve 191 arkadaşının verdikleri bir yasa değişikliği teklifiyle Türk kadım milletvekili seçilme hakkını kazandı. 1935 yılında ilk defa Milletvekili seçimlerinde Türk kadını Atatürk hayattayken seçme hakkını kullandı. 8 Şubat 1935 de Meclise 18 kadın Milletvekili girdi. Ancak 2000'li yıllarda nüfusun yarısını oluşturan kadınların meclisteki temsil oranı yok denecek kadar az. Kadın Milletvekili sayısı erkek Milletvekillerinin sadece % 4,2 si oranında" diye söyledi.

 

"UNUTMAMALIDIR Kİ, KADINIMIZIN ELDE ETTİĞİ HAKLARIN TÜMÜ CUMHURİYETİN ESERİDİR"

 

Unutmamalıdır ki, kadınımızın elde ettiği hakların tümü Cumhuriyetin eseridir diye ifade eden Bandakçıoğlu; " Bugün kadın haklarına sahip çıkmanın yolu Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmaktan geçmektedir. Ulusal kurtuluş mücadelesinde erkeklerle omuz omuza işgalcilere karşı mücadele veren Türk kadım hak ettiği yere geldiğinin bilincindedir. Bizlere bu imkanları sağlayan Büyük Atatürk'ü saygı ve minnetle anıyoruz. 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi her yıl Türk Kadınlar Birliği Genel Merkezi ve şubeleri tarafından Türkiye'mizin değişik yörelerinde kutlanmaktadır. Bu yılki kutlamalar Gaziantep de yapılacaktır" diye ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER