Türk Kızılayı Bolu İlk Yardım Eğitim Merkezi Hizmete Açıldı

Kurulduğu 1868 yılından bugüne kadar gerek Türkiye’deki gerekse dünyanın birçok bölgesindeki afetlerin ardından insan acısını dindirmek için çalışan Türk Kızılayı, Bolu İlk Yardım Eğitim Merkezini Hizmete Açtı.

Türk Kızılayı Bolu İlk Yardım Eğitim Merkezi Hizmete Açıldı

Haber: Aysun BEYKOZ
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda yapılan değişiklikle 01.01.2016 tarihinden itibaren her işletme de ilk yardımcı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Bu surette Türk Kızılayı, Bolu’da İlk Yardım Eğitim Merkezini bolu halkının hizmetine açtı. Kurulduğu 1868 yılından bugüne kadar gerek Türkiye’deki gerekse dünyanın birçok bölgesindeki afetlerin ardından insan acısını dindirmek için çalışan Türk Kızılayı güvenli yaşama da büyük önem vermektedir. Güvenli yaşamın en önemli unsurlarından biri de ilk yardım bilinciyle donanmak ve zor durumdaki bir kişiye yardım elini uzatmaktır.  Dünya Afet Raporuna göre; her yıl yaklaşık 364 doğal afet, 188 de insan kaynaklı afet  meydana gelmekte ve bu afetlerle mücadele için yine ortalama 157,5 milyar dolar harcanmaktadır. Yılda ortalama 31,7 milyon insan afetlerden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenmektedir.  

İLK YARDIM %90 ORANINDA AFET BÖLGESİNDEKİ KİŞİLER TARAFINDAN YAPILMAKTADIR

Çeşitli bilimsel çalışmalar, acil durumlarda olay yerindeki yaralıların, orada bulunan kişiler ya da profesyonel ekipler tarafından kurtarılabildiğini göstermektedir. Afet sonrası ilk yardım %90 oranında afet bölgesindeki kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle; ilk yardım, afet sonrası insanların yaşamlarının kurtarılması bakımından çok önemlidir. Acil durumlarda hayat kurtarma zinciri için ilk adım, ilk yardım uygulamaktır.  Ülkemizde trafik kazaları, afet ve acil durumlar nedeniyle her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün çalışmalarına göre küresel düzeyde ölümlerin %90’ı yaralanmalardan dolayı meydana gelmektedir. Dünyada her 5 saniyede 1 kişi yaralanma sonucu yaşamını yitirmekte ve her gün 2.000’den fazla aile önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybetmektedir.  

ÇOK TEHLİKELİ İŞYERLERİNDE 1 İLKYARDIMCI, BULUNDURMASI ZORUNLUDUR

Sağlık Bakanlığı tarafından 29.07.2015 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan İlk Yardım Yönetmeliğine göre; MADDE 19 – (1) İş sağlığı ve güvenliği kapsamında;

a) Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı, b) Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı, c) Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı, bulundurması zorunludur.

HER YIL 2,3 MİLYON İNSAN İŞ KAZALARINDAN DOLAYI HAYATINI KAYBEDİYOR

İş sağlığı ve güvenliği konusunun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da sorunu olduğunu belirtirsek “Dünyada yaklaşık 3 milyar işgücü var. İş kazalarının yüzde yüzü önlenebilirken, her gün bir milyon iş kazasının meydana geldiği, her yıl 2,3 milyon insanın iş kazalarından dolayı hayatını kaybettiği, daha doğrusu her bir dakikada 4 çalışanın hayatın kaybettiği bir dünya ile karşı karşıyayız.  Bu tablo korkunç bir tablodur iş kazalarından dolayı. Olaya mali boyutuyla bakacak olursak 170 ülkenin gayri safi milli hasılasından daha fazla bir maddi kayıpla da dünya sanayisinin karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

TÜRKİYE’DE HER GÜN ORTALAMA 172 İŞ KAZASI MEYDANA GELİYOR

Türkiye'deki mevcut tablo bizi üzmektedir, üzmeye devam etmektedir. İyileşmeler, olumlu gelişmeler var ama yeterli olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Türkiye’de her gün ortalama 172 iş kazası meydana geliyor, 4 ölüm ve 6 sürekli iş göremezlik durumu ile karşı karşıyayız. Genelde rakamlara baktığımız zaman 2002- 2015 yılları arasında işyeri sayısında yüzde 105 artış söz konusu. Aynı dönemde işçi sayısında da yüzde 124 artış söz konusu. Ölümlü iş kazalarına baktığımız zaman bu dönemde yüzde 2,5 azalış söz konusu. İş kazaları sonucu 2002’de Türkiye’de 872 kişi yılda hayatını kaybederken, 2015 yılında 444 kişi hayatını kaybetti.  Türkiye’de iş kazalarının hangi sektörlerde daha yoğun gerçekleştiğine baktığımızda yüzde 18,3’ünün metalden eşya üretiminde, yüzde 14,4’ünün madende, yüzde 10,2’sinin ise inşaat sektöründe meydana geldiğini görüyoruz. Rakamlarda ki bu azalmalar İş sağlığı ve Güvenliği kapsamında ilk yardım yönetmeliğinde belirtildiği gibi meydana gelen iş kazaları ve yaralanmalar sonucu yapılan temel ilk yardım uygulamalarıyla birlikte ciddi azalma gözlenmiştir.

TÜRK KIZILAYI 1960 YILINDAN BU YANA İLK YARDIM EĞİTİMLERİ SÜRDÜRÜLMEKTE

Türk Kızılayı 1960 yılından bu yana ilk yardım eğitimleri sürdürülmektedir. Türk Kızılayı bünyesinde 26 ilde 35 ilk yardım eğitim merkezi ile yılda 20.000 kişiye ilk yardım eğitimi verilmektedir. Bolu’da yeniden eğitim vermeye başlayan ilk yardım merkezi ile bu sayının daha da artırılması ve daha fazla insanın hayatının kurtarılması, toplum da ilk yardım bilincinin arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda yapılan değişiklikle 01.01.2016 tarihinden itibaren her işletme de ilk yardımcı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Bu surette Türk Kızılayı Bolu İlk Y
ardım Eğitim Merkezi olarak hem Sağlık Bakanlığı onaylı hem de Türk Kızılayı onaylı dünyada 188 ülkede geçerli olan ilk yardımcı sertifikası ve sertifikasyon kapsamımızla ayrı bir önem taşımaktadır.  Uzman eğitim kadromuz ve eğitim tesisimizle Bolu da kamu kurum ve kuruluşlarına, küçük, orta, büyük sanayi kuruluşlarına ve Bolu halkına hizmet vermekten mutluluk duyacağız.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2016, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128