banner120

Türk Metal Meydanlara çıktı

Türk Metal Sendikası Bolu şubesi, Sakarya şubesi ve Gölcük şubesi Hendek’te bir iş yerinde kendi hür ve iradesi ile Türk Metal Sendikasına üye olan çalışanlarının yanında yer aldı.   Bolu,...

Türk Metal Meydanlara çıktı

Türk Metal Sendikası Bolu şubesi, Sakarya şubesi ve Gölcük şubesi Hendek’te bir iş yerinde kendi hür ve iradesi ile Türk Metal Sendikasına üye olan çalışanlarının yanında yer aldı.

 

Bolu, Sakarya ve Gölcük şubesi Türk Metal Sendikası üyeleri bir firmada çalışan ve sendikalarına üye olan çalışanları için meydanlara inerken Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Yücel YÜCEL’de bu eylemde yer aldı. Yücel fabrika önünde üyeleri ile birlikte basın açıklaması yaparken, işverenin demokrasi konusunda ne kadar çifte standartlı olduğunu vurguladı. Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Yücel Yücel yaptığı basın açıklamasında Türkiye’de demokrasi açısından büyük çelişkilerin yaşandığına dikkat çekerek; “Bir tarafta bazı çevreler, demokratikleşmenin Türkiye için hayati önem taşıdığını söylerken öte yandan da demokrasinin en birinci kriteri olan örgütlenme özgürlüğüne saldırılar her geçen gün devam etmektedir.Bazı iş ve sermaye çevreleri tarafından demokrasiyi sadece bir araç olarak gören bu yaklaşım, özellikle sendikalaşma süreçlerinde kendini çok daha net bir şekilde göstermektedir. Bu çevreler, kamuoyuna dönük toplantı ve açıklamalarda, ısrarla demokratikleşmeye vurgu yaparken, kendi iç pratiklerinde nedense demokratikleşmeye hayat hakkı tanımamaktadırlar. Bu konuda somut örnek arayanlar, Hendek’te bu işyerinde ki gelişmelere dikkatle bakmadırlar. Bu işyerinde çalışan arkadaşlarımız, kendi hür ve iradeleriyle Türk Metal’de sendikalaşmış ve bunun sonucu sendikamız 30 Temmuz 2012 tarihinde yetki tespiti için talepte bulunmuştur. Ancak işveren, bu tespite itiraz ettiği için, bu firmada çalışan arkadaşlarımız adına başlatacağımız hak mücadelesi zorunlu olarak gecikmeye uğramıştır.  Yine bu süre içinde, işverenin baskısına boyun eğmeyen bazı arkadaşlarımız işten çıkarılmıştır. Bütün bunlar, işverenin demokrasi konusunda ne kadar çifte standartlı olduğunu göstermektedir. Ancak Türk Metal Sendikası, bu konudaki haksızlıklara asla boyun eğmeyecek ve çalışanların alınteri ve göz nurunu gasp etmesine izin vermeyecektir. Türk Metal’in sendikalaşma çalışmalarının başladığı süreçten bugüne kadar ister işten çıkarılmış olsun, ister işe devam ediyor olsun, tüm çalışanların mağduriyetini önlemek bizim birinci görevimizdir. Türk metal, çalışanları hakkına kavuşturacaktır. Bu düşüncelerle, işvereni bir kez daha sağduyulu olmaya çağırıyor, kendilerine barış ve huzur içinde bir üretim süreci için dostça elimizi uzatıyoruz. “ şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124