TÜRK METAL’E İSYAN BİTMİYOR

Geçtiğimiz haftalarda metal sektöründe başlayan hareketlenmelere Bolu Arçelik Fabrikası’nda çalışan Türk Metal Sendikası’na bağlı işçiler de katılmıştı. Yüzlerce işçi sendikaya olan sitemlerini alkışlı ve ıslıklı protestoyla dile getirmişlerdi.

 TÜRK METAL’E İSYAN BİTMİYOR

HABER: FARUK ÇİDEM

Tüm Türkiye’de öfkeleri üzerine çeken Türk Metal Sendikası’na Bolu’daki işçiler de kazan kaldırdı. Arçelik Fabrikası’nda çalışan Türk Metal Sendikalı yüzlerce işçi gerçekleştirdikleri protestonun bir başlangıç olduğunu ve devam edeceğini belirtti.

Metal sektöründeki hareketlenmeleri ve diğer şehirlerdeki işçilerin tutumlarını büyük bir dikkatle izlediklerini söyleyen Türk Metal Sendikası üyesi işçiler; “sosyal medya ve haber siteleri üzerinden başta Bursa olmak üzere ayaklanmanın olduğu tüm şehirlerdeki işçileri takip ediyoruz. Ve kendi aramızda fikir alışverişinde bulunuyoruz. Her yerde Türk Metal’e büyük tepki var. Ford işçileri toplu halde istifa ediyorlar. Olan biten her şeyi takip ediyoruz.

TÜRK METAL İŞÇİYİ SATTI

Türk Metal Sendikası’nın işçileri sattığını ve sarı sendikacılık yaptığını söyleyen işçiler; “Türk Metal patroncu sendika oldu. Son sözleşmede ücret zamlarını düşük aldı ve işçilerin üzerinde patronla birlik olup baskı kurdu. Bu yüzden en büyük öfkemiz Türk Metal’e. İşçiden istiyorlar ki işçi hiç hastalanmasın, rapor almasın, hastası, ölüsü olmasın, tuvalete gitmesin devamlı üretsin. İşçiye köle muamelesi yapılıyor. Makineler kadar kıymetimiz yok, makine bozulmasın da işçiye ne olursa olsun. Patron da sendika da aynı böyle düşünüyor. O yüzden bizim ilk talebimiz Türk-Metal’in gitmesi” şeklinde konuştular.

“TEK SENDİKA TÜRK METAL DEĞİL, ALTERNATİFİMİZ VAR”

Bu ülkede metal işçilerinin örgütlenebileceği tek sendikanın Türk Metal Sendikası olmadığını dile getiren işçiler şunları söylediler; “Bizleri kendilerine muhtaç zannetmesinler. Ve bu yüzde de rahat davranmasınlar. Binlerce işçi Türk Metal’den istifa etti ve DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldular. Bizlerin haklarını savunmadıktan, patronla birlik olduktan sonra sendikalı olmanın ne anlamı var. Bizler işçiyiz ve haklarımız için mücadele eden sendika isteriz.”

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 18:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
işçi
işçi - 5 yıl Önce

birleşik metal sendi̇kasina uye falan olan yok bunu nerden cikartiyorsunuz bursada i̇şçi̇ler kendi̇leri̇ bi̇r sendi̇ka kurmak i̇sti̇yolar

SIRADAKİ HABER

banner128