“TÜRK METAL’İ BU FABRİKADAN SİLECEĞİZ”

Geçtiğimiz hafta Bolu Arçelik Fabrikası’nda çalışan ve Türk Metal Sendikasına üye olan işçilerin sendikayı ıslıklı ve alkışlı protestosu dün istifaya dönüştü. Karaçayır’da toplanan yüzlerce işçi e-devlet üzerinden sendikadan istifa ettiler.

 “TÜRK METAL’İ BU FABRİKADAN SİLECEĞİZ”

HABER: FARUK ÇİDEM – KASIM ŞAHİN

Metal sektöründe Türkiye’nin farklı illerinde haftalardır devam eden direniş geçtiğimiz hafta Bolu Arçelik Fabrikası’nda çalışan işçileri de harekete geçirmişti.

25 kişinin fabrika yemekhanesinde çatal ve bıçaklarla ses çıkarma eylemiyle başlayan hareketlilik daha sonrasında fabrika önünde ıslıklı ve alkışlı protestoya dönmüştü. Sendikanın işçilerin haklarını savunmadığını, kapalı kapılar ardında hesaplar yaptığını ileri süren işçiler dün son noktayı koydular.

Karaçayır’da Türk Metal Sendikası’ndan istifa etmek için bir araya gelen yüzlerce işçi hep bir ağızdan ‘Türk Metal Sendikası’nın fabrikadan sileceğiz’ dediler. İşyeri ile herhangi bir sorunları olmadığını dile getiren işçiler; “Bizlerin fabrika yönetimi ile bir sorunumuz yok. Bizler işçiyiz ve haklarımızı savunması için bir sendikaya üyeyiz. Ama Türk Metal Sendikası bizlerin haklarını savunmuyor. İşyerinde tehdit edilen arkadaşlarımız var. Sendikadan istifa edip farklı bir oluşum içine girersek işten atılmışız. Bunlar sadece dedikodudan ibarettir. Kulaktan duyma hiçbir şeye inanmayın. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Birlik olursak mutlaka kazanırız” şeklinde konuştular.

İLK TEMSİLCİLER SEÇİLDİ

Türk Metal Sendikası’na ilk başkaldıran işçiler arasından 10 kişinin yönetimle görüşmek için temsilci olarak seçildiğini söyleyen işçiler şunları söylediler; “Bu eylemlerin ilk fitilini ateşleyen işçi arkadaşlarımız arasından 10 kişiyi temsilci olarak seçtik. Şimdi ve önümüzdeki günlerde sendikadan istifalar olduğunda ve kaç kişi olduğumuzu gördüğümüzde yeni temsilciler seçilecektir. Bizler haklarımızı savunacak kişileri kendimiz seçmek istiyoruz. Hiçbir hiyerarşiyi ve yönetimi tanımıyoruz. Tepeden inme temsilcilerin bizlerin haklarını savunamadıklarını gördük. Haklarımız için direnecek temsilcilerimizi bundan sonra biz belirleyeceğiz.”

ERHENDEKÇİ İŞÇİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Karaçayır’da bulunan işçileri bilgilendirmek için orada bulunan Avukat Sabri Erhendekçi kısa bir konuşma yaparak şunları söyledi; “Arkadaşlar görülüyor ki şu an üye olduğunuz sendikadan memnun değilsiniz ve istifa etmek istiyorsunuz. Bu sizin en doğal hakkınız. Kendi oluşturacağınız temsilcilerle de temsil edilmek sizlerin hakkı. Süreç içinde işten çıkarılma gibi bir korkunuz olmasın çünkü bu İş Kanun’larına göre mümkün değil. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa büroma gelip danışabilirsiniz.”


Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128