Türk Sinemasının Ünlü Karakterinden Mesaj: “Bolu bizi davet etsin seve seve geliriz”

Türk Sinemasının genellikle kabadayı iyi adam rollerinde yer alan ünlü karakter oyuncusu, özellikle Kemal Sunal filmlerinin vazgeçilmez kabadayısı Yavuz Karakaş Olay Gündem Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Karakaş; “Bolu’da düzenlenecek olan her türlü etkinlikte ben ve değerli sinema oyuncuları olarak seve seve yer alırız. Bize ulaşılsın yeter” dedi.

Türk Sinemasının Ünlü Karakterinden Mesaj: “Bolu bizi davet etsin seve seve geliriz”

ÖZEL HABER-RÖPORTAJ; KASIM ŞAHİN

Bolulu Menajeri Mustafa İşcan ile Üsküdar’da bulunan fotoğraf stüdyosunda bir araya gelen Yavuz Karakaş, “Sakatlar Derneği” gibi kuruluşların taleplerine ücret almadan gelebileceklerini de söyledi. Özellikle Kemal Sunal’ın oynadığı “Şark Bülbülü, Bekçiler Kralı, İnek Şaban, İyi aile çocuğu” gibi filmlerle tanınan Karakaş, Bolu’da yıllar önce çevrilen “Tersine Akan Nehir” filminin yönetmenliğini de yaptı. Yaklaşık 450 filmde oynayan Karakaş, Bolu’da yapılacak olan her türlü festival ve etkinlikte Yeşilçamın Gamzeli Güzeli diye bilinen Bahar Öztan, yakışıklı jön Murat Soydan gibi isimlerle yer alabileceklerini kaydetti.

“15 yaşında sanatla tanıştım”

1937 Gaziantep doğumlu olan Yeşilçam’ın emektar karakter oyuncusu Yavuz Karakaş, ismiyle olmasa da yüzüyle marka olan bir oyuncu. Karakaş 15 yaşında Üsküdar Musiki Cemiyetiyle tanıştığını belirterek şunları söyledi: “18 yaşında korist, daha sonra ise solist oldum. Sinema, fotoromanlar, turneler, plaklar derken askere gittim. Bateri çalmayı öğrendim. Gece kulüplerinde bateri çaldım. Eskiden Beşiktaş İskelesi’nin üstü düğün salonuydu. 25-26 yaşlarımda akşamları orada bateri çalardım. Bizim hanım geldi bir gün oraya. Tanıştık, evlendik.”

“Sinema tuhaflaşınca…”

Karakaş sinemadaki tuhaflaşma sonrasında 1970 yılında sinemadan uzaklaşmak için Almanya’ya gittiğini belirterek, “Kızım doğunca geri döndüm. İki plak doldurdum. Dönemin ünlü sanatçısı Şükran Ay ile birlikte turnelere çıktık” dedi. Şu an adliyede bilirkişilik yapan Karakaş, 2 farklı yerde daha denetleme yapıyor. Tiyatro yapmanın içinde uhde kaldığını ifade eden Karakaş, “Tiyatro yapamadığım için içimde özlem kaldı.  Bugün filmlerde oynamıyorsam ezber yapamadığımdandır.” Dedi.

“Cüneyt Arkın’la oynamak istemezdim çünkü..”

Karakaş eski film günlerinden aklında kalan tebessüm ettiren bir hikayesini şöyle anlattı: “Cüneyt Arkın filmlerinde oynamak istemezdim. 15 adamı falan vardı. Filmlerinde vururdu, kırardı. Bir güzel döverdi onları. Bir gün beni çağırdılar. İranlı’larla bir film çekilecek. Cüneyt Arkın’la oynayacağız. Kendisi Türk ajanı oynuyor. Ben de kiralık katili oynayacağım. “Judo-karate yapalım mı” dedim. “Tamam” dedi. Kendisi de ben de judo ve karate biliyorduk. Kendisi başrol film çekilirken bir güzel dayağını yedim. Eve geldim. Uyku bile uyuyamadım. Yüzüm gözüm morarmış. Sabah doktora gittim. Doktor, “Ne oldu” dedi. “Kaza filan mı geçirdin?” diye sordu. Ama o oralı bile olmadı.”

“Adım Üsküdar’da yaşarsa sevinirim”

Adının Üsküdar’da bir sokağa ya da parka verilmesinden mutluluk duyacağını ifade eden Karakaş, “Şimdiki gençlik elektronik cihazlarla çok uğraşıyor. Kitap okumalarını ve spor yapmalarını öneriyorum. Hayatta zorluk çekmemek için mücadele şart. Servi gibi eğik olmaktansa kavak gibi dimdik olmayı yeğ tuttum. Asil azmaz, bal kokmaz, kokarsa yağ kokar çünkü aslı ayrandır.”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128