“Türkçe Pusula Olmalı”

MHP Bolu İl Başkanı Adem Evcil, 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nı yaptığı yazılı bir basın açıklaması ile kutladı. Evcil, yaptığı açıklamada Türkçe’nin pusula olması gerektiğini söyledi.

“Türkçe Pusula Olmalı”

Haber: Erol Değirmenci

Adem Evcil kutlama mesajına şu sözlerle başladı “Türk dil bayramımız kutlu olsun.Türk milleti asırlara meydan okuyan varlığını öncelikle diline ve dilinin kudretine borçludur. Balkanlardan Orta Asya’ya, Mağrip’den Rusya steplerine, Türkmen ellerinden Avrupa’nın içlerine kadar Türkçe’nin mevcudiyeti bunun sonucunda gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Evcil Türk dilinin bizlere miras olduğunun vurgusunu yaparak ifadelerine şu şekilde devam etti; Türkçe Orhun Anıtlarına işlenmiş ruh, Kaşgarlı Mahmut’un kaleminden çıkan gurur, Ahmet Yesevi ocağından tüten iddia, Karamanoğlu Mehmet Bey’in yönetim anlayışındaki irade, Yunus Emre’nin dizelerinden fışkıran ülkü ve Ali Şir Nevai’nin miras bıraktığı zenginliktir.

“EN BÜYÜK GÜÇ KAYNAĞIMIZDIR”

Türkçe bin yıllık kardeşliğin tutkalı, milli varlığın ve milli bağımsızlığın teminatı ve güvencesidir. Şüphesiz bunların yanı sıra, Türkçe, milletimizin genişleme ve yükselme yolunu açan ve gelecek için ışık tutan bir kültür şaheseri olarak en büyük güç kaynağımızdır. Güzel ve yaygın dilimiz Türkçe, Türk milletine mensubiyeti müşterek kültür vahamıza bağlayan ve perçinleyen muazzam bir varlıktır. Bu itibarla, Türkçemizin onurunu ve saygınlığını muhafaza etmek her millet evladının görevi ve başlıca sorumluluklarından birisidir.

“HEPİMİZ İÇİN MİLLİ BİR HEDEF OLMALIDIR”

Adem Evcil dilimizin gelişmesi gerektiğine ve bunun bizler için bir hedef olması gerektiğine değinerek sözlerine şu ifadelerle son verdi; “Türkçe, yabancı dillerin salgınından kurtularak kendi mecrası içinde gelişmeli, bilim, teknik ve sanat dili olarak en çetin düşüncelerle en karışık sorunları, en ince duygularla engin hayalleri işlemeye elverişli duruma gelmelidir. Şüphesiz bu, hepimiz için milli bir hedef olmalıdır. Sonuç olarak, Türkiye’nin bugünkü zaman aralığında sorunlarından kurtulması için Türkçe pusula olmalı, dünyaya Türkçe bakılmalı ve çağın satırları Türkçe okunmalıdır. Bu duygularla büyük milletimizin Türk Dil Bayramı’nı en içten hissiyatımla kutluyorum. Türkçe’nin gelişmesi, büyümesi ve yıldız gibi parlaması için emek ve çaba gösteren kutlu ecdadımızı hürmetle yad ediyor, şu an itibariyle Türkçeyi sevda haline getiren ve korunmasını sağlayan değerli şahsiyetlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128