Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır

CHP Bolu il başkanı Fügen Kara ile Belediye başkan aday adayları Cahit Çıngı, Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve Yüksel Ceylan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının 93.yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaparak “ulusal egemenlik” kavramının önemine değindiler.

 Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır

Haber; Duygu Kaya

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının 93.yıldönümü nedeniyle CHP Bolu il başkanı Fügen Kara ile Belediye başkan aday adayları Cahit Çıngı, Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve Yüksel Ceylan açıklama yaptılar.” Türkiye Büyük Millet Meclisi, dünyanın en eski on parlamentosundan biridir” diyen Ceylan; “Genelde Meclisler devletlerin kuruluşlarından sonra oluşur. Bizim meclisimiz devleti kuran bir meclistir. Ulusal Kurtuluş Savaşını yapacak orduyu kuran ve savaşı yöneten bir meclistir. Bizim meclisimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün öndeliğinde zafer kazanmış, barış sağlamış, saltanat ve hilafeti sona erdiren bir meclistir. Bizim meclisimiz, en önemlisi Cumhuriyet’i kuran bir meclistir. Bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çok özel bir önemi vardır.23 Nisan’ın temsil ettiği egemenlik anlayışı bir sosyal sınıfa, ırk veya kan esasına, kafatasına dayalı bir egemenlik değildir. 23 Nisan’ın egemenlik anlayışı,  hangi dinden, mezhepten, etnik kökenden, düşünceden olursa olsun bütün insanların eşit ve hepsinin Türk Ulusu’nun bir parçası olduğu anlayışıdır.” Biçiminde konuştu.” 23 Nisan aynı zamanda egemenlik ve bağımsızlığın temelidir.” Diyen Ceylan; “Bu devleti kuranlar en güç şartlarda dahi yabancıların hâkimiyetine girmeyi kabul etmemişler, başka ülkelerin mandalarına girmeyle ilgili tüm önerileri reddetmişlerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi dünyada eşi görülmemiş devrimleri gerçekleştirirken hiçbir ülkenin baskısına, telkinine ve tavsiyesine boyun eğmemiştir. Bütün alınan kararlar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin özgür iradesi ile alınmıştır. Ne yazık ki bugün ulusal egemenliğimize, bağımsızlığımıza saygı göstermeyen emperyalist güçler, kendi arzularını Türkiye’ye dayatmaya, kabul ettirmeye çalışmaktadırlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi asla bu dayatmalara boyun eğmemelidir. “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözüne Türk Milleti olarak sadık kalmalı ve bunu kendimize ilke edinmeliyiz, asla da taviz vermemeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünün küçüğü, yarının büyüğü çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

“Egemenliğimiz ilelebet sürecektir”

 

TBMM’nin açılış tarihi ve çocuklara armağan edilmiş bayram günü olan 23 Nisan’ın Türk halkının onurlu bir direnişinin sonucunda kazanıldığını belirten CHP Bolu Belediye başkan aday adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, “Amacımız bu kazanılmış egemenliği ilelebet sürdürmektir” dedi.CHP Bolu Belediye başkanı aday adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 93.yılı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Mısırlıoğlu ‘’ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 93. yıldönümü tüm yurttaşlarımıza kutlu olsun. Bu anlamlı günün sahibi çocuklarımızın da ayrıca bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.  23 Nisan günü, Türk Tarihinin en anlamlı günlerinden belki de en önemlisidir. Yıllarca cephelere sürülmüş, eğitim ve öğretim olanaklarından mahrum olmuş, fakir bırakılmış, başındaki padişahı tarafından kul kabul edilerek hiçbir hakkı tanınmamış, hukuku gözetilmemiş bir ulusun yeniden, “ben buradayım, varım” dediği gün 23 Nisan’dır.23 Nisan, bir milletin yeniden doğuşunun yanı sıra, Ebedi liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, egemenliğin belirli bir kişi ve gruptan alınarak, millete verilişinin yıldönümüdür. 23 Nisan, her türlü zorluğa rağmen, tüm olumsuz koşullara karşı, Türk Ulusu’nun asla pes etmeyeceğinin ve teslim olmayacağının tüm dünyanın gördüğü gündür. Bugün, 23 Nisanlara ulaşan kuşaklar olarak, egemenliğin millete ait olduğu ilkesini yaşatmak bizim görevimizdir. ona sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak temel amacımızdır.  Bütün dünyaya örnek olmuş, kurulması aşamasında destan yazılmış Türkiye Cumhuriyeti'nin ve onun temsili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Laik ve demokratik yapısının korunması için elimizden geleni değil, daha da fazlasını yapmalıyız. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, başta biz Bolulular olmak üzere Büyük Önder Atatürk’ün izinden giden tüm vatandaşlarımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğini, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü koruyacak, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaş bir ülke olmanın gereklerini yerine getireceğiz. Bu duygularla, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, bizlere bu cennet vatanı, bağımsız ve çağdaş devleti bırakan Yüce Atatürk ve arkadaşları başta olmak üzere, tüm kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz saygı ve gönül borcuyla anıyor, tüm çocuklarımıza ve yurttaşlarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum.’’ Dedi.

 

“Çocuklarımız bu ülkeyi daha güzel yarınlara taşıyacaktır”

 

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı ise yayınladığı mesajda “Bu güzel ülke, iyisiyle kötüsüyle, sevinciyle kederiyle bizlere büyüklerimizden teslim edildi. Bizler de elimizden geldiğince daha iyiye, daha güzele götürmeye çalıştık. Görevlere talip olurken de tek amacımız yine sizlere daha güzel bir ülke, daha güzel bir Bolu armağan etmektir. Bugün felaketler içerisinde kendisini bitiren dünyayı kurtarmak, ancak ve ancak geleceği, gelecek nesilleri kurtarmakla başlayacaktır.”ifadelerini kullandı. Çıngı yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Mustafa Kemal Atatürk daha Cumhuriyetin temellerini atmadan evvel bu ileri görüşlülüğünü göstermiş, dünyada bir ilk olan 23 Nisan gününü sizlerin ve Ulusal Egemenliğin günü ilan etmiştir. Elbette ki çocuklar ve ulusal egemenlik sözleri bir tesadüf eseri yan yana gelmedi. Bugün daha iyi görüyoruz ki vatanımız, ülkemiz üzerinde, sizlerin gelecekte yaşayacakları bu topraklar üzerinde baskı kurulmaya çalışılmakta. Yalnızca sizler bu ülkeyi daha güzel yarınlara taşıyabilirsiniz. Ulusal egemenliği sağlayacak olan sizlersiniz. Bizler bilgi ve birikimimizle sizlere Çocuk Dostu bir Bolu yaratmak için elimizden gelen tüm çabaları göstereceğiz.”

Çocuklarımıza Özgür Bir Türkiye Bırakacağız

CHP Bolu il başkanı Fügen Kara 23 Nisan’ın Türkiye için bir dönüm noktası olan 23 Nisan’ın her bir bireye çocuklara iyi bir gelecek bırakmak açısından büyük görevler yüklediğini belirtti.CHP Bolu İl Başkanı Fügen Kara 23 Nisan Egemenlik ve             Çocuk Bayramı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Kara ‘’23 Nisan ülkemiz tarihinde büyük bir dönüm noktası ve bağımsızlığın kazanıldığını gündür. Cumhuriyetin kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi, ulusal egemenliğin ve devletin temel yapısını oluşturan demokratik bir ilkedir. Bu ilke ile herkese birey olma hakkı kazandırılarak, sorumluluk yüklenmiştir. Dün, bugün ve yarın ülkemize, ileride ki idarecilerimiz olan çocuklarımıza karşı sorumluluğumu büyüktür. Çocuklarımızın; kardeşlik, barış ve özgürlük duygularıyla yaşayabilecekleri, özlediğimiz demokratik ve laik bir Türkiye dileğiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında emeği geçen tüm silah arkadaşlarını şükranla anıyorum.’’ Dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2013, 00:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128