Türkiye eksen kayması mı yaşıyor?

Fazilet Partisi içinden yenilikçi grup olarak çıkan ve milli görüş çizgisinden uzaklaşarak iktidarı yakalayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 12 yıllık iktidarı döneminde ilk defa Batı’ya karşı sert açıklamalarda bulundu. Bu sert açıklamalar akıllara “Erdoğan sırtını Batı’ya çeviriyor mu?” sorularını getirdi.

Türkiye eksen kayması mı yaşıyor?
 Haber; Duygu Kaya

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun Gezi Parkı protestolarına yapılan sert müdahaleye yönelik tasarısını tanımadığını söyledi. AKP belde belediye başkanları toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, “Avrupa Birliği Parlamentosu’nda birileri çıkıp bir şeyler söylemişler. İlgili bakanlarım da gerekli görüşmeleri yaparlar. Avrupa Parlamentosu’nun bizlerle ilgili kararını ben tanımıyorum. Daha dün İngiltere’de G-8 gösterilerinde 30’u aşkın gösterici gözaltına alındı. Yerlerde sürüklendi. Fotoğraflarda var. Ama Türkiye’deki bu gösterilerde, yandaş olan medya bile bunları göstermedi. Avrupa Parlamentosu acaba İngiltere’ye yönelik ne söyledi? Kendisi üyesi. Sen nasıl olur da benimle ilgili böyle bir karar alıyorsun? Senin haddine mi? Siz diyorsunuz ki bizim onlarla ilişkimiz yok. Siz bunu ne kadar söylerseniz söyleyin, aynı yerdesiniz. Dolayısıyla benim polisimi de eleştiremezsiniz.’’ Dedi. Başbakan’ın Avrupa karşısındaki bu tutumunu Bolu Olay gazetesi olarak vatandaşlara sorduk.

 

 

“Türkiye Hala Dimdik Ayakta”

 

 

Yusuf KoçakEmekli Polis Memuru

                                          Ben başbakanın bir anlık kızgınlıkla bazı açıklamaları yaptığını düşünüyorum. Türkiye’nin içinde bulunduğu stresten kaynaklı da olabilir. Avrupa bizsiz yapamaz biz Avrupasız yapamayız. Biz gücümüzle Avrupa’ya entegre olduk. Gezi Parkı olayları Avrupa’da da oluyor. Bizim insanımız da var orada. Bizim başbakanımız kendini hep üstün gösteriyor. Öyle de olması lazım. Batı Osmanlıdan beri bize iyi bir gözle bakmıyor zaten. Bizim iyi olmamızı da istemiyor. Fakat Batı’nın bazı eleştirilerini de dikkate almamız gerekiyor. Bakın masum bir olay nasıl başladı nasıl bütün illere sıçradı. Bu olayların arkasında bence bizim bilmediğimiz güçlerde var. Hatta bu güçler olayları kendileri lehine bir fırsata dönüştürdüler. Biz her şeye rağmen dimdik ayaktayız. Prestijimiz sarsılmadı. Fakat yine de bu olayları eylemcilerin büyütmemesinde yarar var. Biz de ülke olarak ufak tefek olaylarla zaman geçirmemeliyiz.

 

 

“74 yaşındayım Böyle Baskı Görmedim”

Mithat AkbaşEmekli

                      

Ben 74 yaşındayım annemden doğalı beri bize Avrupa’ya alma sözü veriyorlar. Şunu iyice bir anlayalım bizi Avrupa’ya almazlar. Niçin almazlar. Çok ufak bir örnek vereyim size. Bakın millet dışarıda oturuyor çekirdeğini yiyor çöpünü önüne gelen yere atıyor. Gidin bakalım Avrupa’da böyle bir şey görebiliyor musunuz? Geçen şurada büyük bir çadır kurdular. Kermes varmış deve keseceklermiş. Genç bir polis geldi yanıma oturdu. Sordum nedir göreviniz diye. Kermesi gösterdi burayı koruyoruz dedi. Buranın nesini koruyorsunuz dedim. Kermes hep yapılıyor zaten dedim. Burada bir olay mı var ki dedim.  Dedi ki yukarından geliyor emir. Bu olay üzerine söylüyorum yeter artık sıkmayın milleti bu kadar. Gelmiş geçmiş başbakanlar içinde en sert davranan bu başbakandır. Bu gençleri bu kadar sıkmaya, yıpratmaya gerek var mı? Gençlik kendi idealleri uğruna, düşünceleri uğruna eylem yapıyor. Başka ilginç bir şey söyleyeyim. Gezi parkından bir grupla görüştü Başbakan. O görüşmede Başbakan’ın kızı da vardı.  Dedi ki benim kızım da bu bakanlar kadar sözü geçer biridir. Bu sizce iyi bir örnek mi. Başbakan olmadığı zaman yerine kızı talimat veriyor. Böyle şey olur mu? Bizde zamanında din dersi aldık, kuran öğrendik, Bizim hocalarımız böyle öğretmedi Müslümanlığı bize.

 

 

 

“Batıya Sırtımızı Dönmemeliyiz”

 

Cengiz Umur Emekli

                         ‘Bu iktidar döneminde bence Ortadoğu’ya doğru bir eksen kayması var. Bence AB ile ilişkilerimizi kesmemeliyiz. Fakat gördüğümüz gibi tek adam Türkiye’yi yönetiyor. Baskı rejimi söz konusu. Hiç kimse farklı tek bir şey konuşamıyor. Atatürk zamanında Batıya karşı Batı diyerek reformlar yapmıştı. Bu dönemde de böyle olmalı. Fakat Başbakan çok sert tavırlar sergiliyor Batı’ya karşı. Bu doğru bir tavır değildir. Sayın Başbakan’ın bazı uyarılara kulak vermesi lazım.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2013, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124