Türkiye için küçük Bolu için büyük bir adım ##hb_manset.gif

Bolu İl Genel Meclisi üyesi Taner Laçin vilayetler hizmetler birliğinin geçtiğimiz yıla kadar sadece içişleri personeline yönelik olarak tahsis ettiği öğrenci yurtlarının artık her kesimden öğrenciye açık...

Türkiye için küçük Bolu için büyük bir adım ##hb_manset.gif

Bolu İl Genel Meclisi üyesi Taner Laçin vilayetler hizmetler birliğinin geçtiğimiz yıla kadar sadece içişleri personeline yönelik olarak tahsis ettiği öğrenci yurtlarının artık her kesimden öğrenciye açık hale geldiğini söyleyerek; “2010 yılı sonunda alınan karar neticesinde söz konusu 4 yurt Kredi ve Yurtlar kurumuna devredildi. Eski dönemde bu yurtlara yalnızca içişleri bakanlığı personelinin çocukları yerleştiriliyordu. Yeni düzenleme ile artık her kesimden öğrencinin bu yurtlarda barınma hakkı doğmuş oluyor.”dedi.

 

Bolu İl genel meclisinin Temmuz ayı oturumları başladı. Oturumda ilk olarak Gerede’de 6 köye ait İller Bankası payından yapılacak kanalizasyon İnşaatı için ek olarak 40,375,35 TL.'nin Gerede Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonundan gelecek raporun görüşüldü. Raporu okuyan İl genel meclis üyesi Zeki Ozulluoğlu İller Bankası Köy Kalkınma payından 2010 yılında programa alınarak yapımı devam etmekte olan ve üç proje altında gerçekleştirilen Gerede’ye bağlı Sapanlıurgancılar, Yağdaş,Mürdükler, Hasanlar, Aktaşlar gurubu ve  Ulaşlar köylerinin kanalizasyon inşaatı için İller Bankasından gelen katkı payı ödeneğinin 210.000. TL olduğunu vurgulayarak;”Toplam  yapım  bedeli  ise  KDV  dahil  250.375.35 TL olduğundan, eksik kalan 40.375.35 TL.lik ödeneğin 2011 yılı iller bankası Köy kalkınma payından Gerede Köylere Hizmet götürme Birliği hesaplarına aktarılarak ödenmesi ve bu hususta yapılacak protokol ile ilgili İl Özel İdaresi Genel Sekreterine yetki verilmesi Plan ve Bütçe komisyonu tarafından istenmektedir” dedi.Rapor oy birliğiyle kabul edildi.Toplantıda daha sonra Dörtdivan’ın Yalacık köyünde Ali Çakmakçı'ya ait tapu tahsis belgesinin "kesin tapuya çevrilmesi talebi görüşülerek kabul edildi.

 

Müjdeyi Laçin verdi…

Daha sonra toplantıda Vilayetler birliği yurtlarının Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtlarına devredilmesiyle ilgili bilgi notu okundu. Konu ile ilgili olarak bilgi veren İl genel meclis üyesi Taner Laçin Birlik Meclisince alınan Karar doğrultusunda Birliğe ait yurtların 29.12.2010 tarihinde yapılan protokolle Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna devredildiğini söyleyerek; “Yapılan protokol ile yurtlarda kalan mevcut öğrencilerin yükseköğrenimlerinin sonuna kadar yurtlarda kalmaları müktesep hak olarak korunmuştur. Ayrıca, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Birliğe ülke genelinde 170 öğrencilik kontenjan hakkı sağlanmıştır. Genel ücret uygulaması yapılan Kredi ve Yurtlar Kurumunda 2010 yılı aylık yatak ücreti 99 TL olup, yurtlarda barınan bütün öğrencilere ücretsiz olarak günlük 5 TL’lik kupon verilerek beslenme yardımı yapılmaktadır.” Dedi. Vilayetler birliğinin İstanbul’da 2 Ankara ve İzmir’de de 1 adet olmak üzere toplam 4 tane yurdunun olduğunu söyleyen Laçin” Geçen yıl sonunda alınan karar neticesinde söz konusu 4 yurt Kredi ve Yurtlar kurumuna devredildi. Eski dönemde bu yurtlara yalnızca içişleri bakanlığı personelinin çocukları yerleştiriliyordu. Yeni düzenleme ile artık her kesimden öğrencinin bu yurtlarda barınma hakkı doğmuş oluyor. Vilayetler birliğinin yurt genelinde vermiş olduğu 170 kişilik kontenjandan Bolu’ya 2 tane öğrenci düşüyor. Eğer Kredi ve Yurtlardan çekilen kura sonrasında bir öğrenci yurt hakkı kazanamazsa o zaman bu kontenjan İçişleri bakanlığı personeli çocukları için devreye girecek. Belki kontenjan sayısının artırılması konusunda ek görüşmeler de yapabiliriz. Sonuçta sadece belli kesimin çocuklarının kaldığı bu yurtlara artık halk çocuklarının da kalacak olması ve İçişleri bakanlığı personeline çok sınırlı bir sayıda kontenjanın verilmiş olması öğrencilerimizin yurt sorununun çözümüne yönelik önemli bir gelişmedir” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128