Türkiye-Özbekistan İlişkileri AİBܒde masaya yatırıldı

Türkiye-Özbekistan İlişkileri AİBÜ’de düzenlenen panelde konuşuldu.  Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin 20’nci yılı dolayısıyla...

Türkiye-Özbekistan İlişkileri AİBܒde masaya yatırıldı

Türkiye-Özbekistan İlişkileri AİBÜ’de düzenlenen panelde konuşuldu. 

Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin 20’nci yılı dolayısıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nce (AİBÜ) düzenlenen panele katıldı. Kültür Merkezi Pembe Salon’da iki ülke milli marşlarının söylenmesiyle başlayan panelin açılış konuşmasını yapan Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov, paneli düzenleyen Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ile AİBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile emeği geçenlere teşekkür etti. Gulyamov, Özbekistan’ın bağımsızlığını kazanmasının 20’nci yılını coşkuyla kutladığını ve bağımsızlığının ilk günlerinden itibaren kendisine gerçek hedefler belirlediğini anlatarak, Türkiye’nin Özbekistan’ı tanıyan ilk ülke olduğunu ve iki ülke arasındaki kültürel, bilimsel, ekonomik işbirliğini geliştirmenin önemine dikkati çekti.G ulyamov’un konuşmasının ardından Özbekistan Cumhuriyeti ile ilgili sinevizyon gösterisi sunuldu. Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ise yaptığı konuşmada, hem Türk-Özbek ilişkilerinin hem de üniversitenin kuruluşunun 20’nci yılı dolayısıyla düzenlenen panelden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuklara üniversite hakkında bilgi verdi. Kardeş ülke Özbekistan’ın Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra birliği oluşturan Ukrayna, Azerbaycan ve Kazakistan gibi devletlerle birlikte bağımsızlığına kavuştuğunu ve Türkiye’nin Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Coşkun, “Özbekistan tarihi ve coğrafi konumu itibariyle Asya’nın merkezindedir ve tarihi Türkistan’ın kalbidir. Sadece Türkiye Türkleri için değil aynı zamanda Avrasya ülkeleri, Türk dünyası ve İslam dünyası için de jeostratejik, ekonomik, tarih ve kültür yönünden büyük öneme sahiptir.” dedi.

 

Anadolu Türkleri Orta Asya’yı hiçbir zaman unutmadı

 

 

Konuşmasında Özbekistan’ın tarihi ve kültürel zenginliği üzerinde duran ve Orta Asya’daki kardeş ülkelerle ve üniversitelerle işbirliği içinde olduklarını ifade eden Prof. Dr. Coşkun, “Bugün adını iftiharla yad ettiğimiz Buhari, Maturidi, Uluğ Bey gibi İslam ve bilim tarihinin öncü şahsiyetleri bu coğrafyanın evlatlarıdır. Özbekistan bizim kardeşimizdir. Özellikle Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu söz konusu olduğunda ilk hatırladığımız başta Buhara olmak üzere Özbek kardeşlerimizin bize destek için gönderdikleri altınlardır. Anadolu Türkleri, Orta Asya’da kalan kardeşleriyle ilişkilerini yüzyıllardır kesintisiz olarak devam ettirmişlerdir.” Diye konuştu.

 

 

Birlik ve Beraberlik devam etmeli

 

Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin ise yaptığı konuşmada, Özbekistan’ın kurulduğu günden bu yana sosyal, kültürel, bilimsel, ticari ve ekonomik yönden ilişkilerin geliştirilmesi için yoğun çaba harcandığını ve bunun birlik, beraberlik içinde devam etmesinin önemli olduğunu söyledi. Açılış konuşmalarının ardından, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde, AİBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kutalmış “Özbekçenin Türk Dünyasındaki Yeri”; AİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamer Kasım “Özbekistan’ın Orta Asya’daki Jeostratejik Durumu”; Fatih Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yusuf Çetindağ “Herat’tan İstanbul’a Anadolu-Orta Asya İlişkileri”; Fatih Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nadirhan Khasanov “Orta Asya’dan Anadolu’ya Göç Eden Bir Yesevi Mensubu: Hazini” ve AİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Yaman “Özbekistan’ın Tarihi ve Kültürel Bölgelerine Bir Yolculuk” konularında sunum yaptılar. Panelin sonunda Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov’a üzerinde üniversitemizin logosu bulunan çini tabak ve çiçek hediye etti. Gulyamov da Prof. Dr. Hayri Coşkun ve Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a hediye takdim etti. Panelistlere de plaket verildi. Panelin ardından Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov, Rektör Prof. Dr. Coşkun’u makamında ziyaret etti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128