banner120

Türkiye savaş istemiyor

Türkiye Komünist Partisi Bolu İl örgütü Türkiye’ye konumlandırılacak olan Patriotların yola çıktığını vurgulayarak; “NATO üyesi ülkeler Türkiye’ye silah ve asker göndermek...

Türkiye savaş istemiyor

Türkiye Komünist Partisi Bolu İl örgütü Türkiye’ye konumlandırılacak olan Patriotların yola çıktığını vurgulayarak; “NATO üyesi ülkeler Türkiye’ye silah ve asker göndermek için kendi parlamentolarında tartıştılar. Silah ve asker yerleştirilen ülkede, bizde, hükümet, kimseye bunu sormuyor. Anayasa’ya göre Meclis’in karar vermesi gerekiyor. Hükümet Anayasa’yı da ihlal ediyor!” dediler.

 

TKP Bolu il örgütü Hükümet’in Türkiye’yi bölgesel bir savaşa sürüklediğini açıkladı. İzzet Baysal caddesinde açtıkları stantla hükümetin Suriye konusunda izlediği politikalara dikkat çeken TKP Bolu il örgütü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;”Patriotlar yola çıkmış. NATO füzelerine eşlik edecek yabancı askerler ise peyderpey geliyorlar. Söylüyor başbakan: Savaşa hazırlanıyormuşuz! Siz, sokaktaki insanlar, size soruyoruz. Suriye’nin Türkiye’yi tehdit ettiğine inanıyor musunuz? Türkiye’yi yönetenler, hem Suriye hakkında “bir ucundan girip öte tarafından çıkarız” diye ileri geri konuşacaklar, hem de ülkeyi korumak için dünyanın silahını, yabancı askeri yığacaklar! Var mı bunun inanılacak tarafı, İnanmıyoruz ve ülkemizde yabancı asker istemiyoruz! Hükümet Türkiye’yi düpedüz bölgesel savaşa sürüklüyor. Bu savaşın bir tarafının ABD ve NATO olduğu aşikar. Gönderilenlerden, gelenlerden belli! Diğer taraf ise bizim komşumuz olan ülkeler. Soruyoruz size: Suriye’yle, İran’la bir derdiniz var mı? Ama herhalde birilerinin savaştan çıkarı var! AKP Amerika Birleşik Devletleri’yle “stratejik ittifak” masallarıyla hızla bizi savaşa sürüklüyor. NATO üyesi ülkeler Türkiye’ye silah ve asker göndermek için kendi parlamentolarında tartıştılar. Silah ve asker yerleştirilen ülkede, bizde, hükümet, kimseye sormuyor. Anayasa’ya göre Meclis’in karar vermesi gerekiyor. Hükümet Anayasa’yı da ihlal ediyor! TKP bu savaşa karşı. Komşularımızla düşmanlığa sürüklenmek istemiyoruz. Vatandaşlarımızın ölmesini de, kimseyi öldürmesini de istemiyoruz. Topraklarımızın emperyalistler tarafından canice amaçlar için kullanılmasını reddediyoruz. TKP olarak bütün milletvekillerine mektup gönderdik. Keyfine göre yabancı asker çağıran hükümete karşı Meclis’in hukukunu koruyacak mısınız, diye sorduk. Anayasa’nın göz göre ihlal edilmesine göz yumacak mısınız, diye sorduk. Milletvekillerine sorduğumuz sorunun yanıtını 10 Ocak’tan itibaren Ankara’da Güven Park’ta bekleyeceğiz. Savaşa geçit vermeyeceğiz. Ölmek de öldürmek de istemeyenler, sokaklarımızda yabancı asker görmek istemeyenler, savaş istemeyenler... Arada kalamazsınız. Ayağa kalkmalısınız. 10 Ocak’tan itibaren yetkisini kullanmayan meclisin üyelerinden istediğimiz cevabı almak için Ankara Kızılay’da Güven Park’ta bizimle olmalısınız.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124