Türkiye Suriye politikasını yeniden gözden geçirmeli

Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınmak isteyen Suriyeli bir grup, güvenlik görevlileri tarafından engellenince sınır kapısında yangın çıkardı. Bir polis memuru şehit oldu. Bu aşamada Türkiye’nin Suriye politikasında izlediği tutum tartışma konusu oldu. Konu ile ilgili olarak konuştuğumuz vatandaşlar “Besle kargayı oysun gözünü” ifadesini kullandılar.

Türkiye Suriye politikasını  yeniden gözden geçirmeli
 Haber; Duygu Kaya

 

Şanlıurfa’nın Akçakale Sınır Kapısı’nda, Türkiye’ye girme istekleri kabul edilmeyen Suriyeliler, olay çıkarttı. Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye geçmek isteyen Suriyeliler, sınır kapısına yığıldı. Sınır kapısından geçmesine izin verilmeyen çok sayıda Suriyeli, Gümrük Muhafaza memurlarına saldırdı. Suriyeliler, Gümrük Kapısı’nda bulunan bazı araçları da ateşe verdi. Gerginlik üzerine olay yerine çok sayıda güvenlik gücü sevk edilirken, itfaiye ekiplerinin yangına müdahale etmesi de yine Suriyelilerce engellendi. .Hükümet Suriyelilere kapısını açtı açmasına ama bu durum ülkemize sıkıntı vereceğe benziyor. Bolu Olay gazetesi olarak Suriyeli sığınmacıları vatandaşımıza sorduk.

 

 

 

“Hem ekmeğimizi yiyecekler bir de polisimize ateş açacaklar “

 

Dursun Mermer/Emekli

Ne olursa olsun iyi bir şey değil Suriyelilerin Türkiye’ye bu şekilde giriş yapmaları. Senin benim hakkımdan alıyorlar. Belli bir kural çerçevesi içinde yapılmalıydı Suriyelilerin Türkiye’ye girişi. Ülkemize giriş yapacaklar bizim ekmeğimizi yiyecekler bir de polisimize ateş açacaklar, bu olur mu?

 

 

“Senin benim iş kapımı daraltacaklar”

 

 

Selahattin Kurtkaya/Emekli Polis

 

Ben emniyetten emekli oldum. Hatırlıyorum 1988’de peşmergeler Hakkâri Yüksekova’ya geldiler insanları rehin aldılar. Neden yaptılar. Çünkü içlerinden 2 kişi gözaltına alınmıştı. Yani bu tarz olaylar geçmişte de yaşandı. Ülkemizde barınıyorlar sonra suç işliyorlar. Biz kendi karnımızı doyuramıyoruz ki başkalarının da doyuralım. Hep bizim vergilerimizden yardım yapılıyor Suriyelilere. Türk vatandaşlığı verilmemelidir kesinlikle. Zaten bu iş tek başına yapılamaz. Uluslararası karar mercilerinin toplanıp bu vatandaşlık verilmesi konusunu görüşmelidir. Çünkü bu konu uluslar arası hukukunda konusudur. Sonuç olarak Türkiye bu konulardan dolayı çok çekecek. Yarın o sığınmacılar 300-400 TL’ye çalışırız deyip senin benim iş kapımı daraltacaklar.

 

“Bizim Suriye meselesine karışmamız baştan yanlıştı”

 

Mücahit Aslan/Saatçi

 

“Politikalarımızın hiçbiri doğru değil ki bu da doğru olsun. Zaten hiçbir şey istediğimiz gibi olmuyor. İktidar başa geldiğinde diğer ülkelerin dostluğunu kazanmıştı şimdi hepsi düşman oldu. Şimdi bu Suriyelilerin durumu da besle kargayı oysun gözünü durumudur. Gerçeği görmek isteyenler Hatay’a gitsin. Dükkânlarda yiyip içip parasını vermiyorlar. Geleceğimizi hiç iyi görmüyorum. Türkiye’ye acil bir hükümet değişikliği lazım. Ben vatandaşlık verilmesine de karşıyım. Hiçbir ülke bunu kolay kolay yapamaz. Bu kadar kolaysa dünyada herkesi vatandaş yapalım. Ortam iyice kötüye gidiyor. Herkes kendi iç işlerinden sorumludur zaten bizim Suriye meselesine karışmamız baştan yanlıştı. Suriyeli sığınmacılar kendilerine yapılan yardımı suiistimal etmesinler.”

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2013, 11:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
EMEKLİ
EMEKLİ - 7 yıl Önce

seçimlerde oy vereceklermişşşşşşşşşşşşş

SIRADAKİ HABER