Türkiye’nin Barışa ihtiyacı var

Bir dizi açılış için Mudurnu’ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın Türkiye’de savaş dili yerine barış dilinin hâkim olması gerektiğini belirterek; ''Biz koşulsuz silah bırakma...

Türkiye’nin Barışa ihtiyacı var

Bir dizi açılış için Mudurnu’ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın Türkiye’de savaş dili yerine barış dilinin hâkim olması gerektiğini belirterek; ''Biz koşulsuz silah bırakma kaydıyla yapılacak görüşmelere karşı değiliz'' dedi. 
    

Bir takım açılış ve ziyaretlerde bulunmak için Mudurnu’ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, 2002 yılında iktidara gelen AK Parti iktidarının 10 yılını tamamladığını, Türkiye'de bugüne kadar yaşanmayan şeyler yaşandığını söyledi.''Yılda 100 milyar dolar dış ticaret açığı veren bir memleket haline geldik'' diyen Günaydın, ''Suriye, İran ve Irak başta olmak üzere bütün komşuları ile kavgalı bir ülke haline geldik. Artık açıkça Türkiye'nin bölünmesine ait senaryoların ardı ardına getirildiği ve Türkiye'de terörün her geçen gün hız kazandığı günlerden geçiyoruz” dedi. Günaydın, ''Artık AK Parti iktidarının değiştirilmesinin zamanı gelmiştir ve geçmektedir. Yeni bir dış politika, yeni bir iktisat politikası, yeni bir iç güvenlik politikası, kardeşliğin barışın yükseltileceği, kalkınmanın gerçek anlamı ile hayat bulacağı daha çok üreten, daha halkça paylaşan bir memlekete ihtiyaç var. Bu ihtiyacı da karşılayacak olan kurum CHP'dir. Bu çerçeve içinde yurt çapında çalışmalarımızı ivmelendiriyoruz'' diye konuştu. 
    

Türkiye terörden kurtulacak ise görüşme olabilir

 

 İmralı süreci hakkında da açıklama yapan Günaydın, ''Bu konuda CHP’nin tavrı her zaman açık. Biz bu alandaki iradenin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında ve tüm siyasal partilerin ortak çabası ile olmasının gerektiğini düşünüyoruz. Düşüncemizi net olarak açıkladık. Ancak bugüne kadar bir mesafe alınmadı'' şeklinde konuştu. Günaydın,  ''Biz koşulsuz silah bıraktırma söz konusu olacak ise bu görüşmelere karşı değiliz. Eğer koşulsuz silah bıraktırma söz konusu olacak ise Türkiye terörden kurtulacak ise görüşme olabilir. Ancak AK Parti'nin bu güne kadar bu alanda izlediği politikayı değerlendirdiğimizde buna ilişkin çok umutkâr olamayacağımızı söyleyebilirim'' dedi. İmralı'da ne görüşüldüğünü bilmediklerini söyleyen Günaydın, ''Ne görüştüklerini bilmiyoruz. Kim kime neyin sözünü verdiğini bilmiyoruz. Dolayısıyla böyle bir çerçeve içerisinde kaygı ve endişe hepimiz için son derece doğal'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128