Türkiye’nin en çevreci projelerinden biri Bolu’da hayat buldu

-DOĞA HARİKALARINDAN BİRİ OLAN BOLU’YU ÇEVRESİYLE UYUMLU HALE GETİRMEK İÇİN BELEDİYENİN ÇEVRECİ UYGULAMALARI SÜRERKEN, YERALTI KATLI OTOPARK PROJE İLE BUNLARA BİR YENİSİ EKLENDİ -KENTİN MERKEZİNDE YER ALAN...

Türkiye’nin en çevreci projelerinden biri Bolu’da hayat buldu

-DOĞA HARİKALARINDAN BİRİ OLAN BOLU’YU ÇEVRESİYLE UYUMLU HALE GETİRMEK İÇİN BELEDİYENİN ÇEVRECİ UYGULAMALARI SÜRERKEN, YERALTI KATLI OTOPARK PROJE İLE BUNLARA BİR YENİSİ EKLENDİ

-KENTİN MERKEZİNDE YER ALAN FIRKA TEPE KALDIRILARAK, YERİNE 1000 ARAÇLIK OTOPARK YAPILACAK, ARDINDAN ÜSTÜ KAPATILARAK BU BÖLGE YENİDEN PARK HALİNE GELECEK.

Türkiye’nin en güzel doğasına sahip illerinden Bolu’da belediyenin yaptığı çevreci uygulamalar dikkat çekerken, temeli atılan yer altı katlı otopark projesi ile bunlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Topraklarının yüzde 62’si orman ve yeşil alanlarla kaplı olan Bolu’da kent merkezinin de bu doğaya uyum sağlaması için Bolu Belediyesi’nin yaptığı çevreci çalışmalar hız kesmiyor.

Çöpten elektrik üretimi, katı atık ayrıştırma merkezi ve yeşil çatı gibi çevreci uygulamalarla dikkat çeken Belediye, bu kez de kent merkezinde bulunan ve eskiden park olan Fırka Tepe’de yeni bir proje için kolları sıvadı.

Proje çalışmaları kapsamında tepe büyük oranda kaldırılarak, kişi başına taşıt sayısında Türkiye’de ikinci sırada yer alan Bolu’da trafik sorunun çözümüne katkı sağlayacak 1000 araçlık otoparkın temeli atıldı.

29 Ekim 2013 tarihinde proje tamamlandığında, otoparkın üstü kapanacak ve burası yeniden park haline gelecek. Bir başka deyişle tepe yine yerine konmuş olacak, hem çevre bozulmayacak hem de Bolulular 1000 araçlık modern bir otopark kazanmış olacak.

Yaklaşık 35 milyon liraya mal olması planlanan Kültür Park Yeraltı Katlı Otopark Projesi, çok katlı otel projesi ile birleştirilecek ve içinde belediye binasının da bulunduğu yıkılacak binaların ardından kentin göbeğinde yeni bir yaşam merkezi oluşacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, doğal güzellikleri ile insanları çeken Bolu’da kent merkezini de doğasıyla uyumlu hale getirmek için çevreci atılımlarının süreceğini bildirdi.

Çevreye saygılı proje ile hem 1000 araçlık bir otoparkın kazanılacağını hem de yeni bir kent merkezinin yaratılacağını anlatan Yılmaz, ‘’Bolu Türkiye’nin yaşanılabilir ilk 10 kenti arasında, biz onu dünyanın en yaşanabilir kentleri arasına sokmak için var gücümüzle çalışıyoruz’’ diye konuştu.

 

BOLU’NUN EN BÜYÜK PROJELERİNDEN BİRİ

 

Bolu’nun en büyük projelerinden olan Kültür Park Yeraltı Katlı Otoparkı Projesi, toplamda 3 bloktan oluşacak, bloklar ise 5’er katlı olacak. Projede yaklaşık 100 bin metreküp kalıp, 30 bin metreküp beton, 3 bin ton demir kullanılacak. Ortalama kat alanı 7 bin 850 metrekare olan projenin, toplam inşaat alanı 40 bin metrekareyi bulacak.  Projede, 1000 araçlık otoparkın yanı sıra 30 dükkân ve bir sergi salonu da bulunacak.

Son kat olan peyzaj katında, yürüyüş yolları, oturma, oturma ve seyir terası,  süs havuzu ve bitkisel peyzaj alanları yer alacak.   Otoparkın önünde yer alan Belediye ve arkasındaki binalar yıkıldığında Bolu yepyeni ve daha geniş bir kent meydanına daha sahip olacak.

 

BOLU’NUN ÇEVRECİ UYGULAMALARI

 

Bolu Belediyesi çevre duyarlılığını sadece bu projeyle ortaya koymuyor. Çöpten elektrik üreten ender belediyelerden biri olan Bolu, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödül de aldı.Modern çöp depolama alanını da yapan Bolu Belediyesi, günlük 300 tonluk katı atık ayrıştırma tesisine de hayata geçirmiş durumda. Burada sadece geçen yıl toplanan atık kağıtların 110 bin ağacı kesilmekten kurtarıldığını söylemek yapılan işin çevre açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.Yeşil çatı projesi de Türkiye’ye örnek olacak türden. Çevresi yeşille bezenmiş Bolu’nun kent merkezinin de tabiata uyması için yeşil çatı projesi başladı. Proje tamamlandığında Bolu’daki binaların çatıları çevresi gibi bitkilerle kaplanarak yeşile bürünecek. Çevreci yatırımların en büyüklerinden biri de Abant ve çevresine çekilen kollektör hattı oldu. Belediye 44 kilometrelik kollektör hattı çekerek Abant deresi ve çevresindeki bir çevre katliamının da önüne geçmiş oldu. Bunun yanında, pis su arıtma tesisi, içme, kullanma, yağmur suyu ve kanalizayon hatlarının ayrılması, Büyüksu Deresinin temizlenmesi de çevreci projelerden sadece bir kaçı… 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER