banner120

Türkiye’de yapılamayan ameliyatı Bolu’da yaptılar

Eski İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin İka ile Uzman Doktor Cenk Yavaş geçtiğimiz hafta yaptıkları ameliyatla bir ilke imza attılar.

Türkiye’de yapılamayan  ameliyatı Bolu’da yaptılar
 Eski İ.B.D. Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin İka ile anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı Uzman doktor Cenk Yavaş yaptıkları ameliyatla Bolu’da bir ilke imza attılar. Halk arasında “Zehirli Guatr “olarak bilinen hastalığa yakalanan bir hasta önce Konya’ya sevk edildi. Burada, Hastalığın taşıdığı risk nedeniyle hastaya Hacettepe hastanesine gitmesi önerildi. Hasta, Hacettepe hastanesine gitmeden önce Abant İzzet Baysal Üniversitesi tıp fakültesine gelerek son bir kez daha kontrolden geçti. İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu ünitesine sevk edilen hasta’nın kontrolünü yapan  Dr. Hüseyin İka ile Uzman doktor Cenk Yavaş ameliyatın taşıdığı büyük riske ve zorluğuna rağmen hastanın durumunu göz önüne alarak bu ameliyatı Bolu’da yapmaya karar verdiler.Bu tip bir ameliyatın daha önce Bolu’da gerçekleştirilmemesi ameliyatın riskini daha da artırdı. “Zehirli Guatr “ hastalığının ilaçlarla belli bir süre kontrolde tutulmasına rağmen ilerleyen dönemlerde hastanın hayatını tehlikeye sokması ihtimali üzerinde duran İka ve Yavaş geçen sene hastaneye kazandırılan Hemofiltrasyon cihazını kullanarak Bolu’da daha önce bir örneği olmayan bir ameliyatı gerçekleştirdiler. Ameliyat öncesinde Özel filtreleme yöntemiyle hastanın kanını temizleyen İka ve Yavaş kanı tekrar hastanın vücuduna başarıyla geri verdiler. Daha sonra risk derecesi oldukça yüksek olan ameliyatı yapan Dr. Hüseyin İka Bolu tarihinde bir ilke imza atarak son derece riskli bir ameliyattan yüzlerinin aklarıyla çıktılar. Hastanın “Zehirli Guatr” a bağlı olarak krize girme riski taşıdığını bu yüzden bu tip bir ameliyat yapmak zorunda olduklarını vurgulayan İka;”Daha önce Bolu’da böyle bir ameliyat yapılmamıştı. Üniversite hastanesinden bize böyle bir sevk gelince hastanın durumunu da göz önüne alarak böyle bir ameliyat gerçekleştirdik. Şu anda hastamızın sağlık durumu gayet iyidir” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2013, 11:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
arzu babat
arzu babat - 8 yıl Önce

tebrik ederim.

Tuncay Değiş
Tuncay Değiş - 8 yıl Önce

tüm yaşatılan zorluklara karşın görevlerini üstün bir başarı ve özveri ile sürdüren doktorlarımızla gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz! iyi ki varsınız.

Muzaffer Erdoğan
Muzaffer Erdoğan - 8 yıl Önce

sayın hüseyin ika'yı ve sayın cenk yavaş'i başarilarindan dolayi kutlayip saygilarimi sunuyorum.

ercan daylan
ercan daylan - 8 yıl Önce

ellerinize sağlık .tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.

AHMET KÜÇÜKKARACA
AHMET KÜÇÜKKARACA - 8 yıl Önce

öncelikle sayın hüseyin ika ve cenk yavasa gösterdikleri bu tıbbi başarılarından dolayı özellikle de her türlü riski alarak tedavi ve devamında ameliyatı gerçekleştirmiş olmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.
ancak bunlardan daha önemlisi herhangi bir tavassuta ve referansa gerek kalmadan, etik ve ahlaki değerlere bağlı kalarak ve bir vatandaş olarak hastayla ilgilenmeleri ve tedaviyi sonuçlandırmalarıdır.
bu vesile ile tekrar teşekkürlerimi arz ediyorum.

ERGİN ÖZCAN
ERGİN ÖZCAN - 8 yıl Önce

böyle bir başariya imza atan doktorlarimizi kutluyorum başarilarinin devamini dilerim.

sevencan 1
sevencan 1 - 8 yıl Önce

tebrikler takdire şayen bir başarı tebrik ediyorum...

sağlıkçı memur
sağlıkçı memur - 8 yıl Önce

bu kadar başarılı insanlara umarım sahip çıkılır, takdir edilir ve küstürülmez...


SIRADAKİ HABER

banner128

banner124