‘TÜRKMENLERİN HESABINI MİLLET SORMALI’

Türk Ocağı Bolu Şubesi tarafından Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Prof. Dr. Öz ve Bolu Şube Başkanı Ercan Üsküp, Güneydoğu’da ve Ortadoğu’da yaşananlar hakkında önemli açıklamalarda bulundular.

‘TÜRKMENLERİN HESABINI MİLLET SORMALI’
Bitur Restaurant’ta düzenlenen kahvaltılı toplantıya Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz, Bolu Şube Başkanı Ercan Üsküp, Vali Yardımcısı Necdet Özeroğlu, MHP ve İşçi Partisi’nden yetkililer ve çok sayıda Türk Ocağı üyesi katıldı. Kahvaltının ardından ilk konuşmayı Bolu Şube Başkanı Ercan Üsküp yaptı. Üsküp, Türk Ocağı’nın tarihçesine değinerek “Derneğimiz, milli kültürün ahlak ve fikir hayatının geliştirilmesi, milli birliğin kuvvetlendirilmesi ve Türklüğün yüceltilmesi amacıyla kurulmuş ve 102 yıldır bu ülke uğrunda faaliyetlerini sürdürmektedir” diye konuştu.

Son günlerde yaşanan olaylara değinen Üsküp, “Ortadoğu’da yaşanan olaylar, en çok bizim ülkemizi etkilemektedir. Kobani meselesi bahane edilerek çıkartılan olaylar sonucunda çözüm süreci zedelenmesin diye verilen tavizler, PKK’nın genişleme siyasetini maalesef doğurmuştur. Bu durumda sözde ana hedefinden vazgeçtiğini ilan eden bir terör örgütüne güvenilemeyeceği açıkça aşikardır. Yine bu bağlamda ‘12 saat içinde 70 bin Kobanili Kürt kardeşimizi Türkiye sınırlarına aldık. 3 gün içerisinde 200 bin kişiyi daha aldık’ diye övünen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a Telafer’de IŞİD katliamından kaçan 6 bin Türkmen kardeşimizin hesabını milletimizin hesabını sorması gerekir” ifadelerini kullandı.

‘KOBANİ EYLEMLERİ ÇÖZÜM SÜRECİNİN YANLIŞLIĞINI GÖSTERDİ’

Üsküp’ün konuşmalarının ardından 4 bin yıllık Türk tarihi belgeseli izlendi.

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz de yaptığı konuşmada çözüm süreci ve Orta Doğu’da yaşanan karışıklara değinerek “İki mesele de Türkiye’nin iç meselesi” diye konuştu.  Önemli açıklamalarda bulunan Öz’ün konuşmalarından bazı satırbaşları şu şekilde;

“Günümüzde Osmanlıcılık anlayışı ön plana çıktı. Şimdi bazıları tarihi tersinden yorumluyor. Osmanlı’nın son döneminde Türkçülük yapılacağına Osmanlıcılık yapılsaydı böyle olmazdı diyorlar. Türkçülük zaten tüm azınlıklar bağımsızlığını kazandıktan sonra ön plana çıktı.

 IŞİD denilen terör örgütü, binlerce Türkmen’i yerinden etti. Özellikle Şii Türkmenlere büyük zulümler ettiler. Çünkü çıkış noktaları mezhepçilik.”

Kobani eylemlerinde 2 gün her yerin altını üstüne getirdiler. Bu çözüm süreci denilen süreçte yanlış politika izlenmesinden kaynaklanıyor. PKK’lılar yurt dışına çıkarılacak denildi. Dışarı çıkarılmadıkları gibi ülke içinde de güçlendiler.

Bu politikanın yanlış olduğu görülmüştür. Kobani eylemleri de bunu net bir şekilde gösterdi.

Terörist başı Abdullah Öcalan ve Kandil, bu süreçte iyi polis-kötü polis olarak lanse edildi. Öcalan iyi polis, iyi niyetliymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Öcalan’dan bir Mandela gibi gösteriyorlar. Hem Türkiye’de hem de Ortadoğu’da Türkmenlere sahip çıkılmalı. Suriye’de ve Irak’taki Türkmen varlığını korumalıyız. Bu zor süreçte en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, kendi içi birliğimiz korumaktır.”

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER