banner120

TÜRKSOY dinleyenleri kendine hayran bıraktı

Bolu Belediyesi ve TÜRKSOY işbirliği ile 10 gün boyunca çalışmalarını Tabiatın Kalbi Bolu’da sürdüren TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, “Avrasya’nın sesleri’ ismini verdikleri konserle Perşembe günü Bolulu sanatseverlerin karşına çıktı. Öğretmenevinde gerçekleşen konsere Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu da katıldı.

TÜRKSOY dinleyenleri kendine hayran bıraktı

Haber: Aysun BEYKOZ

Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. Yılı kutlamaları kapsamında verilen konserde Uygur kökenli ünlü maestro Anvar Akbarov ve Azerbaycan’dan genç yetenek Mustafa Mehmandarov şef olarak yer alırken, orkestrada ise Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan ve Başkurdistan’dan genç sanatçılar yer aldı. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Gençlik Oda Orkestrası’nın Öğretmenevinde verdiği “Avrasya’nın sesleri” konserlerinde Bolu’nun Türk dünyasının buluşma noktası olduğunu belirterek “Bolu Türk dünyası bestecilerinin beşiği olacak” dedi. Muhteşem konserde dünya klasiklerinin yanı sıra Türk dünyası bestecilerine ait eserlere de yer veren Gençlik Oda Orkestrası, dinleyicileri bir saat boyunca Türk dünyasında unutulmaz bir yolculuğa çıkarttı. TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, konserin finalinde de ev sahibi Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz için bir sürpriz yaparak çaldıkları “Üsküdar’a gider iken” (Katibim) adlı eseri Yılmaz’a armağan etti.

“BOLU TÜRK DÜNYASI BESTECİLERİNİN BEŞİĞİ OLACAK”

Konser sonrası konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a ev sahipliklerinden dolayı teşekkür etti. ‘Avrasya’nın sesleri’ ismini verdikleri turneye Türk Dünyasının buluşma noktası olan Bolu’dan start verdiklerini belirten Genel Sekreter Kaseinov, “Bolu Türk dünyası bestecilerinin beşiği olacak” dedi.

 “TÜRK DÜNYASI İLE KUCAKLAŞACAK BİR KÖPRÜYÜ DE MÜZİK İLE KURACAĞIZ”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası’nı Bolu’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Yılmaz, bu etkinlikleri kalıcı hale getirmeyi istediklerini vurgulayarak, “Ben şuan Türk dünyasında; hem Türkiye’den, hem de Azerbaycan’dan, Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan, Türkmenistan’dan ve Başkurdistan’dan bu genç isimleri görünce ve dinleyince inanın büyük mutluluk yaşadım. İnşallah Türk dünyası ile kucaklaşacak bir köprüyü de müzik ile kuracağız. Bu konuda burası hep ev sahibi olsun. Burada her zaman ev sahipliği yapmaya hazırız” dedi. “Üsküdar’a gider iken” (Katibim) adlı eserin kendisine ithafken repertuar da yer verilmesine de şaşırdığını belirten Başkan Yılmaz, “Sağ olsunlar muhteşem bir jest yaptılar. Kendilerine göre güzel bir aranjman yapmışlar. Bütün orkestramızı kutluyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2016, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124