banner120

Turkuaz Psikolojik Danışmanlık Merkezi Bolu’da açıldı

Bireysel psikoterapi, Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Cinsel Terapi, Çift ve Aile Danışmanlığı, Psikolojik Testler konularında uzmanlık yapan Uzman Klinik Psikolog Sibel Akgün Aydın, Bolu’da Borazanlar Mahallesi Hürriyet Caddesi Yaylalı Apartmanında Turkuaz Psikolojik Danışmanlık Merkezini hizmete açtı.

Turkuaz Psikolojik Danışmanlık Merkezi Bolu’da açıldı
Özel HABER: Semih BAYKAL

Uzman Klinik Psikolog Sibel Akgün Aydın, 2003 yılında İstanbul Üniversite Psikoloji bölümünden mezun olmuş ve 2007 yılında yüksek lisansını Klinik psikoloji olarak yapmıştır.  Lisans dönemi stajını ise, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin AMATEM, psikoz, nevroz ve poliklinik servislerinde yapmıştır. İç stajını ise, Doğuş Üniversitesi Psikoloji Eğitim Merkezinde, dış stajlarını ise, Marmara Üniversitesi Hastanesi psikiyatri ve psikoloji polikliniklerinde yapmıştır., 10bin’in üzerindeki seans tecrübesi ile Turkuaz psikolojik danışmanlık Merkezi’ni Bolu’da açan Aydın, artık Bolu’daki vatandaşların psikolojik sorunlarına çözüm bulmak istiyor. 

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN KİŞİNİN ÖNCE KENDİSİNİN İSTEMESİDİR”

Turkuaz psikolojik danışmanlık Merkezin de özellikle, Bireysel psikoterapi, Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Cinsel Terapi, Çift ve Aile Danışmanlığı, Psikolojik Testler konularında hizmet verdiklerini ifade eden Aydın, kişinin önce kendisindeki sorunu fark etmesi gerektiğini söyledi. Aydın; “ Biz bu danışmanlık merkezini açalı daha iki ay oldu. Bolu’da psikoloji konusunda bir ihtiyaç olduğu bildiğimiz için bu ilde açtım. Merkez olarak verdiğimiz hizmetlere bakacak olursak, özellikle Bireysel psikoterapi, Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Cinsel Terapi, Çift ve Aile Danışmanlığı, Psikolojik Testler konularında hizmet veriyoruz. Ancak biz kimseye seninle bu konuda çalışmalıyız diye bir şey dayatmıyoruz. Öncelikle kişilerin kendilerinde bir sorun olduğunu fark edip bize danışmaları gerekiyor. Daha sonra zaten biz kişiyle gerekli yüz yüze görüşmelerimizi yaparak, kişinin hangi konuda psikolojik sorunu olduğunu öğreniyoruz ve ona göre plan ve programımızı çiziyoruz. Dediğim gibi kişinin önce kendisinin buraya adım atması lazım. Bizde professiyonel olarak baktığımız konuları kişiden onay alarak ona aktarıyoruz ve onunda isteği doğrultusunda sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalara başlıyoruz” dedi. 

“PSİKİYATRİST İLE PSİKOLOG ÇOK KARIŞTIRILIYOR”

Toplumda özellikle en çok karıştırılan Psikiyatrist ile psikolog konusu da açıklık getiren Aydın; “ Psikiyatrist, Tıp fakültesinden mezun olan ve doktorasını, ihtisasını psikiyatır olarak yapan doktorlardır. Dolayısıyla ilaç anlamında destekleri oluyor. Ama psikoterapi anlamında eğitim almış, kendini geliştirmiş birçok pisikiyatır da psikoterapi de yapabiliyor. Ancak biz psikologlar, ilaç vermiyoruz. Çünkü böyle bir eğitimimiz ve donanımız da yok. Kişilere ilaç veremeyiz de vermemeliyiz de,  veren psikolog da iyi bir psikolog değildir” diye açıkladı. 

“HER MEZUN OLAN PSİKOLOG PSİKOTERAPİ HİZMETİ VEREMEZ”

Psikoloji bölümünden mezun olan herkesin psikoterapi hizmeti veremeyeceğini ifade eden Aydın; “ Psikoloji bölümünden mezun olmak demek, psikoterapist olduğumuz anlamına gelmiyor. Kişiler de bir psikolog’a giderken de bunu dikkate almaları gerekiyor. Burada önemli olan nerede okuduğundan çok nasıl bir eğitim aldığı önemlidir. Çünkü bu meslekte özellikle klinik tecrübesi ve uzmanlığının olması çok önemlidir. Ama maalesef psikoterapi eğitimi almadan da klinik açıp, psikoterapi hizmeti verebiliyorlar. Bu da çok sağlıklı olmuyor. Çünkü bizler insanlarla çalışıyoruz. Bu bağlamda patoloji bilmek, nasıl çalışacağını bilmek ve o konuda donanımının olması çok önemlidir. Bu yüzden kişiler piskolog destek almak istediklerinde ilk önce gidecekleri psikologu iyi araştırmalı ve psikologların özgeçmişlerine bakmaları gerekiyor” diye ifade etti. 

ÖZELLİKLE CİNSEL TERAPİ KONUSUNDA UZMANLIK ÇOK ÖNEMLİ 

Cinsel terapi konusun gerçekten önemli olduğunu belirten Aydın; “Özellikle cinsel terapi konusunda değinmek istiyorum. Bu konu da gerçekten çok büyük sıkıntılar var. Alanında uzman olmayan kişilerin bu konuya el atması, kişilere zarar veriyor. O yüzden cinsel konuda problemleri olan kişilerin, özellikle bu konu üzerine eğitimini almış uzmanları tercih etmeleri çok önemli. Cinsel sorunu olan insanlar nereye gideceklerini bilmiyor. İlk olarak sorunu fizyolojik olarak düşündükleri için önce jinekolog’a yada ürolojiye gidiyorlar. Çünkü bu konuya jinekolog mu, psikolog mu bakıyor diye bilmiyorlar. İşte bu nokta da doktorların yönlendirmeleri çok önemlidir. Biz de bu bağlamda doktorlar gerekli iletişimizi sağlamaya çalıyoruz. Onlara broşürler dağıtarak, böyle bir hizmet verdiğimizi söylüyoruz” diye belirtti. 

BOLU GENELİNDE VE OKULLARDA SEMİRLER DÜZENLEYECEĞİZ

Son olarak Aydın, Bolu’da böyle bir psikolojik danışmalık merkezinin olduğundan bahsetmek için ve halkın psikolojik sorunlarını çözebilmek adına Bolu genelinde ve Okullarda seminerler vereceklerini söyledi. Okullarda özellikle, çocukların okula başladığı zamanda yaşadığı sorunlar, sınav kaygıları, sınava motivasyon gibi konularda seminerler düzenleyeceklerini belirtti. Ayrıca Okullardan gelen talepler doğrultusunda da seminer düzenleyebileceklerini söyledi. Bolu genelinde de semir düzenlemek istediklerini belirten Aydın, bu konuda da çalışmaların başladığını en kısa zamanda bu seminerleri Bolu halkıyla buluşturacaklarını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burcu Yardimci
Burcu Yardimci - 3 yıl Önce

i̇nsanlara yararlı olan her paylaşım çok guzel

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124