“Ülke zenginliklerini halkımıza adil şekilde dağıtmaya çalışıyoruz”

AK Parti Milletvekili Ali Ercoşkun, çıkarılan yeni Torba Kanun’un askeri, mali ve çalışma hayatını düzenleyen birbirinden önemli düzenlemeleri beraberinde getirdiğini söyledi.

“Ülke zenginliklerini halkımıza adil şekilde dağıtmaya çalışıyoruz”

Sözleşmeli erbaş ve erlerin maaşlarının diğer kamu görevlilerinde olduğu gibi memur maaş katsayıları ile hesaplanacağını belirten Ercoşkun, kanun kapsamında atama bekleyen öğretmen adaylarını ilgilendiren bir açıklamaya imza atarak, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak öğretmen atamalarında kullanılmak üzere kadro ihdas edildiğini bildirdi.

 

YURT DIŞINDA YAŞAYANLARA DÖVİZLE ASKERLİK İMKANI

Ercoşkun, açıklamalarının devamında, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için "Dövizle Askerlik" müjdesi verdi. Ercoşkun, dövizle askerlik hizmetinden oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunanların yararlanabileceğini söyledi. Ercoşkun, “38 yaşını tamamladıkları yılsonuna kadar dövizle askerlik başvurusunda bulunmayanlardan, Başvurdukları halde ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 Euro yatırmaları karşılığı askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak” dedi.

 

MADEN İŞÇİLERİ DESTEKLENECEK

Ercoşkun, kanun ile maden işletmelerinin de destekleneceğini belirterek, “Madenlerde çalışan sigortalılar için söz konusu desteğin uygulanmasında belirtilen 85 TL günlük kazanç iki kat olarak uygulanacaktır” diye konuştu.

 

ASGARİ ÜCRETLİYE PRİM DESTEĞİ

Açıklamalarında Torba Kanun ile asgari ücretliye prim desteği sağlanacağını dile getiren Ercoşkun, “Kanun kapsamında 2016 yılı içinde ilk defa bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve bu Hazinece karşılanacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“ÜLKE ZENGİNLİKLERİNİ TABANA YAYMAYA, HALKIMIZA ADİL ŞEKİLDE DAĞITMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ercoşkun, açıklamalarının sonunda, Torba Kanun’un beraberinde getirdiği düzenlemelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi: “AK Parti Hükümetlerinin yasal düzenlemelerinde göze çarpan ortak bir çizgi vardır. Bu çizgi refah seviyesi maddî birikim anlamında yükseldikçe refah dağılımının da tabana yayılması anlayışına dayanmaktadır.

Sürekli büyüyen bir ülkenin gelirinde ve servetinde meydana gelen artışın dağılım organizasyonu hükümetlerin en temel ve hayatî işlevidir. Yasal düzenlemelerin sürekliliğinin en mühim gerekçelerinden birisi dağılım mimarisini en adil noktaya doğru taşıma çabasıdır. AK Parti Hükümetleri döneminde çıkan torba yasa çalışmalarının bu perspektiften değerlendirilmesinde fayda vardır. Aktif ve genç nüfusu ile göz alan, hareketli ve dinamik bir ülke olan Türkiye’de bilhassa istihdam şartlarına, sosyal koruma programlarına ve üretim faaliyetlerine dönük iyileştirici düzenlemelerin AK Parti Hükümetlerince gündeme taşınması ülkemizin sosyolojik, iktisadi ve ekonomik gerçeklerinin gereğidir.” HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 16:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 5 yıl Önce

ülke zenginliklerini siz aranızda paylaşıyorsunuz. halka zırnık yok ercoşkun

SIRADAKİ HABER

banner128