UMUDUMUZ SİZLERSİNİZ…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 95. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı. Dün sabah Ataürk Anıtına çelenlerin konulmasının ardından havanın soğuk ve yağmurlu oluşu nedeniyle kutlamalar 17 Temmuz Kapalı spor salonunda gerçekleştirildi. Törenlerde küçük bir öğrencinin Vali Baruş’un hediye takdim ettiği sırada koltuğuna oturarak ilin ir anda mülki amiri olması büyük ilgi gördü. Kapalı Spor salonunda yapılan kutlamalara hiçbir siyasi partinin başkan veya temsilcilerinin ayrıca eğitim için sık sık alanlara çıkan eğitim sendikalarının temsilcisinin bile çelenk koyma töreninden sonra çocuk bayramı kutlamalarına katılmaması gözlerden kaçmadı.

 UMUDUMUZ SİZLERSİNİZ…

Haber: KASIM ŞAHİN
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilk tören Anıtpark'ta düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu’nun iki öğrenci ile birlikte Anıt’a çelenk sunumunun ardından Saygı Duruşu ve Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı ile Bayraklar göndere çekildi.

Anıt Park’taki törenin ardından 17 Temmuz Spor Salonu’nda yapılan törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Garnizon Komutan Vekili Albay Hüseyin Aziz Çetinkaya, Belediye Başkan Vekili Necip Çarıkçı, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrakların göndere çekilmesi ile başlayan program öğrenciler tarafından protokole saygı buketi sunulması ile devam etti.

Programın devamında ise İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak; “Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan’ın, bağımsızlığın ve egemenliğin ifadesini taşıdığından “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak kutlandığını belirterek, “Dünyada, 23 Nisan'dan başka, çocuklara armağan edilmiş bir milli bayram yoktur. Bu günün ilelebet korunması, bu cennet vatanımıza, sahip çıkacak, onu namusu, haysiyeti, şerefi bilip düşman postallarına çiğnetmeyecek olan siz çocuklarımıza bağlıdır” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, “milletçe her şeyimiz demek olan bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün korunması ve devamı için, bazı olmazsa olmaz prensipler vardır” diyerek, şöyle konuştu:

“Ne gibi? Hemen söyleyeyim. Birincisi, imanlı, inançlı olmak. İkincisi, çok çalışmak, çok çalışmak. Üçüncüsü, birlik ve beraberlik olmadan, asla sürerli başarıya ulaşılamayacağını unutmamak. Dördüncüsü, yalnızca evlad ü iyalinin, yalnızca milletinin değil, bütün insanlığın huzur ve mutluluğu için çalışan ve buna talib olan hedeflere sahip olmak. Tabii ki bütün bunlar "bir olmak, iri olmak, diri olmak"  bilinciyle gerçekleşebilecektir. Kahramanlık ve şehadet hamuruyla yoğururmuş milletimizin siz asil, yiğit, mert, gözü pek çocukları, tarihsel sürecindeki başarılarını, önümüzdeki süreçte de bu bilinçle devam ettirecektir.”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını bu yıl hazırlayan 50. Yıl İzzet Baysal İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin programında  ilk olarak tüm öğrenciler adına Reyhan Sıla Erdoğan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Zeynep Öztosun  isimli öğrenci tarafından okunan '23 Nisan' isimli şiir  ardından 1. sınıf öğrencileri tarafından sergilenen dans gösterisi   seyircilerden  büyük alkış aldı.

Programın devamında Emir Tosun isimli öğrenci ‘Mustafa Kemal'e Giden Yol’ isimli şiiri okudu.  Müzik öğretmenleri tarafından hazırlanan okul öğrencilerinden oluşan koro birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Erva Yılgündüz isimli öğrencinin 'Dünya Çocukları' adlı şiirini okumasının ardından Bolu Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü Jimnastik sporcularının gösterisi sahne aldı. Jimnastikçilerin gösterisi izleyicilerden tam not alırken, program okul öğretmenleri ve öğrencilerinin yer aldığı solo müzik dinletisi ile devam etti.  

5. sınıf öğrencilerinin sergilediği 'Zeybek Oyunu' gösterisinin ardından Vali Aydın Baruş, Garnizon Komutan Vekili Albay Hüseyin Aziz Çetinkaya, Belediye Başkan Vekili Necip Çarıkçı il genelinde yapılan resim, şiir ve satranç turnuvasına dereceye girenlere ödülleri verdi.   Okulun Karadeniz oyunları ekibinin sergilediği halk oyunları gösterisi töreni izlemeye gelenlere neşeli anlar yaşattı. Minikler oyunlarını sergilerken, töreni izlemeye gelenler  de onlara alkışlarla eşlik etti.

Programın sonunda Vali Aydın Baruş ve protokol üyeleri, programı hazırlayan 50. Yıl İzzet Baysal  İlk ve Ortaokulu eğitim kadrosunu tebrik ettiler. Daha sonra tüm protokol üyeleri, okul idaresi ve gösteri yapan çocuklar ile hatıra fotoğrafı çektirildi.

Vali Baruş ve beraberindekiler  salon programının ardından  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi Çocuk Grubu   tarafından hazırlanan resim sergisinin  açılışına katıldılar.


Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2015, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128