Umut Oran'dan hükümete çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, bütçede bozulan dengeleri düzeltmek amacıyla, otomotiv, sigara vb. ürünlerdeki ÖTV ve tapu harcı gibi dolaylı vergileri artırarak gerçekleştireceği zam bombardımanıyla...

Umut Oran'dan hükümete çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, bütçede bozulan dengeleri düzeltmek amacıyla, otomotiv, sigara vb. ürünlerdeki ÖTV ve tapu harcı gibi dolaylı vergileri artırarak gerçekleştireceği zam bombardımanıyla 10 milyar liralık ek gelir sağlamaya hazırlanan hükümete tepki göstererek, “Kendi başarısızlığını halka yüklemeye hakkı yok! Zam yapma, tasarruf et! Halka zulmedeceğine önce kendi harcamalarını kıs” çağrısında bulundu.

 CHP İstanbul Milletvekili ve Eski BTSO meclis başkanı Umut Oran, yazılı bir açıklama yaparak hükümetin yapmaya hazırlandığı zam yağmurunu eleştirdi. Oran, bütçede bozulan dengeleri düzeltmek amacıyla, otomotiv, sigara vb. ürünlerdeki ÖTV ve tapu harcı gibi dolaylı vergileri artırarak gerçekleştireceği zam bombardımanıyla 10 milyar liralık ek gelir sağlamaya hazırlanan hükümete tepki göstererek, “Kendi başarısızlığını halka yüklemeye hakkı yok! Zam yapma, tasarruf et! Halka zulmedeceğine önce kendi harcamalarını kıs” çağrısında bulundu. Umut Oran, ekonomideki olumsuzluklar ve artan belirsizliklerin etkisiyle iç talebin hız kestiği, vatandaşın tüketimde frene bastığı bir dönemde, dolaylı vergileri artırmanın, tüketimin daha da kısılmasına yol açacağını, bu nedenle hükümetin öngördüğü ek gelire de kavuşamayacağını, sonuçta halkın lokmasının daha da küçülmüş olacağını vurguladı. Zaten toplam vergi gelirlerinin halen yaklaşık yüzde 65’ini oluşturan dolaylı vergilerin, gelir durumuna bakılmaksızın herkesten aynı oran ve miktarlarda alınması nedeniyle vergi adaletsizliğini artıran, halkı yoksullaştıran bir faktör olduğunu belirten Oran, “Dolaylı vergilerin payını artırmak değil, düşürmek lazım” dedi.

  “Suriye’nin faturası Türk halkına”

 Oran, 10 milyar liralık vergi paketi hazırlayan hükümetin Suriye yönetimini devirmek için yürüttüğü operasyona tüm kamu olanaklarını seferber ettiğine işaret ederek, hükümete şu soruları yöneltti:“Sayıları 100 bine ulaşan sığınmacıların barınması, muhaliflere verilen silah ve mühimmat yardımına ne kadar para harcadınız? Tüm devlet olanaklarını seferber ettiğiniz bu davanızda, izleyen dönemde kaç milyar TL harcamayı öngörüyorsunuz. Bu harcamaları nereden karşılıyorsunuz? Bu harcamaların bütçe dengeleri üzerindeki etkisi nedir, bunun boyutu nereye ulaşacak? Bu işe harcadığınız paraları, vergi zamları yoluyla Türk halkından çıkarmaya mı çalışıyorsunuz. Bu hakkı size kim veriyor?”

 

“AKP’li belediyeler fuzuli para harcıyor”

 Bu arada Oran, hükümetin bütçe açığını kapatmak için zaten aşırı boyutlardaki dolaylı vergilerle halka yüklenirken, AKP’li belediyelerin ise şelale, fıskiye, havuz gibi hayati olmayan yatırımlara fütursuzca para harcamasının bir çelişki olduğunu da vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124