UNESCO bu rezilliği görse listeden çıkartır

Mudurnu Deresi üzeri Beşkavaklar mevkiinde bulunan Sırat Köprüsü’nün doğusuna kadar kapalı olarak gelen kanalizasyon, köprünün batı kısmında Mudurnu 4. Etap TOKİ boyunca açıktan akıyor.

UNESCO bu rezilliği görse listeden çıkartır

UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde bulunan, Osmanlı Ahi kasabası, Cittaslow ünvanlı sakin şehir Mudurnu, tarihinde böyle bir rezalet görmedi. Mudurnu’nun içinden geçen dere üzerinde, Beşkavaklar mevkiindeki Sırat Köprüsü’nün doğusuna kadar kapalı olarak gelen kanalizasyon, köprünün batı kısmından itibaren açık olarak akıyor.

Mudurnu Kaygana Mahallesi’nde yeni yapılan 4. Etap TOKİ boyunca açık olarak akmaya devam eden kanalizasyon, dere boyunda evi bulunanların yanı sıra TOKİ’lerde yaşayan vatandaşları da canından bezdirdi. Kanalizasyonun açıktan akması çevrede büyük bir kokuya neden olurken Mudurnu Belediyesi’nin bu sorumsuzluğu halk sağlığını tehlikeye sokuyor.

BELEDİYEDE TIK YOK

Uzun zamandır kanalizasyonun açıktan aktığını belirten mahalle sakinleri Mudurnu Belediyesi’nin sorunun çözümü için çaba sarf etmediğini belirterek, “Kanalizasyonun aktığı dere TOKİ konutları önünden, Dumlupınar İlkokulu ve Mudurnu Ortaokulu’nun da yakınından geçiyor. Çocuklarımız ve kendimiz için endişeliyiz” ifadelerini kullandılar.

İÇME SUYUNA KARIŞABİLİR

Mudurnu Deresi boyunca akan kanalizasyon suyunun, derenin ulaştığı çevrede tahribata neden olması ve yeraltı sularıyla içme sularına karışma ihtimali bulunuyor. Direk evlerden gelen kanalizasyon atıklarının dereye bırakılması ve atık suyun yüzlerce metre mahallelerde üstü açık dere yatağını dolaştıktan sonra kontrolsüz deşarjı adeta çevre felaketine davetiye çıkartıyor. Özellikle yaz aylarında hastalık saçan dere etrafında oynayan çocuklar ise bu nasıl sorumsuzluk sorusunu gündeme getiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER