Üniversiteli kadınlardan hemcinslerine çağrı; “Haydi kadınlar kan vermeye!”

Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin Bolu Şubesi, kan bağışı kampanyası düzenledi. Aralarında Dernek Başkanı Prof. Dr. Fatma Sırmatel’in de bulunduğu dernek üyesi bir grup kadın, kan vermek üzere topluca Kızılay Kan Merkezine geldi.

Üniversiteli kadınlardan hemcinslerine çağrı; “Haydi kadınlar kan vermeye!”

19 ülkede ve Türkiye’de 24 şubesi bulunan Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin Bolu Şubesi, tüm Türkiye’ye yayılması hedefiyle kan bağışı kampanyası düzenledi. Bolu’nun öncü olduğu kan bağışı kampanyası için Kızılay Kan Merkezi’nde tüm bayanlara çağrı yapıldı. Derneğin İlimiz Şubesi Başkanı Prof. Dr. Fatma Sırmatel’in yaptığı çağrıda, “Haydi kadınlar kan vermeye!” denildi.

Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin Bolu Şubesi adına Başkan Prof. Dr. Fatma Sırmatel’in çağrısına destek olmak üzere dernek üyesi İlksen Oben Erüçer ve çok sayıda dernek üyesi kadın ile Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizler Derneği Bolu Şube Başkanı Elif Keleş, CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Tülay Özçelik, Bolu Sağlık Spor Kulübü Derneği Başkanı Emine Özdoğan’da kan verenler arasında yer aldı.

VÜCUT SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Fatma Sırmatel, Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin Bolu Şubesi olarak “Haydi kadınlar kan vermeye!” sloganıyla ilk kez bugün toplu olarak kan vermeye geldiklerini belirtti. Kan vermenin vücut sağlığı için çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sırmatel, ülkede ihtiyaç halinde kan vermenin ne kadar önemli olduğu düşüncesinin hala tam olarak oturmadığını ifade etti. Sırmatel şöyle devam etti; “Özellikle kan vermede yüzde 95 erkeklerin ön planda olduğunu düşünerek biz kadınlar da bu önemli katkıyı yapmak için geldik. Kan vermek gerçekten de sağlık için çok önemlidir. Sağlıklı bir insan kan verdiği zaman vücut kendisini yeniler. Bir insan 4 ayda bir kan verebilir. Kan verdiği zaman kendisini daha hafif, daha mutlu ve daha iyi hisseder”

KİLOLU BAYANLAR KAN VERMELİ

Özellikle kilolu bayanlara kan vermeyi önerdiklerini belirten Prof. Dr. Sırmatel, “Kolesterol ve Lipiti yüksek olan bayanlara bunu öneriyoruz. Çünkü kan verdiğiniz zaman bütün vücut, kan hücreleri, kemik iliği kendisini yenilediği için insan kendisini çok daha hafif hisseder” dedi. Cinsiyet ayrımcılığına da karşı olduklarını kaydeden Dernek Başkanı Sırmatel, toplumda da kadınlar ile erkeklerin omuz omuza her konuda birlikte yürüme düşüncesinde olduklarını ifade etti. Dernek olarak kan verme konusuna hep sıcak baktıklarını ifade eden Sırmatel, “Bugün böyle bir başlangıç yaptık. Umarız bütün kadınlar bu sesimizi duyar ve kan bağışında bulunmaya gelirler. Başlattığımız bu çalışma henüz sadece Bolu için geçerli. Belki bundan sonraki dönemde diğer şubelerimize de önerebiliriz. Çünkü biz Türkiye de 24 şubeyiz ve 800’e yakın üyemiz var. Aynı zamanda derneğimiz uluslararası bir dernek. Sadece Türkiye’de olan bir dernek değil, 19 ülkede derneğimiz faal durumda. Üniversite mezunu bayanların özellikle eğitimde hemcinslerine örnek olmaları gerektiği için böyle bir işlemi ilk defa başlatalım istedik. Ümit ediyorum ki Bolumuz bu konuda öncü olacak” açıklamasında bulundu.

Kan bağışında bulunan dernek üyesi kadınlar, doldurdukları formun ardından sırayla kan verdi. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124