Ünlü ressamın oğlu tren kazasında öldü

Türkiye’nin en ünlü ressamlarından, Göçün En İyi Ressamı olarak bilinen Mehmet Alagöz’ün oğlu Cem Alagöz Almanya’da geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Ünlü ressamın oğlu tren kazasında öldü

HABER: FARUK ÇİDEM

İşçi göçünün önemli tanıklarından birisi olarak tanınan ve Almanya’daki göç olgusunu yakından yaşamış birisi olan Bolulu ünlü ressam Mehmet Alagöz’ün oğlu Cem Alagöz (37), yaşadığı Almanya’nın Niedersachsen kentinde yasak olan bölgede tren yolundan geçmek isterken trenin çarpması sonucu geçtiğimiz hafta yaşamını yitirdi.

Naaşı Bolu’ya getirilen Cem Alagöz, Bolu’da Alpağut Mahallesi caminde kılınan öğle ve cenaze namazı sonrasında Şehitler mezarlığına defnedildi.

-MEHMET ALAGÖZ-

Mehmet Alagöz 1949 yılında Bolu Seben, Kaşbıyıklar Köyü’nde doğdu. 1963-66 Hamidiye/ Eskişehir Yunus Emre Öğretmen Okulu, 1966-69 yıllarında ise İstanbul Ortaköy’de İstanbul Öğretmen Okulu Resim Semineri’nde öğrenim gördü. Öğretmen okulunda öğrenciyken 1967 yılında Devrim Erbil ile tanıştı ve okul zamanları dışında yanında çalışmaya başladı.

1975 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Almanya’ya giden ve bu ülkede uzun süre kalan Mehmet Alagöz, otoriteler tarafından ‘Göçün En İyi Ressamı’ olarak  kabul ediliyor.  Alagöz, Almanya Braunschweig Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Roland Dörfler Atölyesi’nde yurtdışında ikinci bir sanat eğitimi yanı sıra bu üniversitede sanatta yeterliğini tamamladı.

Almanya’da bulunduğu sürede bu ülkeye göçen Türklerin ilk yıllarını, 90’lı seneleri ve 2000 sonrası dönemi olmak üzere üç kategoride resmeden Mehmet Alagöz’e Königslutter Belediyesi özel atölye tahsis etmişti. Memleketi Bolu’ya 2009’da dönerek Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı olan Mehmet Alagöz, Alman sanatçılarla Türkiye’de çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124