Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları ESK alacak

Kurban Bayram’ında birçok hayvan yetiştiricisi elindeki kurbanlıkları satmak için büyük çaba harcadı. Buruk geçen bayramda yetiştiricilerin elinde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu’nun alacağı belirtildi.

Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları ESK alacak

Haber: N. Halid Altundal

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini, Et ve Süt Kurumu’nun(ESK) elde kalan hayvanları alacağını belirtti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: ''Bu sene 1,2 milyon büyükbaş, 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığımız var. Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız.

Canlı ağırlık tartımlarından %8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kg ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı,19,00 olarak;

Canlı ağırlık tartımlarından %8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kg arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18,00 olarak;

II. ve III. kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, Kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacaktır"

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeksizin tokluların canlı kilogramını 17,00 liradan alınacağını belirten Bakan Pakdemirli açıklamasında ayrıca, "Koyunlar 15,00 /canlı kg, keçiler ise 13,00 /canlı kg fiyat üzerinden satın alınacaktır" ifadelerini kullandı.

Alım fiyatları ve diğer detayların ESK tarafından duyurulacağını söyleyen Bakan Pakdemirli "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, Tarım İl Müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128