Üretiminden gelen gücümüzü kullanarak 8 Mart'ı alanlarda karşılıyoruz!

Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri önceki gün 8 Mart Dünya Kadınlar günü ile ilgili İzzet Baysal Anıt’tan kardelen Meydanına kadar yürüyüş düzenledi. Düzenlenen yürüyüşle ilgili basın açıklaması yapan Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri adına Eğitim Sen Bolu Şube Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici; “Biz kadınlar binyıllardır süren erkek egemenliğine karşı yürüttüğümüz mücadelenin kazanımı olan yeni bir 8 Mart'ta yine alanlardayız” dedi.

Üretiminden gelen gücümüzü kullanarak 8 Mart'ı alanlarda karşılıyoruz!

Haber: Semih BAYKAL

Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen yürüşün ardından Kardelen meydanında basın açıklaması yapan Gezici şunları söyledi; “ 8 mart 1857 tarihinde 40 bin dokuma işçisi kadının daha iyi yaşam ve çalışma koşulları için gittiği grev vahşice bastırılarak 129 işçi katledildi. İşçi kadınların canları pahasına gösterdiği direnişin üzerinden 159 yıl geçmesine rağmen, egemenlerin kadınlara karşı yürüttüğü kirli savaş yöntemlerinde hiç bir farklılık yaşanmıyor.  AKP ve Saray faşizminin, kadınlara, işçi ve emekçilere, halklara ve doğaya yönelik saldırılarının artarak devam ettiği bir süreçte yaratılmak istenen korku imparatorluğuna karşı, eşitlik ve özgürlük mücadelemizi büyütmek için buradayız. Emeğimize, bedenimize ve kimliğimize ve çalışma koşullarımıza yönelik saldırıların hız kazandığı bu süreçte biz kadınlar, 8 Mart mücadelesinin haklılığından aldığımız cesaret ve güç ile kapitalizmin ve onun erkek egemen zihniyetinin yarattığı ekonomik, siyasal ve sosyal  kuşatılmışlığı kırmak için bir aradayız” diye söyledi.

BİZE DAYATILAN KİRLİ SAVAŞ POLİTİKALARINI REDDEDİYORUZ

 Açıklamasının devamında Gezici şunları ifade etti; “ Biz kadınlar,   AKP'nin ve sarayın savaşına karşı, halkların eşit temelde bir arada yaşayabileceği bir geleceğin, kadınların barış mücadelesiyle mümkün olacağını biliyoruz. Bu nedenle  savaşa karşı barışı, tekçiliğe karşı bir arada eşit yaşamı ve dayatmalara karşı direnişi büyütüyoruz. AKP hükümeti bir yandan kirli savaş stratejileri yürütürken, diğer taraftan savaş örtüsü altında sermaye ortaklığında emek düşmanı politikalarına hız kesmeden devam ediyor. Neoliberal politikaların en sadık uygulayıcısı olarak tarihe geçen AKP hükümetinin 13 yıllık iktidarı boyunca çıkardığı  yasaların ve ulusal politikaların bütününde kadını birey olarak görmeyen,  geleneksel aileyi kutsayan, kadın ve erkeklerin toplumsal rollerini pekiştiren bir yaklaşım mevcuttur.''Kadın erkek eşit değildir,en az üç çocuk doğurun, çocuk doğurarak vatani hizmetinizi yerine getirin'' gibi muhafazakar ve militarist  söylemlere uygun olarak,  yeni bir çalışma yaşamı ve yeni bir toplumsal yaşam inşa edilmek istenmektedir” diye ifade etti.

“GERÇEK ADALET SAĞLANINCAYA KADAR MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Son olarak Gezici şunları söyledi; “Ülkemizde, mevcut iktidar döneminde kadına karşı şiddetin %1400 artmasının sebebi, AKP hükümeti ve onun kadın düşmanı politikalarıdır. Bu durum bizzat Aile Ve sosyal Politikalar Bakanı tarafından ''kadına şiddet yoktur, algıda seçicilik vardır'' gibi akla ziyan açıklamalarla açıklanmaktadır. Kadınların en vahşi yöntemlerle, devletin ve toplumun gözü önünde öldürülmesi ve artan kadına yönelik şiddetin faillerinin yargı eliyle tahrik adı altında indirimlerle ödüllendirilmesi, öz savunmasını yapan kadınlara  istenen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları, kadın katillerini cesaretlendirmekte, yeni taciz tecavüzlerin önünü açmaktadır. Biz kadınlar, yıllardır  kadına yönelik şiddetin münferit değil, sistematik olduğunu ve kaynağını erkek egemen sistemden aldığını söylüyoruz.  Kadınlar olarak 8 mart'ın direniş ruhuyla, bir kez daha yaşamlarımız üzerinde kurulmak istenen eril tahakküme karşı sesimizi yükseltiyoruz. Yıllardır dile getirdiğimiz 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi talebimizi  buradan bir kez daha yineliyoruz. Bu hakkı elde edinceye kadar talebimizde ısrarlı olacağımızı ve mücadelemize devam edeceğimizi bilmenizi istiyoruz” dedi. Ayrıca basın açıklamasının ardından Ülkü Güney ve Selime Güzel Sarı’ya plaket takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128