Usulsüz Dinlemenin Altından Aşk Hikayesi Çıktı

Ankara merkezli 6 ilde gerçekleştirilen usulsüz dinlemelere ilişkin “paralel yapı” operasyonu kapsamında 24 Şubat 2015 tarihinde gözaltına alınan eski Bolu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit, komiser Levent Şahin ve polis memuru Bekir Mutlu’nun yargılanmalarına başlandı. Usulsüz dinlemelerin farklı bir istihbarat biriminin koduyla yapıldığı ve dinlemelerin altından aşk hikayesi çıktığı görüldü.

Usulsüz Dinlemenin Altından Aşk Hikayesi Çıktı

HABER: FARUK ÇİDEM – SEMİH BAYKAL

Ülkemizde son yıllarda yaşanan usulsüz dinlemelere ilişkin “paralel yapı” iddialarına yönelik başlatılan ve Ankara merkezli operasyonda ilimizde gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Bolu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit, komiser Levent Şahin ve polis memuru Bekir Mutlu’nun yargılanmalarına başlandı.

Dün Bolu Ağır Ceza mahkemesinde görülen duruşmaya eski Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektör yardımcısı olan A.A.G.’yi usulsüz olarak dinlediği iddia edilen ve tutuksuz yargılanan eski Bolu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit, komiser Levent Şahin ve polis memuru Bekir Mutlu katılmadı.  Haklarında "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "iftira" suçlarını işlediği ileri sürülen sanıkların yerine avukatları Sinan Barut ve tanık olarak ise Ş.Y. ve İ.C. isimli polis memurlarıyla A.A.G'in eski eşi S.D. katıldı.

“SENİNLE HESAPLAŞACAĞIZ…”

Hakkında yapılan dinlemelerin herhangi bir örgüte üye olduğu gerekçesiyle değil başka bir takım gerekçelerle yapıldığını öne süren A.A.G’nin Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede şunları söyledi; “Profesör unvanı ile rektör yardımcılığı yaptığım dönemde Ufuktan Yiğit’i bir keresinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde çalışan B.K’nin odasına çiçekle girerken gördüm. Bu durumu kendi eşime anlattım. Malum yapıya yakın olan öğretim üyeleri benim istifa etmemi istediler. Bu nedenle emniyetle irtibata geçilerek telefonlarımın dinletildiğini düşünüyorum. Bir gün Ufuktan Yiğit ile üniversitede karşılaştığımda bana elindeki tutanakları göstererek “seninle hesaplaşacağız hoca” dedi. Benim hiçbir yasa dışı organizasyonla işim olmadı.”

KADINLA GÖRÜŞÜYORDU

Mahkemede tanık olarak dinlenen Ş.Y. ise A.A.G’nin ifadelerini doğrular nitelikte açıklamalar yaparak  “Ufuktan Yiğit'in sözü geçen kadınla görüştüğünü biliyorum ama ilişkilerinin seviyeleri hakkında bir bilgim yok. A.A.G. ile sözü geçen kadının aralarının çok iyi olduğunu biliyorum. Bu nedenle Ufuktan Yiğit ile A.A.G. arasında problemler olduğunu duymuştum. Bunun yanında sözü geçen kadın ile A.A.G'nin eşinin arası da çok iyiydi" şeklinde konuştu.

“GEREKENİ YAPTIM”

Mahkemeye tanık olarak katılan A.A.G’nin eski eşi S.D. ise B.K.’yı tanıdığını söyleyerek; “O dönemde çok samimi arkadaştık. Bu esnada Ufuktan Yiğit ile B.K. de çok görüşüyorlardı. Ben bir seferinde B.K'ye 'Ufuktan sana ilgi duyuyor galiba dikkat et' demiştim, o da bana gerekeni yaptığını söylemişti" dedi.

FARKLI BİR KOD KULLANMIŞLAR

THKP/C örgütüyle bağlantısı olduğu iddiasıyla telefonları dinlenen A.A.G’nin soruşturmasını normal şartlarda Sol ve Bölücü Büro Amirliği yapması gerekirken İstihbarata Karşı Koyma Büro Amirliği’nde görevli polislerin kendi kodlarının dışında kod kullanarak yapması dikkat çekti. Mahkemede tanık olarak dinlenen Ş.Y. de dinlemeleri kendi bulunduğu büronun yapması gerektiğini belirterek; dönemin rektör yardımcısının THKP/C örgütüyle bağlantısı olduğu için dinlendiğini sonradan öğrendim. Normal şartlarda bu tür örgüt faaliyetleri ile ilgili yapılan dinlemeleri benim o zaman görevli olduğum büro yapar ama bize bu konuda bir bilgi gelmedi ve dinlemeler başka bir büro üzerinden yapılmış. Normal şartlarda bu dinlemeyi bizim yapmamız gerekirdi" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128