Uygulamalı eğitim gören öğrenciler için karar

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Yekta Saraç, uygulamalı eğitim gören üniversiteliler için staj kolaylığı sağlayacak karar aldıklarını açıkladı.

Uygulamalı eğitim gören öğrenciler için karar

Haber: N. Halid Altundal
Koronavirüs salgını sebebiyle tatil edilen üniversitelerde eğitime uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği kararı alınmasının ardından gözler uygulamalı eğitim verilen bölümlere çevrilmişti. Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yaptığı açıklamada uygulamalı eğitim gören üniversiteliler için staj kolaylığı sağlayacak bir karar aldıklarını bildirdi. 
YÖK Başkanı Saraç açıklamasında, “Yeni YÖK olarak başlattığımız ‘Yükseköğretimden Endüstriye Nitelikli İnsan Gücü’ projesi kapsamında, yükseköğretim kurumlarımızda özellikle Fen ve Mühendislik programlarında 7+1; Meslek Yüksekokullarının bazı programlarında ise 3+1 “uygulamalı eğitim modeli” uygulanmaktadır. Yükseköğretim Kurumlarımızda uygulamalı eğitim modeli kapsamında eğitim alan lisans öğrencilerimiz 7 dönem örgün eğitim, 1 dönem uygulama eğitimi; Meslek Yüksekokullarımızda önlisans eğitimi alan öğrencilerimiz ise 3 dönem örgün eğitim 1 dönem uygulama eğitimi görmektedir. Örgün eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz okullarının son dönemlerinde programın ilgili olduğu sektörün sanayide bulunan işletmelerinde, iş başında uygulamalı eğitim görmektedir” dedi.
“ÖĞRENCİLERİMİZİN MAĞDURİYET YAŞAMAMALARI İÇİN…”
Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizdeki pek çok işletmenin faaliyetlerine ara verdiğini veya esnek / kısmi zamanlı çalışmaya başladığının altını çizen Saraç açıklamasının devamında, ”Öğrencilerimizin işletmelerde uygulamalı eğitime devam etme imkânı kalmamış veya kısıtlı hale gelmiştir. Bu bağlamda YÖK olarak, uygulamalı eğitim gören öğrencilerimizin ‘mağduriyet yaşamamaları ve mezuniyet durumunda olan öğrencilerin sene kaybına uğramamaları için’ eksik kalan eğitimlerin farklı telafi eğitimi yöntemleriyle yapılabileceği konusunda yükseköğretim kurumlarına yetki verilmiştir. Yükseköğretim kurumlarında 7+1 ve 3+1 eğitim modelinin uygulandığı programlarda işletmede uygulamalı eğitimin kazanımları ile öğrencilerin 5-6 hafta süreyle işletmelerde uygulamalı eğitim aldıkları yükseköğretim kurumları tarafından dikkate alınacak, 2019-2020 Bahar dönemi için öğrencilerin eksik kalan uygulama eğitimi ve süresini, uzaktan öğretim yöntemiyle ‘ders, ödev, proje, uygulama dosyası ve benzeri etkinlikler veya yaz öğretimi’ şeklinde yapabileceklerdir. Bu karar sadece 2019-2020 Bahar dönemi ile sınırlı kalacaktır” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124