Uyuşturucu İlletinden Koru Yarabbi

Erol Yıldız'ın Kaleminden..

 Uyuşturucu İlletinden Koru Yarabbi

İlaç paylarında değişiklik kapıda. Başka ne var kapılara kadar dayanan. Çok şey var. Bütçeye para gerekiyor. Bu para öyle borç harçla olacak iş değil. Bu işe teknik açıdan bakmak gerekiyor. Yani öyle muhasebeci, ekonomist işi falan değil. Bu iş tamamen mühendislik konusu. Onlar karar verecek ve ülkenin sağlıkta istenen yeniliklerine karar kılınacak. Şimdi hasta olunca aldığımız ilaçların bedelleri farklılaşacağını söyledik de başka şeyleri de unutmayalım. Mesela, Sağlık Bakanlığı önümüzdeki bütçeye yeni kadrolar açmayı düşünüyor. Ameliyatlarda kullanılan narkotik ilaçlar bağışıklık kazandırması nedeniyle, bundan sonra anastezi uygulamaları din dersi verilerek telafi edilecek. Narkoz veren doktorlar ve teknisyenler kadro dışı bırakılarak, yerine bol miktarda imam atanacak. İmamlar, ameliyat sırası alan hastalara, hastanede seminerler düzenleyip, din dersi konusunda eğitecekler. Bu eğitimin ardından uyuşturucu kullanımında azalmalar olacağı kesinleşiyor.

Hastalarımızın neden hasta oldukları konusunda bir türlü açıklık getirilmediğinden, yeni kadrolara mühendisler verilerek bu işin temelden çözümü sağlanacak. Baş dönmelerinde yani vertigo hastalığı deprem uzmanlık alanına girmesi ile birlikte hastalara bu rahatsızlığın tedavisine jeologlar bakacak. Jeoloji mühendisleri hastaların neden başlarının döndüğünü tesbit ederek, merkez üslerinin nereye bağlı olduğu konusunda bilgi vererek, ameliyat edecek olan teröristlere teslimini sağlayacak. Unutmadan söyleyeyim. Ameliyatlar artık cerrahlarca değil, bunu bilesiniz. Zaten Sağlık Bakanlığınca bu konuya yeni atamaları yapmaya başladı. Bakan yardımcılığı görevi bir mühendise verilerek, uluslar arası arenada adımızı tam olarak duyurabilmenin yolu açılmış oldu. Bu vesile ile sağlık için ayrılan bütçeden yüklü miktarda tasarruf sağlayacağı gündeme düşmüştür.

Az kalsın unutuyordum. İntaniye doktorları yani halk dilinde bulaşıcı hastalıklar tamamen lağvedilecek. Sarılık dizanteri ve benzeri bulaşıcı hastalıklar Ankara'da kurulacak yeni komisyon tarafından değerlendirilerek, hastaların sulardan hasta olmadıkları karara bağlanacak. Heyetin başında ise, yüksek deneyimiyle yıllarca halka su içirmeyi başaran bu işin piri bir kişi olacak. Zaten işimiz Allaha kaldı ya, bundan sonra umarım hasta olmayız. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER