Uzaktan eğitim esnafın bitirdi

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Tahir Gayret, Bolu Anat İzzet Baysal Üniversitesinin bir yıldır uzaktan eğitim vermesinin esnafa büyük ekonomik kayıp olarak yansıdığını söyledi.

Uzaktan eğitim esnafın bitirdi

Haber:N.Halid Altundal
 

Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle şehirlerdeki esnafın büyük ekonomik kayıp yaşadığını belirten BESOB Başkanı Gayret, “Pandemi tedbirleri nedeniyle Mart’tan bu yana üniversitelerin önce tatil olması, ardından uzaktan eğitim sistemine geçmesi şehirlerde en çok esnafın işlerini olumsuz etkiledi. Öyle ki, Bolu’da ki30 bin örgün eğitimdeki ön lisans ve lisans öğrencisi aylık 2 bin TL harcadığı varsayıldığında esnafın kaybı 60 milyon lira” dedi.

BICAK GİBİ KESİLDİ

Onlarca sektörün öğrencilerin memlekete dönmesi ile olumsuz etkilendiğinin altını çizen BESOB Başkanı Tahir Gayret, “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle öncelikle okulların tatil olmasına, ardından da uzaktan eğitime geçilmesine karar verildi. Esnaf camiası olarak bu tedbirlerin halk sağlığı açısından alındığını biliyor ve sonuna kadar destekliyoruz. Fakat üniversitelerin uzaktan eğitimle devam etmesinin şehirlerde esnafa büyük bir ekonomik kayıp yaşattığı da fark edilmeli. 415 meslek kolu içerisinde olumsuz etkilenen sektörlerimizin başında emlakçı, kafe-restoran-kahvehane, bakkal-manav, berber-kuaför, üniversite kantinci, zücaciye-mobilyacı, ikinci el eşyacı, kırtasiyeci, dolmuşçu, halk otobüsçü, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan esnafımız var” diye konuştu.

AYLIK KAYIP 60 MİLYON TL

Örgün eğitimde ilimizde 30 bin lisans ve ön lisans öğrencisinin esnafa ekonomik kaybının aylık 60 milyon lira olduğunu bildiren Gayret, “Bolu’da 30 bin ön lisans ve lisans öğretimi alan üniversite öğrencisi var. Bir öğrencinin aylık ortalama 2 bin TL harcadığını varsayarsak, il genelinde esnafın kaybı aylık 60 milyon lira oluyor. Bu öğrenciler bursu veya harçlığını evde kalıyorsa, kiraya, faturalara, yurtta kalıyorsa yurda veriyor, okulda kantinden alışveriş yapıyor, ikinci el ev eşyası alıyor, bakkal-market, kitap-kırtasiye, giyim, ayakkabı alışverişi yapıyor, kafede oturuyor, restoran ve lokantada karnını doyuruyor.Toplu ulaşım kullanıyor, otobüse biniyor. Zincirleme olarak birçok esnafımızla doğrudan bağlantı kuruyor” dedi.

BORÇLAR YAPILANDIRILMALI

Bu süreçten en az zararla çıkmak için esnafa özel paket hazırlanması gerektiğinin altını çizen Gayret, “Öncelikle yalnızca esnafa özel paket hazırlanmalı. Esnafın ayakta kalması, faturalarında indirim yapılması, kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi sigorta, trafik primlerinde indirime gidilmesi, tüm esnafa nakit desteği, ticari akaryakıt gibi destekler verilmeli ki esnaf geleceğe ümitle baksın. Mart ayından itibaren ertelenen vergi ve SGK primleri, Haziran’dan sonraki dönemlerde tahakkuk eden vergi ve primler, ödenemeyen işyeri kiraları, elektrik, su, doğalgaz gibi borçlar için mutlaka bir yapılandırmaya ihtiyaç var. Bu yapılandırma 60 ay vadeli ve sadece anapara ödemesi ile sınırlı olmalı. Gecikme zamları ve cezalar bir defaya mahsus olmak üzere affedilmeli. Öğrencilerin olmaması nedeniyle işleri yüzde 50’nin üzerinde bıçak gibi kesilen esnafımıza nakdi yardım yapılmalı” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128