Üzerimdeki Önlüğümü Hiç Çıkarmadım

50 yıldan fazla tatlıcılık yapan, Bolu’da ilk tatlıcı dükkan sahiplerinden biri olan Kadir Şahin çarpıcı açıklamalar yaptı. Bolu’da tatlı ve kadayıf denilince ilk akla gelen Kadir Şahin, mesleğinde tek olmanın gururunu yaşıyor.

 Üzerimdeki Önlüğümü Hiç Çıkarmadım

Haber : Esra Fakibaba

1964’ten beri Bolu’da yaşamaya başlayan, çıraklıktan mesleğe başlayan 50 seneyi aşkındır bu mesleğe gönül veren Kadir Şahin mesleği hakkında açıklamalarda bulundu.

Çıraklıktan işe başladığını, bu işe başladığında Bolu’da kendisi gibi 1-2 tane tatlıcı olduğunu, her işin başının dürüstlük olduğuna inandığını ve doğruluktan ayrılmamak olduğunu söyleyen Kadir Şahin,

“Bu zamana kadar hep dürüst olmaya çalıştım, işçinin sigortasını tam vaktinde yatırdım, vergilerimi tam ödedim. Şu an dükkanımda 5 kişi çalışıyor önceden daha çok çalışanlarım vardı bazı ihalelerden çekilmek zorunda kaldım’’ dedi.

1964’ten 1982’ye kadar Eski Hal Pazarı’ndaki dükkanında, on kişiden fazla kişinin çalıştığını ve orada yangın atlattığını daha sonra bu dükkana taşındığını ve çalışanlarını azalttığını ve bu işten birçok kişiyi emekli ettiğini söyledi.

Sırrım Her Zaman Temiz, Kaliteli Ve İyi Malzeme Ve En Önemlisi Dürüstlük Oldu

Tatlılarının sırrını temiz, kaliteli ve iyi malzeme olduğunu, dürüstlüğün çok önemli olduğunu ve bunlar sayesinde müşterinin kendisini tercih ettiğini söyledi.

“3 tane çocuğu olan 74 yaşındaki Şahin, artık bu işlerimin tamamını damadıma bırakıyorum. Ben öldükten sonra da umarım mesleğim güzel bir şekilde devam eder, benden sonra bu güzel mesleği yaşatırlar’’ dedi.

Belediyenin yıllardır işletme olarak kullandığı dükkanını ihale çıkardığını söyleyen Kadir Şahin, en fazla kirayı kendisinin ödediğini, ihalede yüksek fiyatlar olduğunu bu yüzden fiyatların arttığını, tamamen mağdur edildiğini sözlerine ekledi. Belediyenin böylesi güzel meslek dallarına ve esnafa hiç destek olmadığını, aksine tam köstek olduğunu çok zorluk çektiklerini de ekledi.

50 Yıldır aynı mesleği şerefi, onuru ve ahlakıyla yapanlara verilen Ahilik belgesini aldığını, bu belgenin kendisini onurlandırdığını anlatan Tatlıcı Şahin, ahiliğin önceden gelen bir gelenek olduğunu çıraklık, kalfalık ve ustalık olurken belirli aşamaları atlattıktan sonra senelerce bu işi yapmanın bir bedeli olarak işveren olabildiğini de söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124