Uzmanlar Ramazanda beslenme konusunda uyardı

İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyen Merve Akkaya, Ramazan ayında oruç tutan vatandaşları tüketecekleri gıda konusunda uyardı. Akkaya, “Ramazan ayının gelmesiyle alıştığımız yeme düzeninde değişiklikler olur. Öğün sıklığı azalırken ,yenen miktarda artış meydana gelmektedir.Yaklaşık 17–18 saat boyunca dinlendirdiğimiz sindirim sistemimizde ve metabolizmamızda değişiklikler oluşmaktadır. Yanlış beslenme ile de sağlığımızı riske atabiliriz. Hızlı ve aşırı beslenme mide krampları,halsizlik, tansiyon yükselmesine, kan şekerinde hızlı artışa neden olabilir” diyerek tüketim konusunda şu uyarılırda bulundu.

Uzmanlar Ramazanda beslenme konusunda uyardı
HABER: KASIM ŞAHİN
Oruç tutarken uzun süre aç kalmak vücutta ne gibi fiziksel etki yapar?
 Uzun süren açlıkta kan şekerinde düşme meydana gelir. Özellikle iftar saatleri yaklaştıkça daha sıklıkla gözlemlediğimiz sinirlilik, ani öfke patlamaları, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik gibi belirtilerin nedeni kan şekeri düşüklüğüdür . Ayrıca vücut ısısı düşer, mide asidi artar ve vücudun su ihtiyacı çoğalır.
Uzun saatler yemek yenmemesine karşın oruç tutarken neden kilo alınır?
Uzun süre aç kalındığı için metabolizma yavaşlar ve kan şekeri düşer.Buna bağlı olarak hareket etme kabiliyeti azalır. Kan şekerindeki düşüş de yeme isteğini arttırır. Bütün bunlar kişinin aldığı kalorinin artmasına harcanan enerjinin azalmasına neden olmaktadır.
 Oruç tutarken nasıl bir beslenme programı izlenmeli?
 İftarla sahur arasında sıvı tüketimi çok önemlidir. En az 2 litre suyu mutlaka içmeliyiz. Tek veya iki     öğün şeklindeki alınan gıdaları üç veya dört öğüne yaymak gerekir. Çok çeşitli yemeği bir arada ve hızlıca tüketmek yerine iftarı çorba veya kahvaltılıklar ile açmak 1–2 saat sonra ana yemeğe geçmek en doğru olanıdır. Ana öğünde de ağır ve çok yağlı yiyecekler yerine kolay sindirilebilir az yağlı et, sebze veya etli sebze yemekleri, az yağlı yoğurtlar, cacık, salata tercih edilmelidir. Yemekle birlikte geleneksel pidemize de az miktarda olmak koşulu ile yer verilebilir. 
 
İftar sofrasının vazgeçilmez yiyeceği olan tatlıları ne ölçüde yemeliyiz?
Yemeklerden sonra yenen ağır tatlılar sindirim sisteminin yükünü daha da arttırırlar. Eğer isteniyorsa yemekten 1–2 saat kadar sonra sütlü tatlılar, güllaç, dondurma, meyvelerle yapılmış tatlılar yenilebilir. Ancak meyve en doğru seçim olacaktır.
Kabızlık sorununa karşı ne önerirsiniz?
Kabızlık bu dönemde en sık karşılaşılan problemlerden biri olduğu için beslenmemizde bulgur pilavı, kuru baklagiller, çavdar veya tam buğday ekmeği, lifli makarnalar, kabuklu meyveler, sebzeler gibi posa değeri yüksek besinleri sıkça yer vermek gerekmektedir. Hareketi arttırmak ve su içmeyi de unutmamak gerekir tabi.
Oruç tutan kişilerin sıvı ihtiyacının yeterince karşılayamaması durumunda ne gibi sorunlar yaşanabilir?
Ramazan ayında ihmal edilmemesi gereken en önemli şeylerden biri de sıvı tüketimidir. Unutulmamalıdır ki günlük sıvı ihtiyacımız 2–2,5 litre kadardır. Bu ihtiyacımızı iftarla sahur arasına yaymamız gerekir. Yeteri kadar sıvı alınmadığında gün içinde tansiyon düşüşü olabilir. Kabızlığa yatkınlık artabilir.
İftar sonrası çay kahve içmek sakıncalı mı?
Çay kahve gibi uyarıcı içecekleri aşırı miktarda tüketmek doğru değildir. İstenirse suyun yanı sıra ayran, meyve suyu ve bitkisel çaylar içilebilir.
İftardan ne kadar zaman sonra yürüyüş ya da spor yapılabilir?
Ağır yemeklerden sonra yenilenleri yakmak için tok karnına koşmak yürüyüş yapmak ya da diğer sporları yapmak risklidir. Yemekten 1-1.5 saat sonra yürüyüş yapmak ise son derece faydalıdır.
Yatmadan önce yemek yiyerek, sahura kalkmadan oruç tutmanın bir zararı var mı?
Yatmadan önce yemek yeme ve sahura kalkmamak veya sahurda sadece su içmek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Açlık süresini böylece  uzun bir zamana çıkartmış oluruz ki bu da hipoglisemiye (şeker düşmesi) bağlı şikâyetlerin daha da belirgin olmasına sebep olur. Ayrıca uyku anında metabolizma hızı en düşük düzeyde olduğu için yediklerimizin çoğunu yağa dönüştürerek kilo artışına neden oluruz.
Sahur soframızda ne gibi gıdalar yer vermeliyiz?
Öncelikle sahur kesinlikle atlanmamalı sebze, meyve tok tutan ve proteince zengin olan yumurta ve süte yer verilmeli tam buğday ekmeğiyle tamamlanmalıdır. Sahurda bizi uzun süre idare edebilecek kolay kana karışmayan yiyecekler tercih edilmelidir(glisemik indeksi düşük). Şekerli gıdaların alımı ise şekerin çabuk düşmesine sebep olur. Aşırı tuzlu gıdalar vücudun su ihtiyacını arttırır. Su içmeyi de unutmamak gerekir.
Sahurdan sonra hemen yatmanın bir sakıncası var mı?
Sahurdan sonra hemen yatmak da doğru değildir. Sahurdan sonra en az 35-40 dakika beklemek gerekiyor. Özellikle reflü ya da mide rahatsızlıkları olan kişilerde gün içinde ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Sahurda ağız ve diş temizliği de önemli bir konudur. Gün boyunca ağızda mikroorganizmaların çoğalmasına bağlı olarak oluşan koku giderek artar. Onun için sabah mutlaka diş temizliği yapılmalıdır.
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128