Vahşete “DUR” demek için geldiler

BBP Bolu milletvekili aday adayı Mahmut Alan’ın Gerede ilçesinde yaşanan köpek katliamına verdiği mücadeleye destek ve vahşete “DUR” demek için HAYSEV’den destek geldi. Hayvan Sevenler Derneği Başkanı Defne Yazıcıoğlu, Başkan yardımcısı Gülçin Karadağ ve Genel Sekreter Banu Ersen Kırcı, dün Bolu’da BBP Milletvekili aday adayları Mahmut Alan ve Mehmet Tan’la birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek Gerede ilçesinde işlenen köpek katliamını nefretle kınadılar.

Vahşete “DUR”  demek için geldiler
Haber: Kasım ŞAHİN

HAYSEV Başkanı Defne Yazıcıoğlu, vahşet hakkında şunları söyledi;

Gerede’deki hayvan katliamını duyduğumuzda derneğimiz olarak çok üzüldük. Hemen kendi aramızda istişarelerini yapıp nasıl bir yol çizebiliriz? İlk önce dernek üyelerimize haber verdik. Çok büyük bir kitleye hitap ediyoruz. Özellikle sosyal platformda çok ciddi tepki aldı belediye.  Çünkü Belediyelerin esas amaçlarının sadece insana değil çevreye içindeki bütün canlılara hizmet vermesidir. Aynı zamanda eğitici olmasıdır. Ancak maalesef Türkiye’nin birçok yerinde ve maalesef Gerede’de aynı sıkıntının yani hayvanların zincirlerin en zayıf halkası olarak görülüp katledilip bir nevi göz önünden kaldırılması oldu. Bunlar çok acı bir şekilde gerçekleşti. Dere yatağından çıkan ölü hayvanlar Aladağ’da donarak ölen hayvanlar, bunlar bizleri derinden yaraladı. Dolayısıyla buraya kalkıp gelmek konu ile ilgili çok güzel çalışmalar yapan sadece insana değil yaşayan tüm canlılara saygı gösteren Sayın Alan ve Sayın Tan ile hem bizzat görüşmek hem bizzat tanışmak istedik. Çünkü böyle insanlara çok ihtiyacı var ülkenin ve meclisimizin. Hem de biraz görmek konuşmak tartışmak istedik.

BOLU BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR

 Bolu Belediyesi’nin barınağına gittik. Evet, eksiklikleri olan dört dörtlük olan bir barınak değil ama yinede gördüğümüz birçok barınaktan daha iyi şartlar var. En azından başında olan insanların iyi niyetli olduğunu gördük. Aladağ’dan gelen köpeklerinde en azından kurtarılanların şu anda orada olduklarını ve iyileşmekte olduklarını öğrendik. Kendilerine her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu söyledik. Ama bunlara ihtiyaçları yok. Bunları karşılıyorlarmış etraftan. Yuvalandırmada da yardımcı olabileceğimizi ilettik. Onlarda çok güzel karşıladılar. Bizim HAYSEV Derneği olarak hiçbir zaman politikamız kavga çıkarmak ortalığı velveleye vermek değil. Biz hayvanlarla insanların beraber yaşayabilmesini istiyoruz.

BU OLAY İNSANLIĞA SIĞMAZ

Biz böyle toprakların evlatlarıyız. Ne oldu ne değişti de betonlaşınca bu bizim için çok değerli olan zaman zaman bizim için hayatlarını hiç korkmadan feda eden bu hayvanlar çocuklarımızın bile gözleri önünde öldürülmeye başlandı. Bu insanlığa sığmaz. Dolayısıyla Bolu Belediyesi’nin gösterdiği hassasiyeti Gerede Belediyesi’nin de acilen göstermesini rica ediyoruz. Biz dernek sayfamızda da bu işin peşini bırakmayacağımızı söyledik ve bu işin peşini bırakmayacağız. Ümit ediyorum ki kendileri de en kısa sürede önemli tedbirler alırlar. Çünkü Gerede’de barınak var şartlar uygun. Hayvanları oraya alıp aşılamak, kısırlaştırmak hatta yuvalandırmak için ama bomboş duruyor. Bu soru işaretleri olan bir durum. Bir barınak neden boş durur? Bunun için bir bütçeniz var niçin hayvanı öldürüyorsunuz? Bahane kuduz. Kuduzu gözünden anlayacak veteriner varsa lütfen gelip bizle gelip çalışmaya başlasın acilen. Çünkü böyle bir şey yok. Karantinaya alınır hayvan bakılır. Gerçekten bir şeyi varsa tedbiri alınır. İnsan sağlığı açısından önemlidir. Ama böyle bahanelerle katliamı geçerli kılmak ne insanlığa yakışır ne de vicdana yakışır. Biraz vicdan sahibi olmalarını rica ediyoruz. Halkın hayvan sever belediyeler beklediğini ve bu kitlenin çok büyük bir kitle olduklarını unutmamalarını rica ediyoruz.

ALAN; BU VETERİNERİN VETERENLİK YAPMASINI SAĞLAYIN

BBP Bolu milletvekili aday adayı Mahmut Alan’da açıklamasında, “HAYSEV Derneğine teşekkür ederim. Zahmet edip buraya kadar geldiler. Esasında çok sinir bozucu bir durum. İki aydan beri tüm işi bıraktım kesinlikle başka hiçbir şeye bakmıyorum. Bu konu bitene kadar da başka bir konuya bakmayacağım. Bu konu bitecek. Gerede veterinerine buradan söylüyor. Eğer beni vazgeçecek zannediyorsa yanılıyor. O nerede ben oradayım. Bana istihbaratları da geliyor. Orada bizleri seven hayvan sever vatandaşlarımız da var. Kendisine söylüyorum. Benim onunla kişisel bir sıkıntım yok. Benim herhangi bir belediye ile kişisel bir sıkıntım yok. Biz gördüğümüz yerde elini de sıkarız. Ama bir belediye olarak Mustafa Alların veterinere sen ne yapıyorsun demesi lazım. Lütfen bu veterinerin veterinerlik yapmasını sağlayın. Veterinerlikten başka her şey yapıyor. Gazetelere demeçlerde bulunup suç duyurusu yapıyor. Bulunmasından ben gurur ve onur duyuyorum. Onun beni köpeklere sahip çıktığım için hatta Büyük Birlik Partisi köpekçi olmuş lakap takmış kendisi bana. Onun canlıya gösteremediği saygıyı biz gösteriyoruz. Kendisini hassasiyete davet ediyorum. Ensesindeyim. En ufak yanlışı olursa affetmem. Bolu Belediyesi ile Gerede Belediyesi’ni çarpıştırmak gibi durumumuzda yok. Biz Bolu’da yaşadığımız için Bolu’yu örnek veriyoruz. Bolu’da güzel şeyler yapılıyor teşekkür ediyoruz, Gerede’de katliam yapılıyor karşı duruyoruz. Olay bundan ibaret. Doğru neyse doğrudur yanlış neyse yanlıştır. Mustafa Başkanıma tekrar sesleniyorum. Veterinerinize sahip çıkın. Veteriner veterinerliğini yapsın başka şeye karışmasın” dedi.

KÖPEKLER OYUNCAK DEĞİL

Yazıcıoğlu ve Alan’ın açıklamalarından sonra HAYSEV Başkan Yardımcısı Gülçin Karadağ, Genel Sekreter Banu Ersen Kırcı ve BBP Milletvekili aday adayı Mehmet tan’da görüşlerini dile getirerek, vahşeti kınadılar. Soru cevap bölümünde Başkan Yazcıoğlu, tatil köylerinde ve tatil beldelerinde, ailelerin çocuklarına 2-3 aylığına çocuklarına aldıkları minik kedi ve köpekleri evlerine dönerken sokaklara atmaları konusunda da; “Biz durmadan golden cinsi köpek topluyoruz. Yani böyle bir moda var. Herkes bir golden sahibi olma derdine düşüyor. Bu hayvanlar ev ortamında büyümüşler. Gelmişler aile ortamı olduğunu düşünüyor. Kendisini sokakta buluyor. Oysaki sokaktaki köpekler kadar kuvvetli değil. Çünkü onlar genetik olarak da aslında daha kuvvetli köpekler. Dolayısıyla ailelere burada çok büyük iş düşüyor. Ama okuldaki öğretmenlere de büyük iş düşüyor. Bu sadece aileye bırakılması doğru olmayan aynı zamanda eğitim olarak verilmesi gereken bir şey. Hatta biz zaman zaman diyoruz bunlar oyuncak değil bunlar nefes alan bakılması gereken ve ömür boyu onun arkasında durmanız gereken varlıklar. Size güveniyorlar. Sizden başka hiçbir güvenceleri yok ve siz onları yarı yolda bırakıyorsunuz. Dolayısıyla çocuklarını bisiklet gibi şeylerle de mutlu edebilirler. Kitapta alabilirler. Hayvanlar oyuncak değil. Gerçekten ne olur Bolu halkı bütün Türkiye’ye söylemek istiyoruz. Hepimizin ortak kanaati. Eğer hayvanların acılarını ne durumda olduklarını görmek istiyorlarsa barınaklara gitmelerini tavsiye ederiz. Terk edilmiş bir köpeğin hayata küsüşünü hatta intihar edişini görsünler. Herhalde aynı hatayı bir daha yapmayacaklardır. Çünkü hayvanlar terk edildikleri zaman sahiplerini unutmuyorlar intihar ediyorlar” diyerek ailelere çok önemli bir mesaj verdiler.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128