Vali Baruş, “hem kışla hem tırla mücadele ediyoruz”

Bolu Dağı Polis Evi’nde '2016-2017 Kış Tedbirleri Koordinasyon' toplantısı yapıldı. Bolu Valisi Aydın Baruş ve Düzce Valisi Zülkif Dağlı başkanlığında yapılan toplantıda iki ilin kış boyunca koordineli bir şekilde çalışması ve otoyol Bolu Dağı geçişi, Bolu Dağı Tüneli ile D-100 karayolu Bolu Dağı geçişinin kapanmaması için alınacak tedbirler görüşüldü.

Vali Baruş, “hem kışla hem tırla mücadele ediyoruz”
HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Dağı Polis Evinde düzenlenen toplantıya Bolu Valisi Aydın Baruş, Düzce Valisi Zülkif Dağlı ile Bolu ve Düzce Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürleri, Karayolları ile diğer kurumların yetkilileri katıldı.

Toplantıda gerçekleştirilen sunum sonrasında konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, “toplantımızın esası D-100 Karayolu ve Bolu Dağı Tüneli geçişinin 24 saat trafiğe açık tutulması ve bu yolları kullanan vatandaşların özellikle yoğun kar yağışının yaşandığı, buzlanmanın meydana geldiği zamanlarda herhangi bir mağduriyete uğramadan gitmek istedikleri yere sağlıklı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak” dedi.

Bolu ve Düzce Türkiye’nin karayolu ulaşım ağının en önemli akslarından birini oluşturan Ankara ve İstanbul Otoyolu ve D-100 karayolu yer almaktadır. Bolu Dağı Tünelimiz yıllık araç geçiş sayılarına bakıldığında günlük ortalama 30 bin aracın geçtiği, yine D-100 karayolumuz da bu kadar olmasa bile yoğun bir araç trafiğine maruz kalan yoldur. Kış mevsiminde bu bölgenin yoğun kar yağışı alması, buzlanmanın özellikle geceleri fazla olması nedeniyle bu yollar ve tünelde alınacak tedbirler ülkemiz ulaşımının sağlıklı bir şekilde sağlanması yönünde son derece önem arz ediyor. Arkadaşlarımızın son derece özenle ve el birliği ile gerektiğinde 24 saat çalışarak trafiğe açık tutacaklardır.

Sürücüler de uyarıldı

Kış şartlarında yolculuk yapan sürücüleri de uyaran Bolu Valisi Aydın Baruş, “Ağır tonajlı tır ve kamyon gibi araçların kış lastiklerini taktırmaları çok önemli. Kış şartlarında hem karla hem de tırla mücadele ediyoruz. Tırlar kayarak karayollarını kapatması nedeniyle ulaşımın zamanında sağlanamamasına hem de ekonomik kayıplara neden oluyor. Vatandaşlarımızın yanlarında acil durumlarda kullanılmak üzere zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları önemli. Acil durumlarda yolun trafiğe kapatılması durumunda da vatandaşların yanlarında su ve acil gıda bulundurmaları yararlı olacaktır” dedi.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı ise, “D-100 karayolumuzda sağ taraftaki birinci şeridin kapalı olması durumunda ikinci şeride hiçbir şekilde araçlarımızın girmemesi büyük önem arz ediyor. Aksi taktirde bir an önce yola devam etmek isteyen sürücülerin sol şeride girmesinden dolayı hem bizim kurtarma araçlarımız sol şeridi kullanamıyor hem de tıkanmalar meydana geliyor.

Bunu önlemek için Kaynaşlı ve Bolu istikametinde doğru bilgilendirmeyle kesinlikle bu araçlara geçit verilmemesi çok önemli. Araçlar depo edilmek suretiyle orada bekleyecekler ve kimse acele etmeyecek” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124