Vali BARUŞ'un “3 Aralık Dünya Engelliler Günü“ Mesajı

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık Günü, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek, bu konuda toplumsal farkındalık oluşturmak açısından önemli bir tarihtir.

Vali BARUŞ'un “3 Aralık Dünya Engelliler Günü“ Mesajı
Toplumların medeniyet anlayışlarının ve ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergelerinden biri insana ve özellikle dezavantajlı bireylere verdikleri değerdir. Bugün tüm dünyada ve ülkemizde insan hakları anlayışında meydana gelen önemli değişim ve gelişmeler engelli bireylerin de yaşamın her alanındaki imkânlardan herkes gibi özgürce ve rahatça yararlanabilmesini sağlamak yükümlülüğünü devletlerin önemli önceliklerinden biri haline getirmiştir.

Devletimiz ve yerel yönetimlerimiz engelli vatandaşlarımızın günlük yaşama rahatça katılabilmesi, yeteneklerine uygun meslek edinerek kendi kendine yetebilir hale gelmesi,eğitim başta olmak üzere, ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel ve sportif alanlardaki olanaklardan istifade edebilmesi için kalıcı çözümler üretme yönünde önemli çalışmalar yürütmektedir.

Son yıllarda; engellilere ve ailelerine sağlanan sosyal haklarda çok önemli iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Bugün itibarıyla İlimiz genelinde; 2022 sayılı Yasa kapsamında 1.804 vatandaşımız engelli aylığı ve engelli yakını aylığı almaktadır. Diğer taraftan, engellilere evde bakım hizmeti verilmesi bu iyileştirmelerin en önemlilerinden biridir. Bolu genelinde 1.093 vatandaşımız evde bakım hizmetinden yararlanmaktadır.

Diğer taraftan engellilerin istihdamı, özel eğitime ihtiyacı olan engellilerin okullara ücretsiz taşınması, toplu ulaşımda ve diğer temel hizmetlerde engellilere sağlanan haklarda önemli iyileştirmeler yapılmıştır. İlimizde 296 engelli çocuğumuzun her birinin evinden veya bakılmakta olduğu kurumdan alınarak okullara taşınması ve eğitim olanaklarından istifade etmesi sağlanmaktadır.

Ancak; asıl olan toplum olarak engellilerimize bakışımızdaki değişimi gerçekleştirmek, zihinlerimizdeki ve kalplerimizdeki engelleri kaldırmaktır. Sağlıklı bireyler olarak engelli kardeşlerimizden öğrenecek çok şeyimiz var: Yaşama sevincini hiçbir zaman kaybetmemek, zorluklar karşısında yılmamak, önemsiz meseleleri mutsuzluğumuza bahane yapmamak, sahip olduğumuz nimetlerin değerini bilmek bu değerlerden sadece birkaçı olabilir.

Tesadüfler, kazalar, hatalarımız ve başkalarının kusur ve eylemlerinin her birimizi her an engelli hale getirebileceğini, sağlıklı her bireyin aynı zamanda birer engelli adayı olduğunu unutmayalım.

3 Aralık Dünya Engeliler Günü'nün tüm engellilerimizin ve ailelerinin yaşama sevincini ve umutlarını artırmasını temenni ediyor,  tüm vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER