Vali BARUŞ'un "Engelliler Haftası" mesajı

Her yılın 10-16 Mayıs tarihleri arası Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de, görme, işitme ve konuşma, ortopedik, zihinsel engellilere ve korunmaya muhtaç yaşlı ve çocuklara yönelik etkinlikler yürütülmektedir.

Vali BARUŞ'un
HABER: Aysun BEYKOZ
Bedensel veya zihinsel olarak zorluklar yaşayan ve hayata tutunma çabasında olan engellilerimiz toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturmaktadır. Hayatın doğal akışı içerisinde ya doğuştan ya da daha sonra meydana gelen kazalardan dolayı engelli duruma gelen vatandaşlarımız da en az sağlıklı olanlar kadar sosyal yaşam olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir. Unutmayalım ki, sağlıklı her insan birer engelli adayıdır. 
Engelliler bir  toplumun aynasıdır. Onların sahip oldukları olanaklar ya da yaşadıkları zorluklar bir toplumun hayata ve insana bakış açısını yansıtmaktadır. Bu nedenle engellilerimizin sosyal ve ekonomik hayatın içinde yer alarak bireysel mutluluğuna kavuşması ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlaması için kamu kurumları ve vatandaşlar olarak elimizden gelen çabayı göstermemiz gerekmektedir.
Son yıllarda; engelli çocuklarımızın eğitimi ve tüm engellilerin evde bakım hizmetinden yararlanması için devletimiz tarafından çok önemli iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Bu iyileştirmelerin daha da anlam kazanması için gerek bireyler gerekse sivil toplum kuruluşları olarak engellilerimizin sorunlarına daha fazla ilgi göstermeli, onların da sosyal yaşamın her alanında yer alabilmesi için gerekli gayreti göstermek durumundayız.
Bu kapsamda; engellilerimizin eğitim ve hayat şartlarının iyileştirilmesi için çalışmalar yürüterek önemli bir toplumsal sorumluluğu yerine getiren tüm vatandaşlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. 
Bu haftanın engelli vatandaşlarımızın daha iyi yaşam koşullarına kavuşması için yapılacak olumlu katkılara vesile olmasını temenni ediyorum. 
Tüm engelli  vatandaşlarımıza aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128