“VALİ OLAMAZSIN DEMEDİK ADAM OLAMAZSIN DEDİK”

Geçtiğimiz gün Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen protestoya polis tarafından yapılan müdahale sonrası bugün Cumhuriyet Halk Partili 30 milletvekili Bolu’ya geldi. Kalabalık partili grubuyla milli eğitim müdürlüğü önünde toplanan vekiller yaşanılanlara karşı sert açıklamalar yaptılar.

“VALİ OLAMAZSIN DEMEDİK ADAM OLAMAZSIN DEDİK”
HABER: FARUK ÇİDEM – KASIM ŞAHİN – SEMİH BAYKAL

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i protesto esnasında biber gazı kullanılmasına tepki olarak bugün Bolu’ya 30 CHP milletvekili çıkartma yaptı. Sabah saat 11.00 civarında parti otobüsü ile Bolu’ya gelen vekilleri yüzlerce partili ve Bolulu vatandaşlar karşıladı.

MÜDÜRLÜK YOLU KAPATILDI

Sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yolunun girişi 14 FJ 312 plakalı bir kamyonet ile kapatıldı. Parti otobüsünün müdürlük önüne girmesini engellemek için bulunan bu çözüm hem partilileri hem de vekilleri kızdırdı.

Seçim otobüsünden inen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve Gürsel Tekin başta olmak üzere 30 milletvekili yaklaşık 500 kişi tarafından il müdürlüğü önünde karşılandı. Partililerle tek tek selamlaşan Muharrem İnce ve Gürsel Tekin basın açıklaması yaptılar.

“ONLAR BİZİMLE AYNI TARAFTA DEĞİLDİR”

Muharrem İnce yaptığı açıklamada öncelikle İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e seslenerek; “10. yıl marşından korkanlar, Atatürk, Cumhuriyet düşmanıdır. 10. Yıl marşından korkanlar nankördür. 10. Yıl marşından korkanlar bu topraklardaki vatan hainlerinin toplarıdır. Oslo’da PKK ile pazarlık yapanlar, Habur’da teröristin ayağına mahkeme kuranlar, Bolu’da 10. Yıl marşını yasaklayanlarla aynı kafadır. Hiç kimse merak etmesin, 10. Yıl marşına karşı çıkanlar, Sivas Kongresini, Erzurum Kongresini, Kuvayi Milliye ruhunu tanımayanlardır, Kurtuluş savaşına inanmayanlardır. Rüşvetten, nefretten, kinden, kandan beslenenler bizimle ayın tarafta değildir” dedi.

“ADINI YÜREĞİMİZE KAZIDIK”

Önceki gün polisin gazlı müdahalesinde CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın yüzüne gaz sıkan polis memuruna seslenen İnce; “Milletvekilimizin direk gözüne gaz sıkan polis memuruna sesleniyorum.  Biz kindar değiliz. Biz içimizde nefret büyütmeyiz. Ama unutma senin adını da yüreğimize yazdık. Senin adını CHP’ye oy veren 12 Milyon seçmen bilecek. Senin adını Gençlik kollarımız ezbere bilecek. Amacımız nefret, kin, tahrik etmek değil. Ama unutmayın ki Milletvekilimizin gözüne doğru hedef göz ederek gaz sıkan polis memuruna sesleniyorum. Valiler operasyona izin vermedi. Kentlere, şehirlere hendek kazıldı,  cephane doldu. Sonra sizler şehit oldunuz. Ey polis kardeşim benim, biz o valilere, hükümete meydan okurken yanımızda değildiniz. Atatürk’ü savunmak istiyor, bayrağı savunmak istiyor, marşı savunmak istiyor sen gelip gaz sıkıyorsun. Bu nasıl bir çelişkidir. Siz bu hükümetin yanlış politikaları sayesinde şehit oluyorsunuz. Siz bu iktidarın sopası değilsiniz. Siz devletin polisisiniz. Bizlerin protesto etme hakkı Uluslar arası Hukuktan doğan bir haktır. Biz tabi ki protestomuzu yapacağız. Siz bizi terbiye etmek için burada değilsiniz, siz bizim güvenliğimizi sağlamak için buradasınız” şeklinde konuştu.

“ASIL SEN HADDİNİ BİLECEKSİN”

Açıklamasının sonunda Tanju Özcan’a “haddini bil” diyen Bolu Valisi Aydın Baruş’a yüklenen Muharrem İnce şunları söyledi; “Andımızı yasaklayacaklar, İstiklal Marşını, 10 Yıl Marşını tartışacaklar sonrada Milli olduklarını söyleyecekler.  Seçilmiş bir Milletvekiline “haddini bil” diyen Bolu Valisine sesleniyorum. Asıl önce sen haddini bileceksin.  Seçilmiş bir Milletvekili ile böyle konuşulmayacağını öğreneceksin.  Sen kendini Bolu Valisi değil, Bolu Beyi olarak tanıtıyorsan, merak etme burada da Cumhuriyet Halk Partisinin Köroğlu’ları vardır. 10. Yıl marşından, İstiklal Marşından, Türk Bayrağından rahatsız olanlara sesleniyorum. Sizin önünüzde diz çökmeyeceğiz.  Sizin önünüzde pes etmeyeceğiz.  Sizin önünüzde başımızı eğmeyeceğiz.  Ey Bolu Valisi, Bolu Halkı tarafından seçilmiş bir Milletvekili ile nasıl konuşacağını öğreneceksin, öğrenmezsen biz sana öğretmesini biliriz. Biz bu ülkeyi geren, bu ülkeyi kutuplaştıran, Cumhurbaşkanı gibi kandan, kinden, nefretten beslenenler değiliz.  Ama hesap sormaktan da geri kalmayacağımızı 78 Milyon insanın bilmesini istiyoruz. Bugün burada 30 Milletvekili ile buradayız. Ama hiç merak etmeyin gerekirse 133 Milletvekili ile yine burada basın açıklamamızı yaparız.”

“BU EŞKİYALIKTIR”

Muharrem İnce’nin açıklamasının ardından kısa bir konuşma yapan Gürsel Tekin, müdürlük girişinin kamyonetle kapatılmasına sinirlenerek; “Kamu görevlilerin temel görevi vatandaşların işin kolaylaştırmaktır. Şu rezilliğe bir bakın. Şu çaresizliğe bir bakın. Bu kadar çaresiz kalmışlar ki, kendilerinin koymuş oldukları kuralları kendileri çiğnemek zorunda kalmışlar. Bu trafik ihlali değil midir? Bu işgalcilik değil midir? Bunun adı eşkıyalıktır. Bu eşkıyalık sistemi bir gün yıkılacaktır” dedi.

 “VALİ İSTİFA”

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaklaşık yarım saat süren basın açıklamalarının ardından 500 kişilik grup ve milletvekilleri Bolu Valiliğine yürüdüler. Herhangi bir polis müdahalesi olmadan il milli eğitim müdürlüğü önünden yürüyen grup toplu halde valilik bahçesine girerek “vali istifa” sloganları attılar.

VALİYE SERT GÖNDERME

Valilik önünde konuşma yapan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Aydın Baruş’a seslenerek; “Sen AKP’nin valisi olabilirsin, Recep Tayyip Erdoğan’ın valisi olabilirsin, önemli olan devletin ve milletin valisi olabilmek. Ben sana vali olamazsın demiyorum, adam olamazsın diyorum” dedi.

Valilik önünde protestolarını yapan vekiller ve partililer 10.yıl marşını hep bir ağızdan okuyarak olaysız bir şekilde dağıldılar.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 16:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurtcebe
Kurtcebe - 4 yıl Önce

atatürk'ün kurduğu bu cumhuriyetin değerlerine hepimiz adına sahip çıkan bu insanlara, başta tanju özcan ve muharrem i̇nce olmak üzere tüm milletvekillerimize teşekkür ediyorum. asıl görevini yapmayarak 10. yıl marşını yasaklamaya çalışan zatı ve onun destekçilerini kınıyorum. bunun dışında halkın üzerine gaz sıkıp şiddet uygulayan ları ve onlara emir verenleri de kınıyorum. milli eğitim müdürü olan o zat zaten görevi kötüye kullanmak suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırılmış birisidir. onu bu makama oturtanlar da bunun hesabını vermeliler.

yıldız
yıldız - 4 yıl Önce

kendilerine yapacak başka önemli bir iş bulamayarak 10. yıl marşı için bolumuza kadar gelen misafirlerimize ayrıca onları davet ederek güç gösterisi yapmaya çalışana teşekkürler. millet görsün ki bunların işi gücü neymiş derdi neymiş anlasınlar

Tuna
Tuna - 4 yıl Önce

bu konuyla ilgili olarak bolu gündem yazarı sayın hasan di̇nç'in yazısını okumanızı öneririm. http://www.bolugundem.com/yeter-be-15090yy.htm

Fırat Ç
Fırat Ç - 4 yıl Önce

bizim cumhuriyetimizi sahiplenmekten daha önemli işimiz yok güzel kardeşim. bu uğurda bedel de öderiz. aman siz kafanızı kumdan çıkarmayın, size dokunmayan yılan bin yaşasın, siz saraydan dökülecek kırıntılar için, kimliğinizi satın, kişiliğinizi satın. biz bedel ödemeye devam ederiz.

kahyaoglu
kahyaoglu - 4 yıl Önce

yazık koskoca ana muhalefet uğraştığı işlere bak.o kadar cumhuriyetçisiniz de genel başkanınız ve malum vekilleriniz neden pkk ve dhkpc lileri ziyaret ediyor ,cenazelerine katılıyor.ama sizin 10. yıl marşınız var değil mi? gs lilerin uefa kupamız var dediği gibi.cumhuriyet marşlarla kurulmadı,marşlarlada yıkılmaz anlayamadınız gitti.yazık 30 vekil bu yüzden boluya gelmiş,zaten bu kafa sizde devam etsin %25 daha rüyanızda görürsünüz.vatandaş artık uyandı uyandı.sizden uyanın icraat yapın icraat muhalefet partisi olmak demek her şeye muhalafet olmak değildir.hükümetin yaptığı ve ya yapamadığı işler için daha iyi proje ,çözüm üretme yeridir.amma nerdeeee öyle parti .aman rahatsız etmeyelim uyuuyun siz uyuyun daha çok gelir iktidar size

misafir
misafir - 4 yıl Önce

istiklal marşına saygısı olmayan insanlar topluluğunun hiç bir yasayla marş olarak kabul edilmeyen 10. yıl marşına bu kadar ses çıkarmasını anlamıyorum.

İSABET
İSABET - 4 yıl Önce

ülke gündemi bu mu olmalı? çok komiksiniz...

SIRADAKİ HABER