Vali Zahteroğulları “Kavşak”lara el attı

İlimizdeki bazı noktalarda ard arda yaşanan kazalar sonrası Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, belirtilen kavşaklarda yeniden çalışma yapılmasını Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nden istedi.

 Vali Zahteroğulları “Kavşak”lara el attı

 

Haber Merkezi

 

 

İlimizde kazaların en çok meydana geldiği Karacasu Kavşağı, Filiz Makarna Kavşağı ve Org. Eşref Bitlis Kışlası kavşağı için Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, çalışma başlatılmasını istedi.   Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nden konu ile ilgili detaylı bir çalışma yapılarak düzenleme yapılmasını isteyen  Vali Zahteroğulları, Bolu’nun Ankara ve İstanbul gibi iki büyük metropol arasında yer alan; yoğun turizm hareketliliği olan bir il olduğunu belirterek, bunun da yol, yaya ve araç güvenliğinin önemini artırmakta olduğunu ifade etti.

 

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın imzası ile Karayolları 4.Bölge Müdürlüğüne gönderilen yazıda; D-100 karayolunun Bolu-Çaydurt arasında kalan kesimde, özellikle yerleşim yerlerine bağlı yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler ile Seben-Kıbrıscık İlçe yolu güzergâhında yer alan ve yılda yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği Gölcük Tabiat Parkı ile Karacasu Termal Bölgesi yolunda yaramalı, ölümlü ve maddi hasarlı trafik kazalarında artış olduğunu belirtilen bilgilendirmede,  D-100 karayolu (Bolu-Çaydurt arası) ile Bolu-Kıbrıscık-Seben (Bolu-Karacasu -Gölcük Tabiat Parkı Yolu) karayolunda trafik akışının emniyetli bir şekilde sağlanabilmesi için aşağıda maddeler halinde belirtilen noktalarda iyileştirme çalışmalarına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

 

En çok kazaların meydan geldiği 3 kavşak ile ilgili tespitlerin yer aldığı söz konusu yazıda şu ifadelere yer verildi;

 

Karacasu Kavşağı: Bu kavşak 3 kollu modern kavşak olup, Bolu’yu Seben ve Kıbrısçık ilçelerine bağlamaktadır. Son bir yıl içerisinde bu kavşakta 3 yaralamalı, 1 maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir. Kavşağın olduğu noktada yolun aniden daralması nedeniyle (iki şeritten tek şeride düşmesi) tehlike arz etmektedir.

 

Filiz Makarna Kavşağı: Bu kavşak saklamak kavşak şeklinde hizmet vermektedir. Ancak, bu kavşağın yoğun şekilde kullanılmasından dolayı özellikle; fabrika ve sanayi bölgelerinden ağır tonajlı kamyon tır gibi yüklü ve büyük araçların dönüşleri nedeniyle trafik tehlikeye girmektedir.

 

Org. Eşref BİTLİS Kışlası Kavşağı: Yeni yapılan bir kavşak olmasına rağmen sinyalizasyon bulunmamaktadır. D-100 karayolunun Org. Eşref BİTLİS Kışlası kesiminde mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde ortalama 120-150 araç kışlaya giriş-çıkış yapmaktadır. Bu nedenle, Bolu istikametinden gelerek döner kavşağı kullanacak araçların sabah mesai başlangıcında döner kavşağa yaklaşmada ve yolun sol şeridinde araç yoğunluğu yaşattığından, Ankara istikametinden gelen araç trafiği için tehlike arz etmektedir. Ayrıca, kışla karşısında bulunan yerleşim yerleri (lojman ve konut) sayısının fazla olması nedeniyle araç ve insan sirkülasyonu da kavşağın yükünü artırmaktadır.

 

Bu kavşaklar ile ilgili tekrar düzenleme yapılmasını Karayollarından isteyen Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları,  söz konusu kavşaklar ile ilgili  gerekli inceleme ve araştırmanın yapılarak, sinyalizasyonlu kavşak haline getirilmesini veya alternatif tedbirler alınmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124