VALİ ZAHTEROĞULLARI, “TARIM DANIŞMA BÜROSU AÇALIM”

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne giderek çalışmaların son durumları hakkında bilgiler aldı. Vali Zahteroğulları, “Önceliğimiz çiftçilerimizin ve yatırım yapacak vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırma çabasında olmak” dedi.

 VALİ ZAHTEROĞULLARI, “TARIM DANIŞMA BÜROSU AÇALIM”

Vali Zahteroğulları’nı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, müdür yardımcıları ve şube müdürleri karşıladı.

Ceviz ve salep üretimi hakkında Vali Zahteroğulları’na bilgiler veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, ceviz dikiminin Kasım ayının son haftası ve Aralık ayının ilk haftası yapılacağını belirterek, “Çiftçilerimiz tarafından talep edilen ceviz fidanlarının temini çalışmalarımız devam ediyor. Salep üretimi için üç kişilik ekip kurduk. Arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyorlar” diyerek Bolu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan tarımsal kurslar hakkında da bilgiler verdi.

Tarımsal alanların belirlenmesi için tarım sahalarına göz atılması gerektiğinin altını çizen Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, “Bolu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa yaptığı kurslarda İlimizde sitelerin ve bahçeli evlerin artmasından dolayı bahçıvanlık eğitimine de yer verelim. Salep konusunda Batı Karadeniz Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa çalışabilirsiniz” dedi.

Bolu’da bal ve üzüm üretimi de yapılması gerektiğini belirten Vali Zahteroğulları, “Bal üretimde kendi markamızı yapalım. Diğer illerden gelen balların Bolu’da “Bolu Balı” olarak satılmasının önüne geçelim. Bağ teşviki ile İlimizde üzüm üretimini artıralım. Bu yörede yetişebilecek üzümlerin araştırmasını yaparak onlar arasında en kaliteli ve pahalı olan üzümü üretme gayretinde olalım” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün diğer çalışmaları hakkında da Vali Zahteroğulları’na bilgiler veren İl Müdürü Taş, “Anket çalışmaları olarak çiftçiye yönelik memnuniyet anketleri yapıyoruz. Alt donanım çalışmalarımızı tamamladık. Proje ofisi oluşturduk. Bu yıl 3’ncüsünü düzenleyeceğimiz yılsonu Çalıştayı yapacağız. Bu çalıştayda bir önceki yılı değerlendirip bir sonraki yılın planlamasını yapıyoruz. Hizmet içi eğitimlerimiz devam ediyor. Her ay bir şubemiz eğitim verecek ve her şube en fazla 3 ayda bir proje yapacak” şeklinde konuştu.

Tarımsal alanda yatırım yapmak isteyen işadamlarına hizmet vermek için tıpkı turizmde olduğu gibi Danışma Bürosu oluşturulması gerektiğinin altını çizen Vali Zahteroğulları, “Tarıma yatırım yapılacak alanların tespit edilerek, yatırım yapacak çiftçilerimizin ve iş adamlarının her şeyi ile tatmin edici cevap alabileceği bir büro olmalı. İlimize yatırım yapmak isteyen çiftçi ve iş adamlarını bu büroya yönlendireceğim. Tarım arazinin çok olmadığı illerden birisi Bolu. Ancak tarımsal alanlarda yatırımlar yapılmaya çok müsait bir il. Rutin işleriniz de önemli ancak önceliğimiz çiftçilerimizin ve yatırım yapacak vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırma çabasında olmak. Sizlere çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2014, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER