VALİ ZAHTEROĞULLARI’NDAN BOLU’YA BİR PROJE DAHA

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu’nun bir spor merkezi olması için yeni bir proje başlattı. Proje çerçevesinde, Bolu’daki çocuklar küçük yaşlardan itibaren taramaya alınacak, her çocuk en az bir spor dalı ile ilgilenecek ve bunların içindeki yetenekli çocuklar yatkın oldukları spor alanına yönlendirilecek. Bu sayede çocuklar hem eğitimini hem de sporunu birlikte yürütecekler.

 VALİ ZAHTEROĞULLARI’NDAN BOLU’YA BİR PROJE DAHA

Haber Merkezi

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu’nun bir spor merkezi olması için yeni bir proje daha başlattı. Projenin tanıtımı amacıyla Valilik Abant toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Vali Zahteroğulları başkanlık yaparken, Vali Yardımcısı Necdet Özeroğlu, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü görevlileri,  Abant İzzet Baysal Üniversitesi BESYO öğretim görevlileri, Beden Eğitimi Öğretmenleri ile Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri katıldı.

Projenin amacı hakkında katılımcılara bilgiler veren Vali Ahmet Zahteroğulları “Bu proje kapsamında Bolu’daki çocuklar küçük yaşlardan itibaren taramaya alınacak, Her çocuk en az bir spor dalı ile ilgilenecek ve bunların içindeki yetenekli çocuklar yatkın oldukları spor alanına yönlendirilecek. Böylelikle çocuklarımız hem eğitimini hem de sporunu birlikte yürütecekler. Bu sayede ülkemizde sporun her branşın da uluslararası alanda mücadele edecek başarılı sporcularımız yetişecek. “dedi.

Spor ile herkesin bir şekilde ilgilendiğini belirten Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, “Spor deyince her birimiz bir şekilde sporun içinde insanlarız. Maalesef yaklaşık 76 milyon nüfuslu bir ülkenin elle tutulur çok büyük sportif bir başarısı yok. Buna oturup üzülmeyen var mıdır? Ülkemizde sporla ilgili her şey mevcut. Ama bir türlü o helva   çıkmıyor. Şimdi biz o zaman kendi İlimizde nasıl helva yapabiliriz ona bakacağız. Bu şehirden sporcu yetişecekse, yetiştirecek biziz. Yetişmeyecekse de yetişmesine mani olan da bizleriz. Yurt dışında yüzlerce insan karda, çamurda koşuyor, spor yapıyor. Bu kültür ve alışkanlık meselesi. Bizim çocuğumuz geldiğinde sabahleyin yürüyeceğim derse hemen çocuğumuza hasta olursun, ne işin var dışarda bu soğukta deriz. Anne baba çünkü hayatında böyle bir alışkanlık edinmemiş. Yaş ilerledikten sonra da çıkmıyor zaten çocuk. Biz çocuklarımıza yaşları ilerlemeden spor eğitimi kazandırmalıyız. Bizde sporcu olursa tesadüfen oluyor. Yakın zamana kadar futbol oynayan çocuk haylaz çocuk olarak nitelendirilirdi. Bunların hepsini yan yana koyun görevim gereği şehrin her konusuyla, her kamu hizmetiyle ilgilenmem gerekiyorsa, bu spor konusuyla da ilgilenmem gerekiyor. Yani bu sadece sembolik bir şey değil. Bu çok daha geniş bir düşüncenin ürünü” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE DE BİR MODEL ÇIKARTACAĞIZ”

Bu proje ile özel eğitim alan çocuklar da dahil her çocuğun ilgilendiği en az bir spor dalının olacağını söyleyen Vali Zahteroğulları, “Özel eğitim alan çocuklar da dahil her çocuğun ilgilendiği en az bir spor dalı olacak ve her çocuğun bununla ilgili bir takip karnesi olacak. Vakitler boşa geçmeyecek. Bunu yaparken ise öğretmenlerimiz başarılı olabileceğini düşündükleri çocuklarımızı seçecek. Bu şehirde zamanında elimizden tutan olsaydı bunu başarabilirdik diyen çocuk olmayacak. Her okulun beden eğitimi öğretmeni var, spor uzmanlarımız var. İster anasınıfından, ister başka bir yaştan her çocuğumuzu tarayacağız. Öğretmenler bir taraftan çocuklarımıza spor yaptırırken, bir taraftan da bunların içinde yetenekli çocukları seçecekler. Belli sayıda çocuğu seçtikten sonra branşlaştıracağız. Bizim bütün branşlarımız için antrenman sahalarımız var. O branşta uzman yoksa eğer biz uzman da istihdam edebiliriz.   Emek vereceğimiz çocukların programını yapacağız ve onları alıp servislerini biz karşılayacağız. Düşüncem her türlü spor malzemesini de karşılamak. Ailelerine ayrı olarak bir ekonomik yük oluşturmak istemiyorum. Aynı zamanda her bir çocuğumuzun sorumlusu, antrenörü olacak. Yani gelmediği zaman niye gelmediğini takip edecek, gerekirse ailesi ile konuşacak. Diyecek ki bu çocuk sporcu olacak, aynı zamanda eğitimine de devam edecek. Aynı öğretmen o çocuğun dersleri aksıyorsa onu da uyaracak. Diyecek ki derslerin iyi olmazsa takıma giremezsin” dedi.

“HERKES DÖRT ELLE BU PROJEYE SARILACAK”

Bu proje için en önemli hususun inanmak olduğunu altını çizen Vali Zahteroğulları, seçilen çocukların hem eğitimlerine devam edeceğini hem de başarılı oldukları spor alanında ilerleyeceklerini söyledi. Çocuklara eğitim ile spor alanında seçim yaptırmamaları gerektiğini söyleyen Vali Zahteroğulları, “Biz bunu yaparken, şehrimize hizmet ederken, Türkiye’ye de bir model çıkartacağız. Olmaz değil. Her şey bize bağlı. İnanmayan arkadaş varsa bana söylesin. Bu, Bolu’nun projesi. Ben gitsem bile bu proje devam edecek. İlla benim veya başka birinin olması ile bu proje devam etmeyecek. Bu projenin bir sonraki aşamasında ise çevre köyler dahil başarılı bulduğumuz çocukları buraya yatılı olarak alacağız. Çocuğumuz hem eğitimine devam edecek, hem de sporuna devam edecek. Çocuğumuza seçim yaptırmayacağız. Bir süre sonra eğer bu sistemi oturtabilirsek, ben gideceğim federasyona, Türkiye’nin neresinde olursa yetenekli nerede adam bulursanız bize yollayın. Okulu var, hocası var, yurdu var, ailenin ekonomik durumu iyi değilse destekleyeceğiz. Bu konuda yetenekli çocuğumuzun gelişmesinde, başarılı olmasında ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biz böyle bir sistem oluşturacağız. Belki ben projenin hepsini göremem ama uzaktan da olsa izleyeceğim ve başarılı olduğunu görünce inanın çok mutlu olacağım. Bu iş benim değil sizin eseriniz olsun. Herkes dört elle bu projeye sarılacak. İnanacaksınız ki başaracağız” ifadelerini kullandı.

Toplantının son bölümünde ise katılımcılardan öneri ve istekler alındı.  

Bu proje kapsamında küçük yaşlardan itibaren çocukların taranması, her çocuğun en az bir spor dalı ile ilgilenmesi, bunların içindeki yetenekli çocuklar yatkın oldukları spor alanına yönlendirilmesi, ileriki dönemlerde de eğitim ile spor arasında seçim yapmaması ve her ikisini de aynı doğrultuda devam ettirebilmesi, ülkemizde sporun her branşında uluslararası alanda mücadele edecek başarılı sporcuların yetişmesini kapsayan projenin toplantısını yapan Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, “Spor deyince her birimiz bir şekilde sporun içinde insanlarız. Yaklaşık 76 milyon nüfuslu bir ülkenin elle tutulur bir sportif başarısı yok. Oturup üzülmeyen var mıdır? Ülkemizde sporla ilgili her şey mevcut. Ama bir türlü o helva çıkmıyor. Şimdi biz o zaman kendi çağımızda nasıl helva yapabiliriz ona bakacağız. Bu şehirden sporcu yetişecekse, yetiştirecek biziz. Yetişmeyecekse de yetişmesine mani olan da bizleriz. Yurt dışında yüzlerce insan karda, çamurda koşuyor spor yapıyor. Bu kültür ve alışkanlık meselesi. Bizim çocuğumuz geldiğinde sabahleyin yürüyeceğim derse hemen çocuğumuza hasta olursun, ne işin var dışarda bu soğukta deriz. Anne baba çünkü hayatında böyle bir alışkanlık edinmemiş. Yaş ilerledikten sonra da çıkmıyor zaten çocuk. Biz çocuklarımıza yaşları ilerlemeden spor eğitimi kazandıramıyoruz. Bizde sporcu olursa tesadüfen oluyor. Yakın zamana kadar futbol oynayan çocuk haylaz çocuk olarak nitelendirilirdi. Bunların hepsini yan yana koyun görevim gereği şehrin her konusuyla, her kamu hizmetiyle ilgilenmem gerekiyorsa bu spor konusuyla da ilgilenmem gerekiyor. Yani bu sadece sembolik bir şey değil. Bu çok daha geniş bir düşüncenin ürünü” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE DE BİR MODEL ÇIKARTACAĞIZ”

Bu proje ile özel eğitim alan çocuklar da dahil her çocuğun ilgilendiği bir spor dalının olacağını söyleyen Vali Zahteroğulları, “Özel eğitim alan çocuklar da dahil her çocuğun ilgilendiği bir spor dalı olacak ve her çocuğun bununla ilgili bir takip karnesi olacak. Vakitler boşa geçmeyecek. Bunu yaparken ise öğretmenlerimiz başarılı olabileceğini düşündükleri çocuklarımızı seçecek. Gözünüze kestireceksiniz. Bu şehirde zamanında elimizden tutan olsaydı bunu başarabilirdik diyen çocuk olmayacak. Her okulun beden eğitimi öğretmeni var, spor uzmanlarımız var. İster anasınıfından, ister başka bir yaştan her çocuğumuzu tarayacağız. Öğretmenler bir taraftan çocuklarımıza spor yaptırırken, bir taraftan da bunların içinde yetenekli çocukları seçecekler. Belli sayıda çocuğu seçtikten sonra branşlaştıracağız. Bizim bütün branşlarımız için antrenman sahalarımız var. O branşta uzman yoksa eğer biz uzman da istihdam edelim. Bu sporcu olur dediğimiz, emek vereceğimiz çocukların programını yapacağız ve onları alıp servislerini biz karşılayacağız. Düşüncem her türlü spor malzemesini de karşılamak. Ailelerine ayrı olarak bir ekonomik yük oluşturmak istemiyorum. Aynı zamanda her bir çocuğumuzun sorumlusu, antrenörü olacak. Yani gelmediği zaman niye gelmediğini takip edecek, gerekirse ailesi ile konuşacak. Diyecek ki bu çocuk sporcu olacak, aynı zamanda eğitimine de devam edecek. Aynı öğretmen o çocuğun dersleri aksıyorsa onu da uyaracak. Diyecek ki derslerin iyi olmazsa takıma giremezsin diyecek” dedi.

“HERKES DÖRT ELLE BU PROJEYE SARILACAK”

Bu proje için en önemli hususun inanmak olduğunu altını çizen Vali Zahteroğulları, seçilen çocukların hem eğitimlerine devam edeceğini hem de başarılı oldukları spor alanında ilerleyeceklerini söyledi. Çocuklara eğitim ile spor alanında seçim yaptırmamaları gerektiğini söyleyen Vali Zahteroğulları, “Biz bunu yaparken, şehrimize hizmet ederken, Türkiye’ye de bir model çıkartacağız. Olmaz değil. Her şey bize bağlı. İnanmayan arkadaş varsa bana söylesin. Bu, Bolu’nun projesi. Ben gitsem bile bu proje devam edecek. İlla benim veya başka birinin olması ile bu proje devam etmeyecek. Bu projenin bir sonraki aşamasında ise çevre köyler dahil başarılı bulduğumuz çocukları buraya yatılı olarak alacağız. Çocuğumuz hem eğitimine devam edecek, hem de sporuna devam edecek. Çocuğumuza seçim yaptırmayacağız. Bir süre sonra eğer bu sistemi oturtabilirsek, ben gideceğim federasyona, Türkiye’nin neresinde olursa yetenekli nerede adam bulursanız bize yollayın. Okulu var, hocası var, yurdu var, ailenin ekonomik durumu iyi değilse destekleyeceğiz. Bu konuda yetenekli çocuğumuzun gelişmesinde, başarılı olmasında ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biz böyle bir sistem oluşturacağız. Belki ben projenin hepsini göremem ama uzaktan da olsa izleyeceğim ve başarılı olduğunu görünce inanın çok mutlu olacağım. Bu iş benim değil sizin eseriniz olsun. Herkes dört elle bu projeye sarılacak. İnanacaksınız ki başaracağız” ifadelerini kullandı.

Toplantının son bölümünde ise katılımcılardan öneri ve istekler alındı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124