VALİDEN YETKİLİLERE MAKAM GARİBAN MEMURLARA SORUŞTURMA

Highway’de yapılan usulsüzlükler hakkında yürütülen soruşturmada Bolu Valisi Aydın Baruş’un asıl sorumlular olan Dönemin Bölge Müdürü Sırrı Köstereli ile yine dönemin Elmalık İşletme Şefi Yusuf Şahin’i koruyarak gariban Orman Muhafaza Memurları hakkında soruşturma izni verdiği ortaya çıktı.

VALİDEN YETKİLİLERE MAKAM  GARİBAN MEMURLARA SORUŞTURMA

HABER: KASIM ŞAHİN - FARUK ÇİDEM

Valinin orman görevlileri hakkındaki soruşturma gerçeğini belgeleri ile kamuoyuna açıklıyoruz!

Bolu Valisi Aydın Baruş’un geçtiğimiz günlerde Highway’de yapılan usulsüzlükler ile ilgili bazı orman işletme görevlileri hakkında soruşturma izni vermesi kafalarda soru işaretleri yarattı. Ayrıca o dönemde bütün ihale ve resmi evrak işlerinde imzaları bulunan Dönemin Bölge Müdürü Sırrı Köstereli ile yine dönemin Elmalık İşletme Şefi Yusuf Şahin adeta ödüllendirilirken, alt kademede çalışan ve konu ile hiçbir ilgisi olmayan orman muhafaza memurlarına soruşturma izni verilmesi haksızlık ve adaletsizlik olarak yorumlandı.

ÖDÜLLENDİRİLDİLER

Dönemin Bölge Müdürü Sırrı Köstere’li ve Elmalık İşletme Şefi Yusuf Şahin ödüllendirildiler. Köstereli, Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olurken, Şahin ise Bolu Orman Bölge Müdürü olarak yaklaşık 2 yıl görev yaptıktan sonra merkeze çekildi.

BAŞTAN SONA USULSÜZLÜK

Bolu Dağı A.Ş.’nin 28.03.2012 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı, yapılan usulsüzlüklerin adeta itirafı oldu.

Karayollarına gönderilen yazının bir bölümünde; “Orman işletmesine ait olan arazinin proje yapımında imkansız kılan bir mahiyette olmasına karşın, kurumumuza devrinin de kısa sürede mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu imkansızlık üzerine iki kurum arasında yapılan şifai görüşmeler sonucunda orman arazisi, Bolu Orman işletme müdürlüğünce günü birlik tesis alanı ilan edilmesi sağlanmış ve burayı ihaleye çıkarmıştır. Yapılan ihale sonucunda ekteki yerleşime dayalı bir proje idareye sunulmuştur. (Burada gösterilen tuvaletler hali hazırdaki otobüs konaklama ve AVM tuvaletleridir) Bu projede mevcut uygulanan projemizin içersinde kalan bölümler binadan ayrılmış gibi gösterilerek ihale alınmış ve böylece projenin gerçekleşmesinin sağlandığı malumunuzdur” denilerek, yapılan adrese teslim ve hukuksuz ihale bütün çıplaklığı ile itiraf ediliyor.

ŞİMDİ SORUYORUZ

Sayın vali bu belgeden haberdar mıdır? İhaleyi kimin hangi şartlarda imzaladığını biliyor mu? Daha vahimi de, hazır yapılan yer kılıfına uydurularak yeniden yapılacakmış gibi ihale yapıldığını öğrendiğinde, 28.03.2012 de bu ihaleyi yapanlara, altında imzası olanlara değil de, gariban orman muhafaza memurlarına soruşma izni vermesi ne kadar doğrudur?

İŞTE BELGEDE YAZILANLAR

21.08.2008 Tarihinde ihalesi yapılan ve yapımı şirketimiz uhdesinde bulunan Elmalık mevkiindeki arazi 27.04.2009 tarihinde tutanak ile tarafımıza teslim edilmiştir. Bu işgalci Astaldi firmasının boşalttığı saha dikkate alınarak öncelikle köprü yapımlarına başlanmış ve işgalin belirlenen süreçte kaldırılmamasına bağlı olarak 2009 Aralık ayında tatil edilerek, Nisan 2010 da tekrar başlanmıştır.

İşte bu esnada inşaata tekrar başladığımızda, Bolu Orman İşletme Müdürlüğü arazinin kendilerine ait olduğu gerekçesiyle yapımımızı durdurmuştur. Bu konuda idareniz ile yaptığımız görüşmelerde, ihaleye çıkılan ve tarafımıza teslim edilen arazinin içinde, hazine, orman ve üçüncü şahıs arazilerinin bulunduğu istimlâk işlemlerinin tamamlanmamış olduğu anlaşılmıştır.

Kurumunuzca olayın çözümü doğrultusunda Milli Emlak Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda, Orman İşletmesine ait olan arazinin proje yapımında imkânsız kılan bir mahiyette olmasına karşın, kurumumuza devrinin de kısa sürede mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır.

Bu imkansızlık üzerine iki kurum arasında yapılan şifai görüşmeler sonucunda EK:1 deki paftada gösterilen orman arazisi, Bolu Orman İşletme Müdürlüğünce Günübirlik tesis alanı ilan edilmesi sağlanmış ve burayı ihaleye çıkarmıştır. Yapılan ihale sonucunda ekteki yerleşime dayalı bir proje idareye sunulmuştur. (Burada gösterilen tuvaletler hâlihazırdaki Otobüs Konaklama ve AVM tuvaletleridir.) Bu projede mevcut uygulanan projemizin içerisinde kalan bölümler binadan ayrıymış gibi gösterilerek ihale alınmış ve böylece projenin gerçekleşmesinin sağlandığı malumunuzdur.

Şimdi, otoyol özelleştirmesinin de gündemde olduğu göz önüne alınarak konunun nihai olarak çözüme kavuşturulması ve şirketimiz riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik nasıl bir çalışma yapıldığının tarafımıza bildirilmesi için,

Gereğini bilgilerinize arz ederiz.


Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 18:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doganfalke
Doganfalke - 4 yıl Önce

çam ağaçları ve kesildi

mehmet deniz
mehmet deniz - 4 yıl Önce

zaten sırrının oraya nasıl geldiği bellidir.fettuhlahçıları yine fettulahçılar korumaktadır.

SIRADAKİ HABER